ton

 

Legendárna značka TON, ktorá už vyše 150 rokov sídli v Bystřici pod Hostýnem zavítala po prestížnom Salone del Mobile aj na slovenské Dni architektúry a dizajnu, kde v rámci formátu O 5 MIN 12, predstavili novú kolekciu s názvom Alba, za ktorou stojí dizajnér Alex Gufler.

Línia Alba však vôbec nie je prvou spoluprácou značky TON a talianskeho dizajnéra, spoločne totiž vytvorili stoličku Merano, ktorá získala dizajnové ocenenie iF Design Award, preto niet divu, že sa ich cesty opäť spojili. Ako teda vznikala kolekcia Alba?

Alex ako správny Talian miluje kvalitné jedlo a gastronómiu. Podobne to je aj v prípade generálneho riaditeľa značky TON. Pri spoločnom obede s Alexom sa preto prirodzene rozvinula diskusia o možnostiach dizajnového sedenia pre reštaurácie či hotely vyššieho štandardu a prestíže. Netrvalo dlho a idea dizajnového sedenia práve pre tento účel podnietila ďalšiu spoluprácu. Po niekoľkých mesiacoch návrhov sa Alex prepracoval k modelu, ktorý spĺňal jeho vysoké nároky a pustil sa preto do príprav prototypu. Čo však bolo jeho inšpiráciou? “Atmosféra vyhlásených reštaurácií a kvalitného jedla v taliansku je nezameniteľná. Môže síce pôsobiť jednoducho, možno až tradične, no opak je pravdou. Výnimočnosť ťýchto miest a jedál je v detailoch. A presne taká je aj línia Alba. Je nadčasová a doplnená hravými detailmi,” vysvetľuje Alex.

 

1

2

 

Gastronómia mala hlavné slovo aj pri výbere názvu pre kolekciu. Ako vášnivý kuchár má Alex zmapované celé Taliansko a jeho lokálnu produkciu. Alba je názov talianskeho mesta v oblasti Piemont, ktorá je známa produkciou hľuzoviek, ktoré sú obľúbenou, no pritom exkluzívnou súčasťou nielen talianskej kuchyne.

 

IMG 2642

 

Predstavenie kolekcie sa odohralo v showroome značky TON, kde sme mali možnosť okrem aktuálnych kúskov obdivovať aj ikonické, klasické „tonky,“ ktoré opäť naberajú na popularite aj v dnešnej dobe, kedy sa v moderných interiéroch objavujú retro kúsky.

 

IMG 2649