HLINIKOVY HS PORTAL zdvizne posuvny system

 

Premýšľate o výmene okien, ale neviete, či sa to oplatí? Máte obavy, aby nové okná vydržali aspoň to, čo tie staré? Pozrime sa, ako okná vyberať, aby uspokojili vaše očakávania.

Čo prinesie výmena okien
Starými oknami môže z bytu unikať až polovica tepla, ak nimi tiahne, potom i viac. Ak vymeníte staré netesniace okná za nové, predstavuje úspora zvyčajne 15 – 20 %, ale môže to byť aj viac.

Dôležitým parametrom je tzv. prestup tepla. Ide o tepelnú energiu, ktorá prirodzene prejde rámom a zasklením. „Množstvo takto uniknutého tepla je dané vlastnosťami rámov a krídiel, najmä záleží na stavebnej hĺbke profilu a izolačnom zasklení. Pre predstavu okná so základným izolačným dvojsklom znížia straty tepla o viac ako polovicu, pri trojsklách je to ešte viac,“ hovorí Ing. J. Korbelář, technický manažér VEKRY.

Nové okná prinesú aj väčší komfort bývania. Musíte si ale vybrať okno, ktoré bude spĺňať vaše požiadavky na bezpečnosť, zvukový útlm a ďalšie vlastnosti, ktoré sú pre vás dôležité. Preto je dobré poradiť sa o výbere okien s odborníkom.

Aké okná si vybrať
Mnoho ľudí stále rieši, či zvoliť plastové okná alebo dať prednosť preverenému drevu. Pravdou je, že z hľadiska izolácie na materiáli okien nezáleží. Všetky správne nastavené a namontované moderné okná byt dobre utesnia. Preto je treba po výmene nacvičiť správne vetranie a myslieť na to, že je potrebné zbavovať sa prebytočnej vlhkosti. Už sa nemôžete spoliehať na netesniace okná, ktorými vlhkosť unikala samovoľne.

Plastové okná sú obľúbené kvôli priaznivému pomeru cena – výkon, ich výhodou je, že nie je nutné starať sa o ich povrchovú úpravu, stačí ich umyť. Nadčasové riešenie pre plastové okná predstavujú profily so stavebnou hĺbkou väčšou ako 70 mm opatrené stredovým tesnením, ktoré okrem iného napomáha lepšej zvukovej izolácii.

Pri drevených oknách je dobré pozrieť sa na konštrukciu profilu. Je vhodné, aby drevený profil bol opatrený ochrannými odkvapnicami, ktoré sú izolované a prevetrávané. Kvalita drevených okien veľmi závisí aj na technológii a spracovaní viacvrstvovej povrchovej úpravy. Na nej totiž záleží, ako sa budete musieť o drevené okná starať.

TIP: Ako na výber okien?

Zasklenie hrá z hľadiska vlastností veľmi výraznú úlohu. V súčasnej dobe je najžiadanejšie izolačné trojsklo. Ale pri rekonštrukcii v prostredí priaznivom z hľadiska poveternosti dobre poslúži aj dvojsklo. „Je potrebné pripomenúť, že bežné trojsklo netlmí vonkajší hluk výrazne lepšie ako dvojsklo, útlm hluku je potrebné riešiť špeciálnym zasklením,“ upozorňuje J. Korbelář z VEKRY.

Ako dlho okná vydržia
Pri dobrom zaobchádzaní a pravidelnej jednoduchej údržbe majú moderné okná potenciál dobre a spoľahlivo slúžiť desiatky rokov. Požiadavky na okná a dvere sa v súvislosti s tlakom na úsporu tepla za posledných pár rokov výrazne sprísnili. Dnešné okná sú tak z hľadiska vlastností ďalej než okná pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi. Morálne zastarávanie je tak rovnaké ako v prípade akýchkoľvek iných produktov, ale ak si vyberiete kvalitný výrobok, bude dobre a dlho slúžiť.

Aj nové okná potrebujú údržbu
Plastové okná sa často označujú ako bezúdržbové, platí to ale len pre ich povrchovú úpravu. Tu skutočne platí, že stačí umyť. Drevené okná je potrebné ošetriť špeciálnym balzamom na drevo a asi po 10 rokoch bude potrebné renovačný náter, podľa toho v akom stave okna budú.

Nevyhnutné je starať sa o celoobvodové kovanie, to má zásadný vplyv na funkčnosť okien. Podľa návodu od výrobcu si vyžaduje premazanie, prípadné nastavenie. Aj keď je to veľmi jednoduché, ak si na to netrúfate, mal by vám pomôcť servis dodávateľa.

TIP: Kvalitné okná najdete aj tu.