Roeben 938x392 banner2

Keramické stavebné materiály – vždy dobrá investícia

marimekko unikko50 938x392

Makové kvety v kultovej vzorke Marimekko majú už 50 rokov

hladnezmysly 938x392

Interiér, ktorý nasýti hladné zmysly

kiki 938x932

Kiki van Eijk: dizajnérka – zberateľka

ton milan14 938x392

TON v Miláně: nové modely a stánek ze čtyř stovek ohybů

Previous
Next
  • Keramické stavebné materiály – vždy dobrá investícia

  • Makové kvety v kultovej vzorke Marimekko majú už 50 rokov

  • Interiér, ktorý nasýti hladné zmysly

  • Kiki van Eijk: dizajnérka – zberateľka

  • TON v Miláně: nové modely a stánek ze čtyř stovek ohybů

Boj s nedostatkom miesta

 

SaB_._3V aprílovom vydaní nášho časopisu sme radili mladej rodine s dvoma deťmi – dvojčatami, ako prerobiť obývačku s kuchyňou tak, aby aj rodičia mali vlastné súkromie. Rozhodli sa totiž, že svojim dievčatám prenechajú spálňu. Druhý návrh, ktorý zverejňujeme na našich stránkach, vytvorila Ing. Veronika Dubeňová.

 

 

obyvacka_02

 

Priestranný dvojizbový byt bol určený mladému páru, avšak hneď po kúpe bytu majitelia zistili, že čakajú dvojitý prírastok do rodiny. Pokiaľ nebudú mať priaznivejšie podmienky na kúpu väčšieho bytu, chcú priestor predeliť na samostatnú spálňu, obývaciu časť a detskú izbu.
„Pôvodnú spálňu rodičia prenechali deťom, spací kútik som preto vytvorila v obývacej izbe. Spanie som od chodby oddelila posuvnými dverami na novovytvorenej stene. Majiteľka sa rozhodla pre spací kút a nie skladaciu, respektíve sklápaciu posteľ, pretože chcela mať svoj kúsok súkromia. Posuvné dvere sú veľmi praktické, hýbať sa nimi dá po celej dĺžke. A keďže sú celootočné, je zabezpečené i dobré vetranie. Keď prídu hostia, dvere sa jednoducho zasunú/otočia a intímnosť spálne zostane zachovaná," vysvetľuje autorka návrhu. Úložný priestor vyriešila skriňou na chodbe, ktorá zároveň slúži ako počítačový stôl – ten je zabudovaný priamo v skrini, dá sa podľa potrieb vysunúť a používať ako klasický stôl. Keď ho majitelia nebudú potrebovať, stačí ho len zasunúť späť. Spodná časť skrine slúži na ukladanie tlačiarne, šanónov a príslušenstva k PC. Horná časť je určená na oblečenie – obsahuje priestor na vešanie i poličky na šatstvo.

V zebrano štýle

Okrem kuchynskej linky sú majitelia ochotní vymeniť všetok nábytok. Barový stôl bolo potrebné odstrániť, pretože nie je vhodný na stolovanie rodiny s malými deťmi. Keďže v kuchyni je použitý materiál zebrano v kombinácii s béžovou farbou, dizajnérka sa rozhodla zladiť nábytok v otvorenom priestore. Docielila to béžovou látkovou sedačkou, ktorú dopĺňajú taburetky tyrkysovej farby. Skriňová zostava je rovnako ako kuchyňa zo zebrena, doladená béžovou vysoko lesklou MDF. Majitelia požadovali vytvoriť priestor na umiestnenie kníh, CD a DVD, barový kútik a miesto na biokrb. Biokrb atypického tvaru je farebne doladený k nábytku. Uzatvorené skrinky budú slúžiť na uloženie fliaš s nápojmi a pohárov.

 

Obľúbená tyrkysová

Zebrano-béžový stôl so štyrmi stoličkami je vhodný na rodinné posedenie, i na prípadné kreslenie si detí. Stoličky sú tiež v béžovej farbe. „Keďže priestor je menšieho charakteru, nevolila som veľa tmavých materiálov. Radšej som ho odľahčila bledšími tónmi. Celkový dojem spríjemňuje obľúbená farba majiteľov bytu, ktorou je tyrkysová. Je krásnou ozdobou nielen na stene v obývacej izbe, ale vyníma sa i v spálni, vo forme tapety. Doplnkom oboch týchto priestorov je jemne tyrkysový záves. Hru so svetlom, ktorú majú majitelia radi, som docielila pomocou stropných svietidiel. Každé rameno osvetlí iný smer, inú časť priestoru, preto materiály nábytku, lesk a farby lepšie vyniknú. Jednotlivé kusy sú na oddelených okruhoch, preto si môžu osvetliť len to, čo práve potrebujú. Použité sú i stmievače, takže sa v byte dá vytvoriť rôzna intenzita svietenia," dopĺňa Veronika Dubeňová.

 

 

foto_3Ing. Veronika Dubeňová (29) z Nitry
Vyštudovala podnikový manažment na SPU v Nitre. V súčasnosti pracuje v stavebnej firme. Prvé kroky, vedúce k zariaďovaniu interiéru, uskutočnila vo svojom byte. A keďže ohlasy na jej výtvor boli kladné, neváhala sa prihlásiť na kurz interiérového dizajnéra, ktorý ukončila vo februári 2012, a tým sa priblížila k svojmu snu – dať každému priestoru nálepku „domov".

 

 

 

 

 

 

 

Pripravila: Sláva Štefancová
Vizualizácie: Ing. Veronika Dubeňová

Aktuality a inšpirácie

airkitchen 145x99Britská firma DeVOL vytvorila novú kuchyňu Air Kitchen v pôsobivom retro štýle.
bette bicolour 145x99Samostatne stojaca vaňa BetteBicolour zaujme svojím elegantným dvojfarebným riešením.
Schuco bez barier 145x99Ako uľahčiť pohyb medzi interiérom a exteriérom či medzi oddelenými plochami?
Zehnder 145x99Vetracie jednotky Zehnder s entalpickým výmenníkom dokážu rekuperovať teplo a riešiť vlhkosť.
pillow 145x99Proti hluku pomôžu pôsobivé steny z vankúšových dlaždíc, ktoré ľahko absorbujú zvuk.

guardian sklo 145x99Zasklené steny môžu redukovať prehrievanie miestností bez zbytočného zadržiavania denného svetla.

ytong rysy 145x99Najvyššie položená a najmladšia tatranská Chata pod Rysmi získala konečne finálnu podobu.

KNX technologie 145x99Inteligentné elektroinštalácie umožňujú riadiť funkcie v dome jednoduchšie a hospodárnejšie.