Active ImageV dnešnej uponáhľanej dobe je čas na relax zriedkavou komoditou. V horúcich letných dňoch, keď stúpa ortuť teplomera vysoko, sú v záhrade vítané osviežujúce zákutia s vodou. Aj predstava pokojného odpočinku či aktívneho pohybu s možnosťou osvieženia pri vode je dnes úplne reálna, vďaka privátnym bazénom.
 

Na začiatku je dôležité správne si zvoliť konkrétny typ bazéna a určiť jeho umiestnenie na pozemku tak, aby čo najvernejšie plnil svoju funkciu.

 

Vhodné umiesnenie šetrí peniaze
Asi najpodstatnejší fakt, ktorý sa často podceňuje, je správne umiestnenie bazéna na pozemku. Samozrejme, najjednoduchšie sa vyrieši ešte počas plánovania stavby domu. Ak však dom na pozemku už stojí, treba mať pri umiestňovaní bazéna na pamäti niekoľko faktov. Zásadné pravidlo je, že bazén by mal byť chránený pred severnými vetrami, tie južné kúpajúcim sa nespôsobia toľko vrások. Téma vetra je hotovou alchýmiou, ale povedzme si aspoň niekoľko základných informácií. Vietor sa spravidla zdvíha vo vzdialenosti trojnásobne premietnutej výšky domu do vzdialenosti od neho. Ak teda máme dom vysoký 10 metrov, bazén by nemal byť umiestnený ďalej ako 30 metrov. Prúdenie vetra sa v užšom priestore znásobuje, preto umiestnenie medzi domami nie je vhodné. Ideálne je vybudovať bazén južne od domu, aby naň svietilo slniečko čo najdlhšie. Ak je priestor pre bazén na severrnej strane pozemku, snažte sa umiestniť ho čo najďalej od domu, aby netienil. Zo severnej strany treba vybudovať záveterný múr, ktorý odvedie prúdenie vetra. Ak sa múr vhodne zakomponuje do záhrady, môže sa dokonca stať jeho ozdobou a poskytnúť ďalší priestor na relax.

Na plávanie stačí 120 centimetrov
Rovnako dôležité je správne určiť hĺbku vody. Hlbší bazén totiž pojme viac metrov kubických, ktoré treba zohriať. Napriek tomu mnoho ľudí inklinuje k hĺbke aspoň 150 cm, pričom na plávanie stačí aj 120 cm. Ak sa v bazéne budú často kúpať deti, treba zohľadniť ich výšku. Ak je bazén vybavený protiprúdovým zariadením, bude 150 cm namieste, pri použití dosky na skákanie by mala byť hĺbka ešte väčšia. Nezabudnite zohľadniť výšku spodnej vody. Ak je vysoko, musíte počítať s investíciou do hydroizolačnej tlakovej vane, do ktorej sa bazén osadí. Inak hrozia deformácie alebo až prasknutie stien bazéna.

Active ImageActive ImageAj bazény podliehajú móde
V súčasnosti sú u nás populárne najmä oválne bazény, ktoré však majú určité nevýhody, povedzme pri zakrývaní hladiny, pričom zakrytie lamelovým prekrytím poháňaným elektromotormi je nemožné. Zakrývanie hladiny je nutné najmä v noci z prozaického dôvodu – ak je rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou vody vyšší ako 4 °C, voda sa začne odparovať a teplo prácne nazhromaždené počas celého slnečného dňa sa odparí a ráno je voda v bazéne studená. Efektívnym riešením môže byť tzv. solárna plachta, s manipuláciou ktorej je síce trocha oštara, no ranné kúpanie je oveľa príjemnejšie.
Najmä v zahraničí, v rozľahlých záhradách, najlepšie vo svahu, je zaujímavé použiť takzvaný “nekonečný bazén”.  Jedna stena takéhoto bazéna je zasklená a voda siaha až po jej okraj. Atmosféra a výhľad, ktorý vám takéto riešenie ponúkne, sú neopakovateľné.
Aj vstup do bazéna sa dá riešiť rôznymi spôsobmi, oproti tradične vymurovaným schodom alebo rebríku je čoraz populárnejšia pláž.

Sprchy – hygienické a zdravé
Znie to obligátne, ale pred vstupom do bazéna by ste sa mali osprchovať. Nielen, že tak zabránite jeho znečisťovaniu, ale otužovacia funkcia sprchovania veľmi pomôže i vášmu zdraviu. Umiestnenie sprchy v záhrade nie je podmienené prítomnosťou bazéna, v malej záhrade môže za horúcich letných dní jeho funkciu dokonca takmer plnohodnotne nahradiť. Okrem bežných záhradných spŕch sú na trhu aj sprchy solárne, v ktorých ohrev vody zabezpečuje slnko.

Active ImageActive ImageFontány a chrliče
Ak je vaša záhrada pre bazén príliš malá a navyše vás láka voda plná pohybu, môžete sa rozhodnúť pre vodotrysky alebo fontánku, ktoré pracujú s uzavretým obehom vody s pomocou čerpadla.
Fontána môže byť vítaným prostriedkom, ktorý je pre záhradu nielen optickým, ale aj akustickým a mikroklimatickým prínosom. V klasických záhradách sa fontána často používa ako centrálny prvok a neoceniteľná je jej schopnosť vniesť do jej kompozície výškový rozmer. Okrem toho, v noci sa osvetlená fontána stáva mimoriadne efektným prvkom záhrady.

TEXT Jana Zajasenská v spolupráci s firmou Mariner
FOTO Mariner,  MOST, ekoma design, Geraldine Bruneel, MFLA

Pin It