baz_venk_05Leto je už za nami a tí, ktorí si ho užili aj pri domácom bazéne, budú musieť pomaly pripraviť „svojho vodného miláčika" na zimný spánok.

Nie je to zložitý, ale veľmi dôležitý krok, ktorý netreba podceniť, aby sa váš bazén o rok zobudil nielen s priezračnou modrou vodou, ale aj systémovo funkčný.

 

 

Kedy sa pustiť do práce?

Záleží na tom, či idete zazimovávať prvý raz, alebo už máte potrebné skúsenosti. V prvom aj druhom prípade sú vám k dispozícii odborníci, ktorí ochotne pripravia váš bazén nielen na dlhší oddych, ale najmä na znovuzrodenie o rok. Základné pravidlo, ktorým by ste sa mali riadiť, je začať s prípravami podľa teploty vody v bazéne. Ak je voda ešte pomerne teplá, musíte byť trpezliví. Každý odborník vám odporučí začať, až keď teplota klesne pod 12ºC. Inak by vás na jar mohol nepríjemne prekvapiť pohľad na „botanickú záhradu" v podobe nežiaducich plesní a premnožených rias. Samozrejme, nie je vhodné čakať ani na moment, keď sa na hladine začne tvoriť klzisko a ručička teplomera ukazuje namiesto spomínaných 12ºC -12ºC.

 

Doprajte mu „kozmetickú kúru"

Dôležité je aj čistenie špeciálnym bazénovým vysávačom a sieťkou na veľké nečistoty. Ďalší postup tiež nie je náročný, pri bazénoch s odnímateľnou filtračnou jednotkou, aké na Slovensko prináša francúzsky výrobca bazénov spoločnosť Desjoyaux, ju stačí odňať, uskladniť na suchom mieste a filtre oprať v automatickej práčke. Najväčším nepriateľom v zimnom období je zmrznutá a „zabudnutá" voda, preto je dôležité vyhnúť sa všetkým rizikám, ktoré sú s ňou spojené. Ak má váš bazén pevnú filtračnú zostavu, zabránite roztrhnutiu jednoduchým znížením hladiny vody pod úroveň cca 20 cm od okraja bazéna. Rozvody od „zabudnutej" vody ochránite prefúknutím vzduchom a pamätajte aj na všetky prídavné zariadenia, stielku a lamelový kryt. Všetky odpojiteľné časti treba odobrať, vyčistiť a v suchu uskladniť na nasledujúce obdobie. „Kozmetickú kúru" doprajte aj samotnej vode, v podobe špeciálnych chemických prostriedkov určených na zazimovanie. Kým bazén definitívne prikryjete zimnou perinou, skontrolujte aj stav vodnej hladiny pre prípad jej väčšieho nárastu.

 

Niet nad dobrú perinu

Poslednou a rovnako dôležitou fázou správneho zazimovania je zakrytie a zabezpečenie bazéna. Ľahšie je to pri zastrešených bazénoch, ktoré sú vhodnejšie nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj sprevádzkovania na budúci rok. Pri zakrytí niet nad „dobrú perinu", ktorú v tomto prípade nahradí tradičná zimná či univerzálna plachta. Po skončení všetkých spomínaných prác plachtu natiahnite a upevnite cca pol metra od okrajov bazéna, pričom

nezabudnite odpojiť motor čerpadla, uskladniť ho na suchom mieste a vypnúť prívod elektriny. Poškodeniu stien bazéna sa vyhnete rozmiestnením dilatačných plavákov uhlopriečne po celej dĺžke bazéna, ktoré skvelo absorbujú rozpínavosť ľadových plôch.

Pri správnom postupe sa môže váš zazimovaný bazén tešiť na ďalšiu sezónu. A vy sa, samozrejme, môžete tešiť spolu s ním!

 

www.bazenysnov.sk

 

prikryvanierondalino2

 

 

 

 

 

 

 

Pin It