20. 2. 2017

Pôvodná tradičná chalupa, moderný hosťovský dom, ranč i hospodárske budovy. Vidiecku usadlosť s rozsiahlym pozemkom v Južných Čechách pretvorili majitelia na víkendový dom, ktorý dáva netušené možnosti pre trávenie voľného času a prázdnin pre širokú rodinu a priateľov. Miesta je pre každého dosť.

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 01

Práce na projekte usadlosti Maneschowitz priniesli pre architektov zo štúdia A1 architects štyri príjemné roky postupného posúvania pôvodného hospodárskeho areálu do podoby vidieckeho domu so súčasnými funkciami. Majiteľ usadlosti si tvorivý tím vybral vo vlastnej súkromnej architektonickej súťaži.

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 03

Architekti sa rozhodli pôvodný dvor s dvomi objektmi doplniť o hosťovský dom umiestnený v pozdĺžnej osi dvora. „Pôvodný dvor uzavretý drevenou stenou sa vďaka dômyselnej dispozícii čiastočne otvoril do zadnej záhrady, ale zároveň si zachoval svoju charakteristickú atmosféru, tak ako ju môžeme vysledovať z historických máp,“ obhajujú architekti svoj zámer otvoriť dvor a prepojiť ho so záhradou.

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 05

Nový hosťovský dom celý areál čiastočne uzatvára, ale veľkorysý presklený otvor uprostred domu vytvára priehľady. Podľa autorov zámer parafrázuje niekdajšie otvorené prejazdy cez stodoly.

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 10

Chalupa
Pôvodnú chalupu používa rodina majiteľa ako hlavný obytný priestor s kompletným zázemím. Jej ťažiskom je kuchyňa s veľkým jedálenským stolom a kachľovými pecami, ktoré najmä v zimnom období dokážu premeniť starý kamenný dom v hrejivé útočisko. Spoločné priestory chalupy dopĺňa podkrovný ateliér a tri izby. Každá z nich má samostatné hygienické zázemie.

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 14

Nové domy sú obložené drevenými doskami s čiernou glazúrou a sú tak v kontraste s bielymi omietkami starých pôvodných stavieb. „Cieľom rekonštrukcie bolo zachovanie vidieckej atmosféry v prepojení s čistými a jednoduchými detailami nábytku, ktorý zodpovedá súčasnému životu. Krásu nerovností starých múrov a okien tak dopĺňajú čisté línie niektorých nových prvkov.“

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 16

Hosťovský dom
Drevená novostavba domu je určená pre hostí a návštevy. Tvoria ju tri časti: dva krajné domy s vegetačnou sedlovou strechou, v ktorých sú apartmány a izby pre hostí širšej rodiny. Medzi nimi je zastrešená oddychová zóna s „krčmičkou“. Je to akési pokračovanie dvora pod strechou. Priestor ocenia návštevníci usadlosti v zlom počasí. V horúcich dňoch sa tu dá schovať aj pred pálivým slnkom.

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 06

Ranč
Na okraji areálu stojí samostatný dom pre štvorčlennú rodinu. Ráta sa v ňom s bývaním budúceho správcu usadlosti, ktorý by mal na starosti chov koní. Ranč je drevenou skeletovou novostavbou. Súčasťou dvora je aj pôvodná stodola. Dnes slúži ako sklad pre záhradnú techniku a ako malá dielňa. Aj sýpka zmenila účel. Návštevníci usadlosti ju používajú ako malé kúpele so saunou.

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 20

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 04

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 15

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 13

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 17

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 21

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 22

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 23

A1 W WRK ARC HOUSE MANESCHOWITZ F 25

text: bk
foto: A1 architects