7. 3. 2017

Netypický sklon a poloha pozemku prinútili architektov vytvoriť netypické riešenie.

 mg 0153

V moravskej obci Pstruží vyrástol vidiecky dom, ktorý sa svojim pôdorysom vymyká konvenčným riešeniam. Má tvár trojramennej hviezdice, či písmena Y. Autori zo štúdia Labor 13 tvrdia, že najoptimálnejšie umiestnenie domu a čo najefektívnejšie využitie pozemku im dalo poriadne zabrať. „Zvíťazil variant, pri ktorom hlavná pozdĺžna hmota domu kopíruje vrstevnice svahu. Výsledný pôdorys, ktorý vybieha do troch lúčov, rozčleňuje pozemok do rovnakého počtu "účelných" záhrad.“

 mg 0155

 mg 0162

Okrem hlavnej otvorenej záhrady s výhľadom do okolitých Beskýd vytvorili cípy domu dve ďalšie menšie záhrady. Jednu nazvali technickou záhradou s garážou a skladom dreva. Ďalšia, intímna záhrada s pergolou, je prepojená s kuchyňou a majiteľom domu slúži na letné grilovanie.

 mg 0215

 mg 0160

 mg 0151

V mieste, kde sa hviezdice zbiehajú, vznikol uprostred netypického domu centrálny obytný priestor. Siaha cez dve poschodia. Dominuje mu jedálenský stôl ako symbolické miesto stretnutí celej rodiny. Je presvetlený výrazným čiernym svietidlom, ktoré visí z dreveného stropu. Namiesto televízora sa domáci dívajú cez veľké okno na panorámu moravského vidieka. Televízna miestnosť je umiestnená na galérii nad kuchyňou.

kopie img 6064

 mg 0212

kopie img 6068

 mg 0196

 mg 0207

Z centrálnej izby sa vstupuje do troch intímnych zón. V cípoch domu sú umiestnené spálne detí a rodičov a vstupná časť s technickým zázemím.

 mg 0185

 mg 0194

Kým nad spálňou majú dospelí k dispozícii pracovňu, pre deti navrhli architekti mezonetovú izbu. Takéto riešenie dáva priestoru väčšiu variabilitu a prepojené izby môžu rôzne využívať vekovo rozdielne deti.

kopie img 6084

kopie img 6090

text. bk
foto: Labor 13