casa schneider

Foto: Bill Timmerman, Damien Rodarte

 

Casa Schneider je druhým domovom prvého klienta architektonického ateliéru Ibarra Rosano Design Architects. Mimoriadne pútavá architektúra sa nachádza v mestskom prostredí neďaleko púšte Sonoran v americkej Arizone.

 

Pred dvadsiatimi rokmi navrhli architekti z ateliéru Ibarra Rosano Design Architects svojmu prvému klientovi rodinný dom na strmom púštnom pozemku s nádherným výhľadom na Arizonské údolie Tucson. Rezidencia, ktorej architektúra pozostávala z robustného betónového bloku doplneného sklom a oceľou, začala úspešnú kariéru tohto mladého ateliéru. Počas dvoch desaťročí sa klientovi narodili dve deti a zmenili sa mu životné podmienky, ktoré stáli za rozhodnutím presťahovať sa bližšie k rastúcemu centru Tucsonu do viacgeneračného domu, v ktorom by mohla bývať aj jeho matka. Vďaka veľmi dobrej skúsenosti s architektmi nemali problém s rozhodovaním, komu návrh domu zadať.

 

casa schneider

 

Stavbu domu architekti opäť prispôsobili prostrediu – ktoré je však zásadne iné než rozľahlá púštna krajina, v ktorej pôvodný rodinný dom priamo komunikoval s exteriérom. Architektúra nového domu nadväzuje na tradíciu historického Tucson Barrios s jednoduchou paletou bielej omietky a dreva, centrálnym nádvorím a citlivo zvolenými detailmi. 

Z núdze cnosť

Casa Schneider sa nachádza v zastavanej oblasti, navyše, jej pozemok stojí na neobvyklom klinovitom pozemku zasadenom medzi dve susediace nehnuteľnosti. Architektúra je preto orientovaná dovnútra domu, do ktorého architekti navrhli súkromné nádvorie. Keďže slnko je v týchto končinách prajné, slnečným lúčom prispôsobili tvar domu.

 

casa schneider

 

Vytvorili tak hravý súlad medzi živou, neustále sa meniacou prírodou a stabilnými, geometrickými múrmi, ktoré vďaka dynamike svetla a tieňa menia svoj vizuál. Pomyslené pódium na hru svetla a tieňa tvorí fasáda – minimalistická a prepracovaná zároveň. Masívne, na bielo omietnuté steny s fazetovými okennými otvormi vytvárajú pôsobivý skulpturálny dojem, ktorý je umocnený slnečnými lúčmi a stále meniacim sa tieňom. Táto sugestívna hra prírody však neostáva len na povrchu, ale cez okná a priezory prechádza dovnútra, aby si posvietila do interiérových miestností a súkromného nádvoria. 

 

casa schneider8

 

Teplo domova

Efektné vstupné drevené dvere pozývajú do vnútorných obytných priestorov, v ktorých sa pretavuje decentná dizajnová estetika architektúry domu zvýraznená tlmenými farbami, prírodnými materiálmi a presnou geometriou. Život rodiny sa odohráva prevažne okolo krbu, ktorý sa nachádza na nádvorí, aj v obývacej izbe.

 

casa schneider

 

Toto dôležité centrum stretávania reflektuje význam tradičnej rodinnej kultúry a histórie v regióne. Vonkajšie nádvorie v rámci zachovania miestnej architektúry zároveň prepája architektúru s prírodou a poskytuje súkromie a intimitu. V prípade rodinného domu Casa Schneider nádvorie rozširuje hlavnú spálňu a poskytuje  útočisko pri cvičení jogy či rannej káve pod holým nebom. Majitelia ho veľmi často využívajú pri spoločných rozhovoroch pri ohni, pri rodinných filmových večeroch s príjemným filmom premietaným na bielo omietnuté steny. Okrem toho tvorí nádvorie nadčasový prístup k pasívnemu vetraniu a teplotnému komfortu v tejto teplej oblasti neďaleko púšte. 

 

casa schneider

 

casa schneider

Pin It