Pin It

 

Active ImageAj keď sa na prvý pohľad zdajú skoro všetky grily rovnaké, rozdiely sa nájdu a niekedy sú naozaj markantné, či už ide o kvalitu alebo cenu. V tom lepšom prípade sa tieto dve veličiny zvyšujú priamo úmerne. V podstate existujú tri druhy grilov: na drevené uhlie, plynové a elektrické. Ponúkame vám prehľad tých najzaujímavejších na našom trhu.

 

S grilmi na drevené uhlie, tzv. liatinovými grilmi, už majú mnohí z nás skúsenosti. Patria k najbežnejšie používaným grilom, ale majú aj isté nevýhody. K tým hlavným patrí palivo, a to drevené uhlie. Rýchlo vyhorí, treba ho často dopĺňať, čo vytvára zhluk dymu a prachu čo priamo ovplyvňuje práve grilovaný pokrm. Ďalšou nevýhodou je krátka životnosť grilov a to, že môžeme grilovať len za pekného počasia.
Najvyhľadávanejšie sú v poslednom čase plynové grily. Ich prevádzka patrí k najlacnejším a sú aj najkomfortnejšie z hľadiska obsluhy. Skoro všetky majú uzatvárateľný poklop, čo umožňuje grilovanie veľkých kusov jedla a čo zaručí aj že pokrmy budú aj chutnejšie a šťavnatejšie.
Ďalšou kategóriou sú elektrické grily. Výhodou je možnosť ich použitia aj v uzatvetých priestoroch, napríklad v kuchyni alebo na malých sídliskových balkónoch. Ich nevýhodou je drahšia prevádzka a to, že v exteriéri sa dajú použiť len tam, kde je elektrická zásuvka.
Nech si už vyberiete ktorýkoľvek z týchto grilov, nezabúdajte, že dnes už grilovanie neznamená len prípravu jedla, ale stáva sa z neho aj spoločenská udalosť.

Active ImageEva Solo® table grill
Tento stolový gril bol uvedený na trh v roku 2006, a to v bielom vyhotovení. Odvtedy si vyslúžil prívlastky, ako inovatívny, moderný, funkčný a estetický. Je vyrobený z ohňovzdorného porcelánu a praktická rúčka umožňuje jeho jednoduché prenášanie. Pri kúpe k nemu dostanete aj štýlovú drevenú podložku. Tento gril je veľmi praktický a jednoduchý na používanie. Grilovať môžete viac-menej kdekoľvek, stačí len trocha uhlia. Tento rok prišla na trh jeho elegantná čierna verzia.
Grilovacia plocha: výrobca neuvádza
Palivo: drevené uhlie / brikety
Cena: 249 €


Active ImageGrand Hall – T-Grill
Dizajnový plynový gril T-Grill je priekopníkom revolučnej technológie Crossray®, ktorú v posledných dňoch uviedla na slovenský trh značka Grand Hall. Ide o použitie infračervených keramických bočných horákov, ktoré zabraňujú nežiaducemu vzplanutiu a dymeniu. Na rozdiel od klasických horákov, ktoré sú umiestnené priamo pod grilovacími roštmi využíva Crossray® technológia pretínajúce sa infračervené žiarenie, ktoré rovnomerne zohrieva celý grilovací priestor. Ľahko ovladateľná, ale intenzívne sálajúca páľava pôsobí priamo na pripravované potraviny.

Grilovacia plocha: 1 892 cm2
Palivo: plyn
Cena: 999 €


Active ImageWeber – Smokey Joe Premium
Na tento malý prenosný piknikový gril sa podobá veľa grilov, ide však skôr o optickú záležitosť. Ako sa hovorí, vzhľad nie je dôležitý a pokiaľ ide o kvalitu, tou sa tomuto malému zelenému mužíčkovi vyrovná len málokrý. Poklop a kotol sú z vysoko kvalitnej, hrubostennej ocele s nízkym podielom uhlíka. Tá sa spája s porcelánom smaltovaním, čo umožňuje dokonalé priľnutie vrstvy porcelánu k oceli. Výsledok sa prejavuje pri zahrievaní a ochladzovaní grilu, keď sa oceľ a porcelán rovnomerne rozťahujú a zmršťujú. Táto vlastnosť absolútne vylučuje opraskávanie porcelánovej vrstvy vplyvom teplotných zmien. Okrem zelenej sa vyrába aj konzervatívna čierna verzia.
Grilovací plocha: 1 075 cm2
Palivo: drevené uhlie / brikety
Cena: cca 100 €


Active ImageWeber – Genesis E-320
Všestrannosť a dokonalý dizajn, tak sa dá jednoducho opísať model Genesis. Kdekoľvek prispeje k dotvoreniu luxusnej atmosféry a stane sa hviezdou každej grilparty. Genesis E-320 spája najlepšiu techniku a osvečenú kvalitu. Spomeňme napríklad Flavorizer® aroma koľajnice, elektrické zapaľovanie alebo porcelánom smaltovaný grilovací rošt, ktorý vytvára typické vrúbkovanie na grilovaných potravinách. Oproti staršiemu modelu – Genesis E-310 má 320-ka aj zabudovaný bočný varič.
Grilovacia plocha: 3 300 cm2
Palivo: plyn
Cena: 1 199 €


TEXT Jana Zajasenská
FOTO Eva Solo, Grand Hall, Weber, CAMPINGAZ

Viac v SaB jún 2010.

Pin It