Pin It

 

Woodplastic_150x100
Stále viac slovenských rodín si užíva relax na záhrade, prípadne na balkóne. V súčasnosti sa na spevnené plochy terás čoraz viac používajú kompozitné materiály.

 

 

 

 

Z materiálov určených na spevnenie plochy terasy prevažuje dlažba a za ňou nasleduje betón. Veľkej obľube sa teší aj drevo, ktoré sa v súčasnosti často nahrádza modernými kompozitnými materiálmi. Pri výbere rozhoduje nenáročná údržba, nasleduje bezpečnosť (protišmykový povrch), životnosť, kvalita a cena. Kompozitné materiály sa vyrábajú z dreva a polyméru. Technológia výroby tohto materiálu bola pred viac ako štyridsiatimi rokmi vyvinutá v Taliansku a zdokonalená v Severnej Amerike. Cieľom bolo vytvoriť dokonalý materiál, ktorý si zachová príjemné vlastnosti a vzhľad dreva, ale zároveň bude eliminovať všetky jeho nežiaduce atribúty. Veľmi kvalitný povrch terasy možno dosiahnuť napríklad aj pomocou francúzskych woodplastic® dosiek, ktoré sú zmesou dreva a kvalitných polymérov. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o kvalitne opracované drevo. Materiál zároveň vyžaduje minimálnu údržbu – nie je potrebné ho natierať a na čistenie väčšinou stačí len prúd vody.

 

 

Woodplastic_terasa_plot

 

Pri voľbe kompozitného materiálu musia zákazníci dôkladne zvážiť výber dodávateľa, pretože existujú aj nekvalitné napodobeniny tohto materiálu. Rozdiel medzi plným a dutým profilom kompozitných dosiek je tiež dôležitý. Duté dosky sú síce lacnejšie, ale sú náchylnejšie k tvarovým deformáciám, rýchlejšie praskajú a vždy sa musia vyspádovať.

Prečo si vybrať kompozit?

  • Je trváci a odolný proti hnilobe, drevokazným hubám a hmyzu.
  • Je veľmi odolný voči mechanickému poškodeniu, UV žiareniu, vode (aj chlórovanej), snehu, mrazu.
  • Dosky sa neolejujú ani nemoria. K umytiu väčšinou stačí prúd vody alebo bežné čistiace prostriedky.
  • Má dlhodobo dokonalý dizajn, je dostupný v mnohých farebných variantoch a je príjemný na dotyk.
  • Má protišmykový, stálofarebný povrch a multifunkčné využitie, pretože z materiálu sa vyrábajú nielen terasy a okolia bazénov, ale i ploty a zábradlia, fasády, lavičky či kvetináče.
  • Je 100% recyklovateľný a zdravotne neškodný. Vyznačuje sa ekologickou výrobou a jednoduchou a rýchlou montážou.

 

Woodplastic_nenarocna_udrzba2

 

Jednoduchá a rýchla montáž
Kompozitné dosky na terasu s plochou približne 15 m2 položia profesionáli za jeden deň, ale tento úkon zvládne aj zručnejší domáci majster. Podkladovým materiálom môže byť betón, štrk alebo hydroizolácia. Terasové dosky sa inštalujú na nosiče, aby bola zabezpečená dokonalá cirkulácia vzduchu. Na spájanie dosiek sa používajú skryté antikorové klipy a na zakončenie špeciálne lišty a okrajové profily. Aj náročné či zaoblené tvary, schody a podobne je možné vyskladať bez problémov. Obaly na kvetináče, lavičky, plotové zostavy a zábradlia je možné zostaviť podľa želania klienta.

text: v spolupráci s Ivonou Pobežalovou pripravila Ivona Partmanová
foto: Woodplastic

 

Pin It