Active Image
TEXT Mária Fureková FOTO archív Ferlund

Konečne je tu tá časť roka, keď sa náš pobyt presúva viac do záhrady, či aspoň na terasu. Tu si pod šírym nebom zariaďujeme akúsi alternatívnu obývačku. Ako ju však vyriešiť tak, aby sme sa tu cítili pohodlne a príjemne? Ideme zariaďovať len malý balkón s posedením pre dvoch, či veľkú terasu s možnosťou posedenia pre väčšiu spoločnosť? Chceme mať sedenie na vydláždnej ploche, alebo radšej na tráve? Bude situované v blízkosti záhradného kozuba či pri bazéne?

 T o všetko sú otázky, na ktoré si musíme odpovedať skôr, ako sa rozhodneme zobytniť svoju zelenú oázu. Vždy by sme pritom mali myslieť nielen na estetický efekt, ale i na praktickú stránku. Hoci posedenie v tráve pod hustými korunami stromov môže byť pre romanticky založené duše príjemným zážitkom, určite si lepšie oddýchneme v pohodlných kreslách alebo na ležadlách. Pohodlná môže byť aj kvalitná drevená stolička, doplnená vhodnou podnožkou. A ako chceme pri našich záhradných posedeniach servírovať pohostenie či rodinné obedy? Na zemi by sa nám taniere a poháre určite prevrhli. Vhodnejším riešením bude záhradný stôl, pri ktorom sa môže usadiť aj viac ľudí. Nezabudnime ani na servírovacie stolíky, prípadne aj menšie odkladacie stolčeky na kolieskach, ktoré môžeme použiť v rozličných častiach záhrady.

Nábytok má slúžiť nám, nie my jemu
Záhradný nábytok sa vyrába z najrozličnejších materiálov. Pre používateľa je dôležité, či ho bude využívat po celý, rok alebo iba v letnej sezóne. Rozhodujúcim kritériom jeho výberu je údržba, pohodlie, ktoré nám dokáže poskytnúť a, samozrejme, aj cena. Tú najčastejšie určuje použitý materiál a značka výrobcu. K odolným materiálom, ktoré zvládnu letné horúčavy aj studené zimné mesiace, patrí teak. Nábytok z tohto ušľachtilého tvrdého dreva pôsobí robustne, hodí sa najmä tam, kde sa s ním nehýbe a ostáva po celý rok na jednom mieste. Podobné je to aj s kovovými zostavami, ktoré bývajú ťažšie a tým aj náročnejšie na manipuláciu.

Máte z čoho vyberať
Veľmi obľúbený je nábytok z exotických materiálov, ktoré zeleň záhrady veľmi príjemne dotvárajú. Donedávna sa nábytok z ratanu, prútia, bambusu, hyacintu či banánového lístia považoval za ťažkú exotiku. Dnes je takmer neodmysliteľnou súčasťou vybavenia záhrad. Tieto materiály majú odlišné vlastnosti, čo sa odráža na výslednej podobe a možnostiach použitia nábytku. Kým ratan je pružný a poddajný, takže sa z neho vyrába nábytok s nádychom orientu, ale i u čisto európskom poňatí. Na pohľad sa podobá prútiu, ktoré je síce o niečo lacnejšie, ale kvalitu a trvanlivosť ratanu nedosahuje. Hodí sa najmä na terasy či pod prístrešky. Ľahký dáždik zasa znesie bambus. Je naň totiž zvyknutý z Indonézie, odkiaľ pochádza. Nábytok z bambusu je vhodný do väčších priestorov, lebo robustné zostavy jednoduchých tvarov potrebujú dostatok miesta, aby vynikli. Ľahkosť, jednoduchá údržba a veľmi priaznivá cena sú dôvody, pre ktoré sa čoraz častejšie na našich terasách a balkónoch objavuje nábytok z plastu. Ak ho doplníme pohodlnými vankúšmi, splní svoj účel, aj keď estetický dojem z neho je slabší. To sa však nedá povedať o dokonalých imitáciách ratanu z umelého vlákna hularo. Takýmto nábytkom v záhrade určite nič nepokazíme, a navyše, nepoškodí ho ani letná búrka, ani jesenný dážď. Hitom ostatných rokov sú zostavy so subtílnou kovovou konštrukciou a vankúšmi s opierkami zo špeciálnych, vodoodolných materiálov.

Nezabudnite na osvetlenie
Nevyhnutným doplnkom záhradného posedenia je osvetlenie. Ak ho práve teraz idete budovať, uprednostnite kvalitné materiály, ktorým neprekáža vplyv počasia a zmeny teplôt. Patria k nim najmä hliník, sklo a niektoré plasty. Vyberte si svietidlá s označením IP 44 a vyššie,
ktoré sú určené do exteriéru. Ak už máte rozvody hotové a osvetlenie predsa nestačí, môžete ho doplniť niektorou z lámp využívajúcich solárnu energiu. Tieto lampy sú vybavené špeciálnymi batériami, ktoré sa cez deň samovoľne nabijú slnečným žiarením, ktoré umožňuje lampe v noci svietiť. Najnovšie typy sú vybavené LED diódami, ktoré sa vyznačujú vysokou životnosťou a podľa obdobia a dĺžky slnečné-
ho svitu svietia 6 – 13 hodín. . . .

Active Image

Pin It