Sample ImageJar sa nám už ukazuje v plnej kráse. A po šedivej zime je nám každá farba vzácna. Apríl je v znamení záhonov plných tulipánov a narcisov, v máji do hlavnej úlohy nastupujú trvalky, ako je orlíček alebo flox. Ani v moderných záhradách nie je použitie tradičných jarných kvetín vylúčené. Zaujímavý a trendový efekt dosiahnete použitím kultivarov atypických farieb a kombinácií „tón v tóne“. Žltá už tiež nie je povinnosťou, skúste jarný záhon koncipovať napríklad v odtieňoch ružovej.
 
 
 
 
Sample Image

Sample Image

 

Sample Image

 1. Jednou z prvých kvitnúcich trvaliek v záhrade je Bergénia srdcovitolistá Bergenia cordifolia. Už z názvu je jasné, že má srdcovité listy, ktoré sú dokonca načervenalé. Súkvetie ružovej až purpurovej farby vyrastá z prízemnej ružice listov na 30-centimetrovej stonke. Drobné kvietky bergénie sa dobre kombinujú s veľkokvetými cibuľovinami, ako sú tulipány alebo narcisy.  2. Na orlíčkoch Aquilegia sp. je zaujímavý nielen tvar ale aj množstvo farebných odtieňov kvetov. Tie majú charakteristickú kratšiu zahnutú alebo dlhšiu rovnú ostrohu. Orlíčky nie sú náročné a pestujú sa v zmiešaných záhonoch. Pekne vyzerajú aj v kyticiach vo vidieckom štýle, ale vo váze dlho nevydržia.  3. Flox šidlolistý Phlox subulata kvitne v širokej farebnej škále, od bielej, cez odtiene ružovej a fialovej až po modrú. Flof patrí medzi nízke kobercové trvalky a preto sa dobre uplatňuje v skalkách, najmä jeho kompaktnejšie kultivary.                 
 Sample Image  Sample Image  Sample Image
 4. Medzi vytrvalé cibuľoviny patria aj papierové narcisy Narcissus papyraceus, pochádzajúce z regiónu okolo stredozemného mora. Biele kvety sú usporiadané vo zväzkoch a intenzívne voňajú. Tento druh narcisu sa často pestuje aj ako izbová kvetina rýchlená na kvitnutie už počas vianoc.  5. Hyacinty Hyacinthus sp. sú nádherné svojím pravidelným hroznovitým súkvetím. Tradičné modré výtvárajú dynamický kontrast s červenými tulipánmi, tento pár bol v minulosti veľmi obľúbený hlavne v záhonoch na verejných priestranstvách. Ak mu však chcete dať trendový look, zvoľte kultivary netradičných farieb.   6. Dvojročky sú menej zastúpenou skupinou rastlín. Princíp ich pestovania spočíva v tom, že ich sadíme na jeseň, aby do zimy dobre zakorenili a skoro na jar bohato zakvitli. Jednou z takýchto rastlín je aj sedmikráska Bellis perennis, kvitnúť vám bude aj počas viacerých rokov, ale jej kvety sú najkrajšie pri prvom kvitnutí.

 

Vhodný čas na založenie trávnika je tu

 Sample ImagePred vnorením rýľa do zeme si ujasnite, aký typ trávnika je pre vás najvhodnejší. Zmesi trávneho semena sa skladajú z rôznych tráv s odlišnými vlastnosťami, napríklad odolnosť voči záťaži, farba, rýchlosť rastu, čas dozrievania, atď. Kvalita tráv a ich pomer v zmesi určujú úžitkové vlastnosti trávnika. Zvoľte zmes najvhodnejšiu pre plánované využívanie trávnika. Podľa zvolenej zmesi rozlišujeme niekoľko typov: trávnik na šport a hry, ozdobný trávnik, zatienený trávnik.
Osivo trávnika na šport a hry vytvára robustný, pevný a odolný porast. Ide o veľmi odolný úžitkový domáci trávnik so značnou schopnosťou regenerácie. Hodí sa najmä na hry a ležanie, je ideálnym ihriskom pre deti, miestom na grilovaciu party a poskytuje možnosť pohybu domácim zvieratám.
Trávna zmes pre ozdobný trávnik sa skladá najmä z jemných tráv, ktoré neskôr tvoria hustý, krátky a tmavozelený trávnatý koberec, podobný zamatu. Nie je však taký odolný ako typický trávnik na šport a hry. Ozdobný trávnik sa hodí na všetky trávnaté plochy podľa vzoru typického anglického trávnika. Záhrady, kde je centrom pozornosti kultivovaná trávnatá plocha, vyžadujú práve túto zmes.
Trávniky znášajúce zatienenie prospievajú aj pri nižšom oslnení. Táto zmes je vhodná na zatrávnenie polotienistých a tienistých plôch pod stromami, pri živých plotoch či záhradných múroch. V týchto prípadoch je vhodné kombinovať zmes pre tienisté plochy so zmesou pre ozdobný trávnik na zvyšných plochách.
Trávne koberce sú rýchlejšou alternatívou ako obvyklé trávne zmesi z vreciek. Jednotlivé rolky majú 1 m² a po trávniku sa dá chodiť hneď po položení. Asi o 2 – 3 týždne sa zakorení do podkladu a znesie plnú záťaž. Trávny koberec je vhodný na rýchle vytvorenie trávnika a hneď po položení poskytuje pôžitok z trávnatej plochy.


Príprava je základ
Keď ste si zvolili vhodný typ trávneho semena, začnite s prípravou pôdy. Pôdu treba pred výsevom skypriť aspoň na hĺbku rýľa. I keď budú korienky trávnika siahať len do hĺbky cca 10 cm, je hlboké skyprenie dôležité.
Odstráňte väčšie nerovnosti, kamene a zvyšky koreňov, potom nechajte plochu 2 – 3 týždne oddýchnuť. Oddych je dôležitý, lebo pôda sadá a môžete predísť vzniku prepadlín. V tejto fáze môžu vyrásť aj rastliny, ktorých semená ešte odpočívajú v zemi. Tie treba pred výsevom odstrániť.
Po tejto príprave pôdy sa plocha rovnomerne urovná pomocou stúpačiek z dosiek, alebo radšej záhradným valcom. Tým sa pôda spevní a predíde sa jej priveľkému nakypreniu.
Piesčitú zem spoznáte tak, že preteká medzi prstami a zrnká piesku cítite na bruškách prstov. Piesčité pôdy prepúšťajú vodu a musia sa obohacovať rašelinou, humusom či kompostom. Ílovitá pôda je hebká a dá sa hniesť. Ak prevažuje táto vlastnosť, treba do pôdy primiešať piesok, lebo príliš ťažká pôda vedie k trhlinám a hromadeniu vody. Pre trávnik je ideálna piesčitohlinitá pôda.
Podľa vlastností pôdy môžete zapracovať hnojivo a prostriedok na kultiváciu pôdy, napríklad piesok a rovnomerne ho zapracujte asi do hĺbky 15 cm. Ak vrchná vrstva (humus) napríklad po stavebných prácach chýba, musíte položiť aj túto 15 cm vrstvu novej záhradnej zeminy.

Vysievanie trávnika je umenie.
Trávnik môžete siať rukou i výsevovým vozíkom. Výsev rukou si vyžaduje určitú prax a rátajte s trochu väčším množstvom osiva, aby boli trávnaté plochy pekne uzavreté. S vozíkom dosiahnete rovnomernejší výsledok, najmä ak budete siať v dvoch etapách krížom cez seba. Pretože náklady na osivo sú skôr nízke, použite radšej viac osiva ako menej.
Po výseve treba semeno pritlačiť. Intenzívne prepojenie s pôdou semeno navlhčí, urýchli klíčenie, zabráni vyzobaniu vtákmi a odviatiu vetrom. Semeno môžeme pritlačiť stúpačkami z doštičiek, které si vyrobíme, alebo záhradným valcom, ktorý vytvorí rovnomerný povrch.

Zavlažujte rovnomerne!
Najmä v prvých 3 – 4 týždňoch musí byť výsev rovnomerne vlhký. Vyvarujte sa použitia tvrdého prúdu vody, navyše nasmerovaného na plochu trávnika. Najvhodnejšie je držať prúd vody smerom hore a nechať ju rovnomerne pršať dolu. Takto prúd neodplaví osivo a voda sa vo vzduchu trochu ohreje. Takéto zavlažovanie simuluje jemný, rovnomerný letný dážď. Pri bežnom letnom počasí stačí 10 – 15 litrov vody na m².  Pri tomto množstve sa dostane dosť vody aj k hlbším koreňom. Pri stromoch či bujnejších výsadbách treba zavlažovať primerane viac, lebo tieto porasty odčerpávajú vodu aj zo zavlažovania trávnika.
Prvé kosenie robíme keď tráva dorastie do výšky 8 – 10 cm. Kosačku nastavte na výšku rezu 6 – 7 cm. Používajte podľa možnosti kosačku s košom na trávu. Pokosenú trávu môžete kompostovať a živiny z nej využiť v záhradnom kolobehu.

Sample Image

Apríl/máj

nezabudnite

- V apríli vysádzame okrasné dreviny, predovšetkým ihličnany a stálozelené listnáče (rododendróny) aj iné dreviny, ktoré sa pri jesennej výsadbe zle prijímajú (brezy, magnólie, budleje, ibišteky a i.). V oblastiach s horšími klimatickými podmienkami sadíme aj ruže.Postupne zbavujeme cibuľnaté a hľuznaté rastliny kvetov.

- Do pareniska prepichujeme z misiek semenáčiky letničiek.

- Vypustené okrasné jazierko v apríli vyčistíme, napustíme vodou a začneme osádzať vodnými rastlinami.

- V máji okrasné rastliny podľa potreby okopávame, plejeme, zavlažujeme a prihnojujeme. Plytko koreniace rododendróny neokopávame, ale doplníme im nástielku z rašeliny alebo borovicovej hrabanky.

- Na zabránenie rastu buriny a udržanie vlahy v pôde nastieľame aj záhonové výsadby ruží a rôznych pôdopokryvných drevín drvenou borkou.

- Skoro kvitnúcim krom (zlatovka, tavoľník...) zrežeme po odkvitnutí dlhé výhony aby zhustli a prestarnuté kry zmladíme hlbokým rezom.

- Vresovisko počas vegetácie plejeme a výdatne polievame. Voda nemá byť príliť tvrdá, aby pôda nezalkalizovala. Na prihnojovanie používame špeciálne viaczložkové hnojivá s kyslou reakciou. Kým sa rastliny nezapoja, je nutná borková nástielka.

- Po „troch ľadových“ vysádzame kvetiny citlivé na jarný mráz.


TEXT Jana Zajasenská v spolupráci s Hornbach
FOTO archív redakcie, Hornbach, Gardena

Pin It