×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/stavebnictvoabyvanie.sk/web/images/galeria/70-jun-11
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/70-jun-11

 

thumb_70_572_11Jedným z nepísaných pravidiel záhradnej architektúry je, že v každej záhrade by mal byť umiestnený aspoň jeden vodný prvok, či už je to bazén, jazero, alebo aspoň napájadlo pre vtáčiky.

Už v minulosti pripisovali mnohé kultúry veľký význam vode. Napríklad niektoré z prvých filozofických škôl v Grécku pokladali vodu za pralátku, prapôvodcu všetkého jestvujúceho, počiatok a základný prvok. Podľa filozofie feng-šuej je voda zase aktivátorom pozitívnych, ale aj negatívnych aspektov. Je symbolom bohatstva, hojnosti a výživy, jej prvky by mali byť situované na severe.

Dominanty aj detaily
Voda by nemala chýbať v žiadnej záhrade. V niektorých prípadoch môže byť dokonca jej ústredným a dominantným prvkom. Takým príkladom je aj záhrada v americkom Dallase, ktorej centrom je bazén s, ak to tak môžeme povedať, záhradným domčekom. Pre majiteľa, umelca a nadšenca dobrých áut, predstavuje predovšetkým útočisko pred mestom. Rovnako je centrom spoločenského života rodiny. V domčeku je možné v prípade potreby ubytovať veľké množstvo priateľov a známych. Táto dvojposchodová „škatuľa" je diskrétne umiestnená v zadnej časti pozemku, čím vznikla séria poprepájaných záhradných priestorov.
Celá záhrada vznikla vďaka veľmi úzkej spolupráci stavebného architekta, klienta a záhradného architekta. Konečnej podobe každého detailu predchádzalo veľké množstvo nápadov a návrhov. Nečudo, že si majiteľ zvolil ako ústredný bod záhrady bazén z rozsiahlou vodnou hladinou, má totiž slabosť pre modrú farbu. Tá symbolizuje hlavne oblohu a vodu, okrem toho sú to však aj vlastnosti ako spoľahlivosť, rozvážnosť alebo vernosť.
Modrú okrem bazéna nájdete aj v niekoľkých ďalších dominantných prvkoch záhrady a domu. Jedným z nich je 180 centimetrov vysoká stena, ktorá tvorí stredovú os záhrady a zároveň zabezpečujúca súkromie. Je to v podstate antikorový rám vyplnený modrým recyklovaným skleneným štrkom. Stena je zvnútra podsvietená, takže v noci vyžaruje tlmené svetlo.

70_572_02

Kontinualita
Pri záhradách, ktoré by mali plniť funkciu rozšíreného obytného priestoru, je veľmi dôležité zmäkčiť hranicu medzi interiérom a exteriérom a vzájomne ich prepojiť. Rovnako je tomu v tejto záhrade. Záhradný domček je na betónovej podeste a betónová podlaha z interiéru plynulo prechádza von okolo bazéna. Bazén je celkovo zaujímavo riešený, jeho takzvaná nekonečná hrana pláva asi 3 cm nad betónovou dlažbou. Voda obmýva sklenený obvod a stráca sa pod antikorovým roštom.
Drevená terasa na opaľovanie vychádza od záhradného domu a ťahá sa pozdĺž bazéna až do záhrady. Použitím tropického dreva z Ipe terasa pekne ladí s fasádou domu a tiež vytvára silné vizuálne prepojenie domu, terasy a záhrady.
70_572_13V betónovej dlažbe blízko bazéna nájdete ďalší vodný prvok, tentokrát dynamický. Je ním malá fontánka, ktorá svojím jemným šumom eliminuje ruchy z prostredia za plotom záhrady.
Spojenie jednotlivých záhradných priestorov a prvkov zabezpečujú spevnené plochy z veľkých kamenných platní. Vytvárajú organicky tvarované chodníky a tiež priestor okolo ohniska.
Na výsadbu bola použitá naozaj minimalistická paleta rastlín, ktoré vytvárajú skupiny a kompaktné tvary. Tie zabezpečujú súkromie a sú vnímané ako celky so svojím tvarom a výraznou textúrou.

Základné info
Názov projektu: The Pool House
Lokalita: Dallas, USA
Záhradný architekt: Hocker Design Group
Architect: Gary Cunningham
Ocenenie: ASLA 2010 Honor Award, TSA 2009 Design Award

 

TEXT Jana Zajasenská
FOTO James Wilson, Gisela Borghi

{gallery}galeria/70-jun-11{/gallery}

Pin It