Súčasťou konštrukcie domu sú i drevené prvky, ktoré treba povrchovo ošetriť priamo pri stavbe. Z estetických dôvodov  bývajú niektoré z nich, napríklad trámy drevených stropov alebo časti krovu, v interiéri vizuálne priznané. Vtedy treba počítať aj s ich pravidelnou údržbou.

 

Prvé ošetrenie dreva
Dlhodobú ochranu dreva zabezpečujú impregnačné látky a nátery. Ich úlohou je chrániť drevo pred nasiaknutím vodou, účinkami slnečného žiarenia a najmä pred škodcami, ako sú huby, plesne a drevokazný hmyz. Aby náter vydržal čo najdlhšie, musí byť drevo suché, vyzreté a zdravé. Treba z neho odstrániť všetku živicu, hrče, mastné škvrny a opraviť nedokonalosti. Pred nanesením prvej impregnačnej vrstvy treba drevo nahladko prebrúsiť, poriadne ho oprášiť alebo omyť. Ako prvý náter pri ošetrovaní nového dreva sa používajú prípravky s fungicídnymi a insekticídnymi účinkami, prenikajúce hlboko do štruktúry dreva (napríklad Primalex napúšťadlo na drevo). Drevené prvky musia byť ošetrené zo všetkých strán, nie len z pohľadovej strany. Po hĺbkovom ošetrení dreva a jeho dokonalom vyschnutí aplikujeme ochranný a dekoračný náter, a to buď lazúru alebo krycí náter. Mimoriadne zraniteľné sú najmä časti na priečnom reze dreva, ktorým treba pri nanášaní ochranných náterov venovať zvýšenú pozornosť. Pri výbere ošetrovacích prípravkov si však treba dávať pozor, či je daný prípravok zdravotne neškodný
a vhodný na použitie v interiéri.

Active ImageLazúra pre prirodzený vzhľad dreva
Ak chceme zachovať prirodzenú krásu dreva, použijeme na jeho ošetrenie priesvitné lazúry, ktoré kresbu dreva zvýraznia. Lazúry sa vyrá- bajú v rôznych odtieňoch, takže s ich pomocou ľahko môžete „prečarovať“ smrek na orech či mahagón. Na ošetrenie drevených konštrukčných prvkov sú vhodné najmä hrubovrstvové lazúry. Na rozdiel od tenkovrstvových, vytvárajú na povrchu dreva viditeľnú vrstvu, ktorá je dostatočne pevná, aby drevo ochránila pred vodou a mechanickým poškodením, dostatočne pružná, aby nepopraskala pri objemových zmenách dreva i dostatočne prievzdušná, aby drevo mohlo dýchať. Nanášať ju možno štetcom, na čo sa odporúčajú lazúrovacie štetce alebo i striekaním, ak to výrobca v návode odporúča. Ak nechcete náter obnovovať každé dva roky, siahnite po kvalitnejších produktoch. Drevo vynikajúco chráni napríklad hrubovrstvová lazúra Satin Woodstain z radu anglických náterových hmôt Johnstone´s, ktorú stačí preventívne obnovovať každých päť rokov. Lazúry sa nanášajú v dvoch až troch vrstvách. Pri aplikácii vždy dodržte návod na použitie, ktorý sa u niektorých výrobcov môžu odlišovať. Časový interval nanášania jednotlivých vrstiev syntetických lazúr je obvykle 24 hodín. Lazúry na vodnej báze možno nanášať v intervale 4 – 6 hodín, takže počas jedného dňa možno naniesť viac vrstiev.

Obnova lazúry alebo krycí náter?
Pri obnovovaní náteru je dobré použiť rovnaký prípravok, aký sme použili pri prvom ošetrení. Ešte predtým však treba povrch dreva poriadne vyčistiť, prebrúsiť v smere vlákien a dôkladne oprášiť. Ak je už povrch dreva poškodený do takej miery, že musíme použiť tmel na jeho opravenie, bude lepšie použiť krycie nátery, dostupné v rôznych farebných odtieňoch. Pod vrchnú vrstvu sa zvyčajne nanáša základná farba na drevo, s ktorou sa spravidla pracuje ľahšie a rýchlejšie. Jej hlavnou úlohou je prekryť všetky nedostatky a zvýšiť priľnavosť vrchnej vrstvy k podkladu. Tak, ako pri lazúrach, aj tu si môžete vybrať syntetický alebo vodou riediteľný prípravok. Zvyčajne ide o univerzálne farby na drevo a kovy, ktoré môžu mať matnú, polomatnú i lesklú úpravu. Ako ošetriť trámové stropy a drevené krovy starých domov, aby si zachovali autentický vzhľad?


Ľudia často chcú vo svojich rekonštruovaných starých chalupách a domoch zachovať pôvodný vzhľad trámov, prekladov a stropov, ale chcú ich povrch zušľachtiť. Staré trámy sa zvykli ošetrovať už v minulosti, ale materiály, ktoré sa na to používali, sa často neznášajú s novodobými prípravkami. Staré nátery sú spravidla mastné (dechtové a pod.). Najúčinnejší, no veľmi prácny spôsob je odstrániť všetky vrstvy týchto náterov a potom použiť ošetrujúce prípravky proti škodcom dreva a urobiť konečné nátery tenkovrstvovými či hrubovrstvovými lazúrami. Je na zvážení majiteľov, či im to stojí za tú námahu. Nezriedka sa takéto prípady riešia dodatočným obložením starých trámov, kde je povrchová úprava nových drevených obkladov oveľa jednoduchšia. Na ich ošetrenie sa využívajú štandardné postupy. Niektorí majstri dokážu špeciálnymi postupmi upraviť vzhľad dreva do podoby dobových prvkov. Výsledok potom závisí už len od ich šikovnosti a kreatívnosti...

 

TEXT Anna Palfiová, v spolupráci s firmou Primalex FOTO Primalex, Johnstone´s

 

 

 

Pin It