Sample ImageSklo a svetlo, tieto dva nerozlučné fenomény, našli dnes, v dobe vzdušnosti  a svetlosti v architektúre, vrcholné uplatnenie. Sklo od nepamäti ponúka architektom, staviteľom a investorom mnohoraké efekty a funkčné využitie. Je materiálom, ktorý láka a podnecuje fantáziu tvorcu priestoru. Nesporné výhody tohto krehkého materiálu stoja za úsilie uplatniť ho v súlade s novodobými trendmi.


Sklobetón ako stavebný a výtvarný prvok prešiel viacerými vývojovými štádiami.  Pamätáme si ho ako praktický, ale neveľmi estetický presvetľovací prvok, najčastejšie na fasádach priemyselných objektov, garáží, skladov a pivníc v často nevhodných použitiach, nekvalitne realizovaných a neudržiavaných. Mnohí architekti a projektanti mali k nemu preto rezervovaný vzťah.

Sample ImageSklobetón v architektúre
Výhody a vlastnosti, krása a účelnosť sklobetónu spôsobili, že je dnes veľmi žiadaným architektonickým prvkom – vkusným, efektným a moderným materiálom. Hoci technológia stavania stien zo sklobetónu ostala v podstate rovnaká, v detailoch je dnes kvalitnejšia a dokonalejšia. Súčasnosť ponúka oveľa viac dezénov a farieb tvárnic, čo umožňuje vytvárať originálne riešenia. Dnešný sklobetón sa „presťahoval“ z exteriéru do interiéru. Zásluhou novodobej technológie vznikajú vzhľadovo dokonalé pravidelné sklobetónové steny ako raster s presne vytvorenými škárami.
Najnovším trendom je použitie tvárnic v spojení s dreveným kazetovým systémom umožňujúcim suchú montáž. Sklobetón je pozitívnou provokáciou v tvorivej invencii a fantázii tvorcov priestoru, ktorí ovplyvňujú prostredie a tým posúvajú estetickú hodnotu architektonického diela na vyššiu úroveň.

Skok vpred
Nové technológie dovoľujú vytvoriť voľné rohy a tak nezvyčajne ukončiť stenu v priestore. Škáry sú niekedy také dokonalé, že stena pôsobí takmer ako z čistého skla. Umožňuje vytvárať rovné i zaoblené steny, prerušované plochy, klenby, stropné a strešné konštrukcie. K dispozícii sú rôzne doplnky, nové tvary a farby i špeciálne produkty.
  
Kde ho uplatniť
Sample ImageZo sklobetónových tvárnic možno vytvoriť pevnú stenu a zachovať priepustnosť svetla. Týmto elegantným architektonickým prvkom sa dá rozdeliť priestor. Sklenená stena môže priehľadne oddeľovať priestory v byte či dome a zároveň poskytnúť pocit súkromia. K použitiu sklobetónovej steny pristupujeme najčastejšie vtedy, keď chceme opticky rozdeliť priestor na dve funkčné časti a zároveň dostať denné svetlo i do miest, kde nie sú okná. Takáto stena pôsobí takmer nehmotne a veľmi efektne. Architekt sa môže doslova pohrať s variabilným presvetlením a zachovať potreby a estetické pôsobenie priestoru. Sklobetónová stena môže „schovať“ schodisko či výťahovú šachtu, presvetliť schodiskový priestor podestou zo sklobetónu, v byte oddeliť kúpelňu od spálne, v kúpeľni sprchovací kút od WC , v izbe pracovný kút... Tento novodobý paraván tak opticky oddelí funkčné zóny bytu či iného priestoru.

Veľkosť, farba, vzor
Nové odtiene a dezény tvárnic prinášajú bohaté možnosti uplatnenia rôznych efektov v aplikácii sklobetónových konštrukcií. Možnosti rozširuje rôzne opracovanie povrchu, ako je matovanie (jednostranné či obojstranné), čírosť alebo štruktúra povrchu (hladké, vlnkované, rovnobežne, diagonálne riadkované). Na sklenenú tvárnicu možno naniesť napríklad tenkú vrstvu mramoru, čím vznikne transparentná stena s textúrou kameňa. Sklenená tvárnica sa vyrába spojením dvoch výliskov a základná hrúbka je 8 cm. Doplnkové prvky predstavujú rohové tvárnice, liatinové rošty či otvárateľný rám so sklenenou tvárnicou. Dezén a farba ovplyvňujú priepustnosť, odraz a rovnomernosť rozptýlenia svetla v priestore.

Konštrukčné princípy

* Steny zo sklenených tvárnic nie sú nosné a nesmú byť namáhané iným zaťažením ako vlastnou hmotnosťou.
* Sklobetónová konštrukcia musí byť oddelená od okolitých konštrukcií dilatáciou. Pri zmenách teploty konštrukcia mení svoje rozmery, rozťahuje a sťahuje sa. Bez dilatácie by sklenené tvárnice praskli. Je to dôležité najmä pri vonkajších fasádach, v interiéri nie sú zmeny teploty také výrazné. Maximálne rozmery dilatačného poľa sú 6 x 6 m. Pri zakrivených stenách sa dilatácia robí v bodoch zmeny krivosti.
* Vo všetkých horizontálnych a vertikálnych škárach musí byť uložená oceľová výstuž, ktorá tvorí s betónom pevnú železobetónovú mrežu.Škáry medzi sklenenými tvárnicami bývajú široké min. 2 mm, max. 16 mm.
* Sklobetónové tvárnice sa spájajú betónovou zmesou či cementovou maltou, možno ju aj pigmentovať. Má byť pružná, odolná voči vode i mrazu.
* Pri murovaní sa používajú plastové dištančné krížiky, zaručujúce rovnakú medzeru medzi tvárnicami. Oblúkové steny sa robia podľa šablóny, oblúky menšieho polomeru sa murujú z tvárnic polovičnej šírky. Zo sklenených tvárnic možno vopred vyrobiť  panel s potrebnými rozmermi, čo sa využíva najmä pri horizontálnych konštrukciách.

Sample ImageTechnické  vlastnosti sklobetónu

  • Svetlo

Sklenenou tvárnicou vnikajúce svetlo do priestoru je jemné, rovnomerné a stále.
Schopnosť čírych tvárnic prepúšťať kolmo dopadajúce svetlo je podobná ako u obyčajného dvojskla (okolo 80%). U farebných tvárnic je to 50 – 70 %, podľa farebného tónu. Na priehľadnosť sklobetónovej steny vplýva farba a dezén tvárnic. Hladké a číre  tvárnice sú priehľadné. Použitím matných, vzorovaných a farebných tvárnic sa dajú vytvoriť nepriehľadné kúty.

  • Zvuk

Vďaka vákuu vo vnútri tvárnic je sklobetón výborný zvukovo-izolačný materiál,  porovnateľný s konštrukciami z klasických murovacích materiálov. Izolácia zvuku predstavuje index 44 dB. V porovnaní s dvojsklom je akustická izolácia sklobetónu vyššia. Kvôli týmto vlastnostiam je vhodné sklobetón použiť v oblastiach s vyššou hlučnosťou.

  • Tepelná izolácia a kondenzácia

Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti dáva sklobetónu vákuum v tvárnici. Vďaka tomu sa interiéry v lete neprehrievajú a v zime neuniká teplo. Pri stenách na fasáde možno použiť vetracie mriežky či sklenené tvárnice v otvárateľnom ráme. Vysoká tepelná izolácia bráni kondenzácii vody na vnútornom povrchu sklobetónových tvárnic a tým aj roseniu skiel. Sklobetónová konštrukcia je odolná aj voči námrazám.

  • Požiarna odolnosť konštrukcií a bezpečnosť

Sklobetónové tvárnice odolávajú ohňu až 60 minút bez porušenia celistvosti. Kvôli veľkej rozťažnosti v prípade požiaru treba steny uložiť po celom obvode do dosky z minerálnych vlákien, hrúbky min. 15 mm. Steny sa kotvia proti prevráteniu.
Odolajú silným nárazom vetra i zemetraseniu. Nakoľko sa v sklobetónovej konštrukcii nachádza oceľová výstuž, tieto steny sú vskutku nepreniknuteľné. Aj keby došlo k malému porušeniu, netreba demolovať celú stenu, stačí nahradiť tvárnicu.

 

TEXT Ing. arch. Katarína KUJANOVÁ, PhD., ÚAOOB, Fakulta architektúry STU Bratislava
FOTO archív autorky

 

 

Pin It