Sample ImageSvetlo nás sprevádza celým životom – až tak, že si už nevieme predstaviť život bez umelého osvetlenia. Len čo sa zotmie, rozsvecujeme svetlá v obytných priestoroch, na verandách, na terasách, v záhrade, na príjazdových cestičkách, na ulici... a často ho zabúdame zhasnúť, i keď ho už nepotrebujeme, a tak plytváme energiou i vlastnými financiami.


Ovládanie a racionálna regulácia osvetlenia tvoria základ riešení všetkých inteligentných systémov. Vytváranie rôznych svetelných režimov vonkajšieho a vnútorného osvetlenia nastavených zvlášť pre každý deň v týždni, rozsvecovanie svetla pomocou detektorov pohybu, či stmievanie žiarivkového osvetlenia sú už dnes samozrejmosťou. Prepracovanejšie systémy ponúkajú aj možnosť stmievania žiarivkových, výbojkových i LED svetiel, takže investora pri výbere svetiel nič neobmedzuje. Okrem klasického stmievania je možný aj oneskorený nábeh, vypnutie a nastavenie intenzity na ľubovoľnú úroveň. Funkcie časovania a zadávania rôznych parametrov či podmienok nájdu praktické využitie pri tvorbe rôznych efektívnych režimov – napríklad automatické vypnutie svetla po vopred zvolenom čase, alebo ak detektor nezaznamená žiaden pohyb v miestnosti.

Sample ImagePrakticky...
Svetlá v záhrade môžeme postupne stmievať či zažínať podľa intenzity slnečného svetla alebo napríklad vytvorením špecifických režimov, využijúc miestny astronomický čas, teda na svitaní a za súmraku. Dôležitá je aj koordinácia ovládania žalúzií a snímania intenzity svetla v miestnosti. Inteligentný systém vždy vie, v akej polohe sa nachádzajú žalúzie, takže pri ubúdaní slnečného svitu dosiahne používateľom zvolenú intenzitu svetla napríklad otvorením žalúzií a potom už len „dosvietením“ miestnosti umelým osvetlením pomocou stmievača. Rodiny s malými deťmi a so staršími ľuďmi ocenia nočné režimy „svetelných cestičiek“ z  LED svetiel na chodbách či na schodiskách domu. Telesne postihnutým ľuďom zasa uľahčia ovládanie osvetlenia rôzne detektory pohybu, diaľkových ovládačov, prenosných dotykových obrazoviek a podobne. Pozoruhodné farebné efekty v miestnostiach možno dosiahnuť podsvietením častí nábytku i rôznych výklenkov na stenách tzv. LED pásmi.

Účelnosť a nálady
Zaujímavosťou je vytváranie špecifických „atmosfér“ kombináciou nastavení svetelných scén, ovládania žalúzií a audiovizuálnej techniky – napríklad na čítane, prácu s PC, alebo náladová v čase návštev či pri pozeraní televízora. Na spustenie nastavenej atmosféry stačí jednoducho stlačiť jediné tlačidlo na vybranom ovládači – hlavné osvetlenie sa povedzme vypne, bočné svetlá sa nastavia na predvolenú intenzitu, žalúzie sa zatiahnu a zapne sa televízny prijímač alebo DVD. Stlačením iného tlačidla sa žalúzie vytiahnu, zažne sa hlavné svetlo a svetlo nad pracovným stolom, bočné svetlá sa vypnú – miestnosť je vhodne pripravená na prácu a pod.  

Sample ImageEfektívne a bezpečne
Efektívne využívanie osvetlenia bez zbytočných strát možno dosiahnuť v spolupráci s prístupovým systémom či alarmom. Po zakódovaní systému pri odchode z domu sa vypnú všetky svetlá v objekte, takže sa nemôže stať, že na niektoré zabudneme. Funkciu – vypnúť svetlá v celom dome – môžeme priradiť aj jedinému tlačidlu, ktoré umiestnime v zádverí.
Špecifikom inteligentných systémov v oblasti bezpečnosti je simulácia prítomnosti osôb v dome, čím sa ochrana majetku stane ešte účinnejšia. Táto simulácia v nepravidelných intervaloch rozsvecuje a zhasína svetlá v jednotlivých miestnostiach, otvára žalúzie či zapína televízor tak, ako keby v dome pulzoval bežný život, čím odradí prípadného narušiteľa.

Dizajn
Príjemnú atmosféru v dome umocnia farebne podsvietené tlačidlá ovládačov, kde si intenzitu podsvietenia v rôznych režimoch môže voliť používateľ sám – napríklad počas dňa intenzívnejšie a v noci, aby nepôsobili nepríjemne, tlmenejšie. Zaujímavá je možnosť blikania zvoleného tlačidla, čo uľahčí nájsť to pravé tlačidlo na zasvietenie najmä malým deťom, starším ľuďom či návštevám. Estetické a účelné sú aj obrázky ovládaných zariadení na dotykových LCD tlačidlách. Osvetlenie možno ovládať aj rôznymi dotykovými obrazovkami, diaľkovými ovládačmi, pomocou SMS správ, cez počítač alebo internet.

Bez drôtov
Existujúcu elektroinštaláciu – klasickú alebo inteligentnú drôtovú – možno doplniť komponentmi bezdrôtových inteligentných systémov a tak zvýšiť efektivitu a komfort ovládania osvetlenia bez zbytočného búrania. 100-percentný rádiofrekvenčný prenos umožňuje takéto ovládanie s použitím už existujúcich tlačidiel ľubovoľných výrobcov, diaľkovými ovládačmi, SMS správami aj cez televíznu obrazovku. Netreba behať z jednej izby do druhej, stačí si pohodlne sadnúť pred  televízor a pomocou diaľkového ovládača si na obrazovke zvoliť hlavné menu, cez ktoré môžeme ovládať všetky nainštalované zariadenia. Ak zadáme príslušný príkaz, napríklad zažať svetlo v záhrade, na monitore ihneď vidíme, ako sa príkaz vykonáva. Nech sme kdekoľvek, dom máme stále pod dohľadom – cez mobil sa môžeme pripojiť k inteligentnému systému a získať tak všetky potrebné informácie. Ak zistíme, že sme zabudli zhasnúť svetlo či zavrieť bránu, stačí poslať SMS a systém to za nás urobí.
www.el-mont.sk

 

TEXT Mgr. Jaroslava Červeňáková
FOTO Silvania – Tryba, Inno, Licht Idee

 

 

 

Pin It