Active ImagePri stavbe alebo rekonštrukcii rodinného domu sa nevyhnete otázke riešenia strechy. Má byť šikmá či plochá? Zvolíte si tzv. „ťažkú“ alebo ľahkú strešnú krytinu? Rozhodnete sa aj pre príslušenstvo od výrobcu strešnej krytiny alebo budete tento problém riešiť dodatočne? Akú úlohu majú v skladbe strechy poistné hydroizolácie a parozábrany?

 

Rovnako dôležitý je výber kvalitného strešného systému i kvalitná montáž. Pri výmene strešnej krytiny, resp. pri dôkladnejšej rekonštrukcii nepotrebujete stavebné povolenie, stačí ohlásenie tejto zmeny na príslušnom úrade. Pri zmene charakteru strechy alebo zobytňovaní podkrovia stavebné povolenie budete potrebovať. Výber krytiny nenechávajte na náhodu, skontaktujte sa s odborníkmi z firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou a predajom strešnej krytiny, dajte si od nich poradiť a vypracovať cenovú kalkuláciu. Seriózna firma ju urobí zadarmo a pomôže vám aj nájsť optimálne riešenie.

Svojpomoc sa nevypláca
Mnohí stavebníci sa pýtajú i na to, či nebude pri použití pálenej alebo betónovej strešnej škridly potrebná výmena alebo rekonštrukcia krovu a či je ten – ktorý druh strešnej krytiny vhodný pre sklon ich strechy. Ak nemáte dosť prostriedkov na financovanie rekonštrukcie, máte viac možností ako ich získať – niektorí výrobcovia poskytujú úvery a peniaze sa dajú získať aj od finančných inštitúcií, poskytujúcich služby stavebného sporenia. Vlastnú rekonštrukciu je dobré zveriť špecializovaným firmám, ktoré ponúkajú kompletný servis a majú skúsenosti s týmto druhom stavebných prác. Hoci sa už strešné krytiny predávajú ako komplexné systémy s rôznymi doplnkami a ich ukladanie nie je komplikované, ale nie je to práca pre úplného laika. Navyše, v prípade nedostatkov by ste nemali kde a ako uplatniť reklamáciu na vykonanú prácu či použitý materiál.

Výber strešnej krytiny
Čo vlastne očakávame od kvalitnej strešnej krytiny? V prvom rade čo najdlhšiu životnosť a bezúdržbovosť. To znamená, že strešná krytina má byť odolná voči klimatickým javom v danom regióne, teda voči vode, vetru, snehu a mrazu. Nemala by sa dať mechanicky poškodiť a mala by ostať čím najdlhšie farebne stála. Okrem funkčnosti je veľmi dôležitý aj vzhľad strešnej krytiny.  
Ak to všetko zhrnieme, zistíme, že pre správny výber strechy už pri projekte, sú podstatné nasledujúce faktory: klimatické, priestorové, konštrukčné, chemické, technologické a montážne.

Active ImageVýber podľa sklonu strechy
Vhodne zvolená strešná krytina musí predovšetkým dobre odvádzať vodu. Podľa tejto vlastnosti danej povrchovou úpravou krytiny, sa určuje jej použitie pre konkrétny sklon strechy.
Na plytký sklon striech už od 3° sa používajú súvislé strešné krytiny – lepenkové, plechové a asfaltové pásy a fólie. Od 7° trapézové a od 10° bitúmenové krytiny. Od sklonu 15° sa môžu použiť medzi vláknitocementové dosky, vlnitý plech alebo moderné plechové krytiny, ktoré imitujú klasické škridly. Od 22° sa spravidla používa betónová alebo keramická krytina vo forme profilovaných škridiel, kým od sklonu 30° treba používať betónové alebo neprofilované keramické škridly, krytiny z umelej alebo z prírodnej bridlice a asfaltové šindle.

Výber podľa hmotnosti
Strešné krytiny sa podľa hmotnosti delia na ťažké a ľahké. Poznať hmotnosť krytiny je veľmi dôležité vzhľadom na krov a správne naprojektovanie strešnej konštrukcie. Ak musí strecha často odolávať silnému vetru alebo v zime veľkým množstvám snehu, musí mať konštrukcia dostatočnú nosnosť. Hmotnosť krytiny je údaj nepostrádateľný najmä pri rekonštrukcii staršieho domu. Nie každá pôvodná konštrukcia krovu totiž spĺňa dnešné podmienky pre krytiny s vysokou plošnou hmotnosťou.
Ťažké krytiny sú odolnejšie, ale aj drahšie. Patrí k nim betónová, kamenná a pálená keramická krytina. Oproti nim majú ľahké krytiny (plechové a vláknitocementové pásy) o niečo kratšiu životnosť. Samozrejme, rozdiel je aj v manipulácii s nimi. Ťažké krytiny sa ukladajú na vopred pripravené latkové rošty, ľahké sa ukladajú na debnenie opatrené hydroizolačnou fóliou.

Active ImageActive ImageVýber podľa štruktúry povrchu
V lokalitách s častými snehovými zrážkami by sme si mali zvoliť krytinu s hladkým povrchom, napríklad kovové šindle alebo glazúrovanú keramiku. Sneh sa po nej totiž ľahšie zošmykne, nehromadí sa nezaťažuje zbytočne strechu. Na krytinách s drsnejším povrchom sa i ľahšie zadržiava prach a iné nečistoty, ktoré často spôsobujú obrastanie striech machom.

Čo by ste mali vedieť o strešnej krytine
Pri kúpe krytiny by ste mali poznať odpovede na niekoľko otázok, aby ste mohli jej jednotlivé druhy porovnať a správne sa rozhodnúť.
1. Aká je životnosť trvanlivosť a odolnosť krytiny?
2. Ponúka výrobca len krytinu, alebo kompletný strešný systém? Nachádzajú sa v ňom všetky potrebné doplnky?
3. Akú záruku má konkrétny výrobok a na ktoré časti strešného systému sa vzťahuje?
4. Aké prostredie vytvorí krytina v podkroví? Je dostatočne účinná, paropriepustná a dokáže dýchať?
5. Do akej miery dokáže krytina odolávať mrazu?
6. Poskytuje výrobca dostatočnú záruku na stálofarebnosť?
7. Vyhovuje krytina svojimi akustickými vlastnosťami? (Nebude pri daždi príliš hlučná?)
8. Je krytina vyrobená z ekologických a zdraviu neškodných materiálov?
9. Aká je celková hmotnosť krytiny vzhľadom na plochu, ktorú ňou potrebujeme prikryť?
10. Aká je jej cena a koľko bude stáť jej pravidelná údržba?

TEXT Barbara Turčíková
FOTO Rheinzinck, Tondach, Bramac, Lindab, Juta

 

 

 

Pin It