Zjednodušene sa dá povedať, že keby niekto vymyslel umelý materiál, ktorý vyzerá presne ako drevo, na dotyk pôsobí ako drevo a vydrží bez údržby ako antikorová oceľ, tak by sa drevo asi prestalo používať. Drevo je krásne a nadčasové, hodí sa prakticky všade a nepodlieha módnym trendom, ale jeho nároky na údržbu odrádzajú stále viac investorov a stavebníkov. V dnešnej dobe je táto vlastnosť dreva čoraz banálnejším problémom aj preto, lebo výrobcom kompozitných materiálov sa stále viac darí napodobniť prirodzený vzhľad dreva.

 

dosky TO176 Carbone

 

Pozor na lacné WPC

WPC kompozity sa výraznejšie začali presadzovať na našom trhu v rokoch 2009 až 2010. Odvtedy sa objavilo niekoľko dovozcov, ktorí dovážali a dovážajú materiály z Číny, USA alebo od výrobcov z Európskej únie. Nechali za sebou niekoľko spokojných, ale aj veľmi veľa nespokojných zákazníkov. Hlavnými dôvodmi boli nie až taká bezúdržbovosť, ako bolo deklarované, ale aj horšia farebná stálosť, zmenený vzhľad po pár rokoch, zmeny rozmerov – hlavne tepelná rozťažnosť a v neposlednom rade praskanie až do takej miery, že dosky boli nepoužiteľné a bolo nutné ich vymeniť. Títo nespokojní zákazníci sa po pár rokoch často vracali k drevu. Od roka 2013, keď sa na našom trhu objavili kompozitné dosky Timbermax, sa dôvera v bezúdržbové náhrady dreva vracia, a to oprávnene.

 

DSC 1439

 

Nenasiakavosť a bezúdržbovosť na mnoho rokov

Timbermax totiž netrpí neduhmi väčšiny drevoplastov. Profily Timbermax sa vyrábajú koextrúziou, kde sa v jednom procese cez formu vytláča drevoplastové jadro a povrchová vrstva Protect shell z toho istého plastu, ktorý je obsiahnutý v drevo-plastovej zmesi jadra. Takto je táto povrchová vrstva neoddeliteľná a nie je aplikovaná dodatočne, ako pri laminovaných profiloch. Povrchová vrstva Protect shell zabezpečuje to najdôležitejšie – absolútnu nenasiakavosť materiálu. Najväčšie výhody, ktoré z toho plynú, sú reálna bezúdržbovosť na mnoho rokov, ľahké čistenie od akejkoľvek špiny, vylúčenie praskania profilov cez zimu vplyvom mrazov a vysoká farebná stálosť. A to najhlavnejšie – Timbermax má vzhľad, ktorý je naozaj veľmi blízky vzhľadu dreva.

 

TO200

 

Text a foto: Timbermax