Active ImageHoci súčasný trend praje otvorenej dispozícii bytov a domov, normálny život rytmus rodiny si vyžaduje, aby niektoré priestory ostali uzavreté. Potreba zabezpečiť súkromie všetkým členom rodiny vedie k výstvabe vnútorných priečok.

 

Ďalším dôvodom na vymurovanie či inštaláciu zvislých konštrukcií je aspoň symbolické oddelenie jednotlivých obytných zón. Polopriečka oddeľujúca dve funkčne odlišné zóny priestor rozdelí, ale nenaruší. Klasické murovacie materiály a sadrokartón priestor uzavrú, sklobetón a tvrdené sklo nechajú interiér opticky prepojený.

Polootvorená dispozícia
Pri vytváraní intímnych zón v rámci dispozície bytu si vopred premyslite, či uprednostníte stabilnú priečku, na ktorú upevníte police alebo iné kusy nábytku, alebo na oddelenie miestností použijete sadrokartónovú priečku, ktorú budete môsť neskôr jednoducho odstrániť. Kompromis medzi uzavretým a otvoreným priestorom predstavujú posuvné steny a transparentné materiály. Sklenená plocha, ktorá miestnosť odčlení, nenaruší optický kontakt a hlavný obytný priestor nechá opticky splynúť s priľahlými časťami.  

Active ImagePlné vnútorné priečky
Ich základnou úlohou je funkčne a logicky deliť priestor. Priečky sú vystavené namáhaniu, ktoré spôsobujú prudké nárazy predmetov alebo excentrické namáhanie zaveseným nábytkom. Musia byť teda odolné voči mechanickému poškodeniu a mať dostatočnú únosnosť. Murované priečky majú vyššiu únosnosť čo umožňuje zavesenie aj ťažších predmetov. Na ľahké montované priečky možno vešať len ľahké predmety, ktoré treba kotviť pomocou špeciálnych rozperiek. Pri vešaní ťažkých predmetov treba už pri montáži spevniť konštrukciu priečky prídavnými nosnými profilmi na požadovaných miestach. Pri budovaní dodatočnej priečky zaťažíte stavbu menej, ak ju zhotovíte z ľahkých tvaroviek (Yporu, Syporex) bez omietky so stierkovaním.

 

Active ImageTehlové priečky
Plnou pálenou tehlou dnes murujú len tí, ktorí rekonštruujú staršie domy alebo byty. Pri stavbe nových priečok treba rátať s tým, že i polopriečka z plnej pálenej tehly značne zaťaží stropnú konštrukciu. Murovanie plnou pálenou tehlou prináša aj vyššiu spotrebu spojiva a viditeľné škáry. Aby bola plocha steny rovnomerná, treba ju uhladiť a vyrovnať ďalšou vrstvou malty. Na výstvbu priečok v bytoch sú vhodnejšie keramické tvárnice, moderné vyľahčené tehly. Dierované tehly so systémom pero a drážka až o polovicu znížia aj spotrebu malty. Nové technológie umožňujú veľmi presné murovanie. Ak sa dodrží predpísaný postup stavby, jednotlivé tvarovky na seba presne dosadnú.

Active ImageOdľahčený pórobeton
Vďaka tomu, že sa muruje na tenkú škáru s malou spotrebou malty či lepiaceho tmelu, priečky z pórobetónových tvárnic ušetria alebo obmedzia „mokrú prácu“. Nerovnosti povrchu sú menšie a vyhladenie povrchu priečky vyžaduje menšiu vrstvu omietky. Pórovitá štruktúra murivo odľahčuje a umožňuje jednoduchú manipuláciu, vrátane rezania tvárnic na menšie časti. Priečka z pórobetónových tvárnic sa s hlavnou stenou spája kotviacimi páskami. Pri povrchových úpravách pórobetonových tvárnic treba rátať s objemovými zmenami v dôsledku zabudovanej stavebnej vlhkosti. Na vylepšenie zvukovoizolačných vlastností sa pórobetonová priečka z jednej alebo oboch strán dopĺňa akustickou predstenou zo sadrokartónových dosiek.

Sadrokartón

Sadra je pachovo neutrálna, na dotyk príjemne teplá. Montáž sa robí tak, že sa dosky zasucha pripevňujú k pripravenej konštrukcii z drevených hranolov či kovových tenkostenných profilov. Dutinu, ktorá montážou vznikne, možno vyplniť tepelnou a zvukovou izoláciou. Môžu sa do nej uložiť aj inštalácie a vodiace drážky posuvných dverí, ktoré sa pri manipulácii zasunú do priečky, pričom obe jej strany ostanú voľné. Nízka hmotnosť, rýchla a nenáročná montáž (aj demontáž) patria k výhodám sadrokartónových priečok, ktoré si zachovávajú dobrú stabilitu, ktorú však podmieňuje kvalita upevnenia dosiek na pripravenú konštrukciu. Sadra má pórovitú štruktúru, vďaka ktorej absorbuje vlhkosť, čím vytvára v interiéri príjemnú klímu. Do vlhkých častí bytu (WC, kúpeľňa) patria priečky z impregnovaných dosiek s nižšou nasiakavosťou.
Novšiu alternatívu sadrokartónu predstavujú sadrovláknité dosky s hladším povrchom a väčšou tvrdosťou. Vyrábajú sa zo sadry, papierových vlákien a minerálnych prísad. Výhodou je vysoká pevnosť a nízka hmotnosť. To umožňuje ich širšie použitie ako sadrokartónu – okrem stropných podhľadov, sa používajú aj ako požiarna a zvuková izolácia.

DELENIE PRIEČOK
Podľa technológie výroby sa priečky delia na murované z kusových stavív, montované  a monolitické.
Podľa použitých materiálov sa priečky delia na tehlové, tvarovkové, betónové, sadrové, sklenené, sadrokartónové, z drevovláknitých materiálov, z minerálnych vlákien a podobne.
Podľa zaťaženia podpernej konštrukcie delíme priečky na nesené, ktoré zaťažujú strop či podkladový betón a samonosné, ktoré sa opierajú o steny a prenášajú do nich svoju hmotnosť.

TEXT Barbara Turčíková
FOTO Xella, Basf, Wienerberger, Rigips

Uverejnené v SaB jún 2010.

 

 

Pin It