Plánujete stavbu z dreva alebo rekonštrukciu poschodia, no nemáte dosť peňazí? Mali by ste zvážiť použitie konštrukčných dosiek, ktoré sú známe aj pod názvom OSB dosky. Za nízku cenu získate materiál s všestranným využitím.

 

bigstock 183596797 1 Zdroj: Bigstock.com

 OSB dosky a ich využitie

OSB dosky, ktoré poznáte skôr pod názvom drevotrieskové dosky, sú v súčasnosti najpoužívanejším veľkoplošným materiálom. Mimoriadne obľúbené sú v stavebníctve, ale nájdete ich aj v automobilovom priemysle, v oblasti nábytku či dizajnu. Vyznačujú sa svojou štruktúrou, v rámci ktorej sú drevené triesky orientované v 3 smeroch. Vo vrchných vrstvách pozdĺžne a v strede priečne.

 

Výhody OSB dosky

OSB dosky sú v porovnaní s bežnými lisovanými podstatne ohybnejšie. Vďaka svojej štruktúre sú tiež tvarovo stále a pevné. Najväčšou výhodou je ich nízka cena a jednoduchá montáž. Preto sa tak často používajú ako podklad pri zatepľovaní domov a na záhrade. Nesmierne dôležitý je výber samotných OSB dosiek.


OSB dosky v interiéri

Znevšednite si domácnosť drevom. OSB dosky vyniknú najmä v modernom alebo minimalistickom prostredí. Môžete nimi lemovať steny, stropy alebo schody. Prípadne zvážte kúpu postele či stoličiek, ktoré vyrobili z tohoto materiálu. Vyskúšajte to kombinovať s tehlou, kameňom alebo obyčajnou omietkou. Výsledok vás môže príjemne prekvapiť.

 

bigstock Bed With Osb Haeadboard 175544974

 

Široký výber OSB dosiek k vašim službám

Je veľmi dôležité, aby ste pri výbere konštrukčnej dosky mysleli na podmienky prostredia, v ktorom budú umiestnené. Do interiéru sa hodia dosky typu OSB 1. Sú priam ideálnou voľbou pre nábytok. Sucho majú rovnako rady dosky typu OSB 2. Unesú však väčšiu záťaž. Počas stavby domu vám padnú vhod dosky OSB 3, ktoré nemajú problém s vlhkosťou. Najväčších fajnšmekrov poteší typ OSB 4. Poradí si s extrémnym zaťažením a je vhodný do každej situácie.

Skladovanie je dôležité

OSB dosky by ste mali skladovať v suchu. Najlepšia je uzavretá a pravidelne vetraná miestnosť. Nadmerná vlhkosť totiž vaše dosky môže veľmi ľahko poškodiť. Pred prácou s OSB doskami by ste ich mali klimatizovať s cieľom vyrovnať ich vlhkosť s miestom, kde ich použijete. Pokiaľ si na to nedáte pozor, okraje dosiek môžu napučať a znehodnotia sa.

OSB dosky zakaždým ošetrite

Pokiaľ kupujete nové konštrukčné dosky, dostanete ich bez povrchovej úpravy. Niektorí výrobcovia však ponúkajú kusy s vyfrézovanou drážkou, ktorá vám uľahčí napájanie dosiek. V prípade, že OSB dosky využívate na výrobu nábytku, najprv ich povrch obrúste a následne na ne naneste ochranný lak na drevo. Ak chcete, môžete ich ešte natrieť farbou.

 

bigstock 182738662

 

Pri úprave OSB dosky použite správne náradie

Podľa toho, na čo dosky použijete, by ste mali mať k dispozícii správne nástroje. Prácu vám uľahčí priamočiara píla na rezanie, skrutkovač alebo spojovací materiál. Je dobré si pred samotnými úpravami vopred označiť všetky miesta, ktorých sa to týka ceruzkou. Pre istotu vždy viackrát merajte to isté miesto. Vyhnete sa tak nenapraviteľným škodám.

Pin It