Pin It

 

Pri plánovaní domu je dobré mať referenciu na architekta, poznať jeho realizované projekty. Investor rodinného domu v Borku pri Českých Budějoviciach mal tú najlepšiu referenciu, a to vlastnú skúsenosť – vyrástol v dome, ktorý rodičom navrhol ten istý architekt.

 

Snímka obrazovky z 2020 04 07 12 32 59

 

„Pred dvadsiatimi rokmi som kreslil dom pre otca investora, môjho spoluhráča z hokeja. Samozrejme, že ma potešilo, keď sa na mňa obrátili so synom, aby som navrhol dom aj pre ďalšiu generáciu,“ hovorí Ing. Josef Vostracký. Pre syna vyprojektoval štýlovo aj energeticky úsporný dvojpodlažný dom s dispozíciou 5 + kk, otvorený slnku aj zeleni, napriek tomu s dostatočným súkromím a pohodlím na zastrešených terasách. A, samozrejme, s využitím najmodernejších technológií, ako sú elektricky ovládané hliníkové okenné systémy Schüco s trojitým tepelnoizolačným sklom, ktoré presvetlili celú južnú stranu domu. Alebo tepelnoizolačné murivo HELUZ FAMILY, vďaka ktorému dom vyhovel nárokom na štátnu dotáciu.

 

Tehlový dom obložený drevom
Lichobežníkový pozemok na kraji Českých Budějovíc s plochou 774 m2 kúpili rodičia pre syna už pred rokmi. Pozemok je rovinatý, orientovaný dlhšou šikmou stranou na juh. Architekt umiestil dom k severnej hranici pozemku, aby sa tak parcela optimálne využila, zatiaľ čo na južnej strane vznikla väčšia záhrada. Všetky obytné miestnosti domu sú orientované na juh, čo umožňuje dokonalé presvetlenie a preslnenie domu. Z južných okien a záhrady sú pekné výhľady na pohorie Blanského lesa. Mierne zalomený tvar domu chráni aj zútulňuje terasu, ktorá sa stala obľúbeným víkendovým miestom na grilovanie. Relaxačnú oázu dotvára aj prírodné jazierko s nenáročnou údržbou. Prízemná časť objektu nadväzuje na dispozíciu dvojpodlažnej časti a tvary spevnených plôch – dochádza tak k rozbitiu tradičného kvádra, v dôsledku čoho sú hmoty domu umiestnené voľne v záhrade. Fasády domu sú riešené z fasádnych dosiek alebo smrekovcových lát a zasklenými plochami. To umocňuje prirodzenosť stavby a jej prepojenie so záhradou.

 

Snímka obrazovky z 2020 04 07 12 34 41

 

Energetická úspora
Obvodové murivo je sendvičové, stavba bola vyhotovená murovanou technológiou z tehál HELUZ 25 FAMILY so zateplením minerálnou rohožou hrúbky 250 mm v dvojitom rošte a s fasádnym obkladom z dosiek Cembrit dvoch farieb a smrekovcových lát. „Ak na fasádu navrhujem omietku, tak používam murivo HELUZ FAMILY 2in1 hrúbky 500 mm bez potreby ďalšieho zateplenia. Na sendvičovú skladbu, keď je fasáda obložená doskami alebo drevom, sa mi osvedčili tehly HELUZ FAMILY s hrúbkou 250 mm s minerálnou rohožou. Pre dnešnú architektúru s nárokmi na tepelnoizolačné parametre mi tehlový systém HELUZ poskytuje všetky potrebné riešenia,“ hovorí architekt. K energeticky úspornej koncepcii domu prispeli aj tepelnoizolačné trojsklá hliníkových okien s otváracími krídlami Schüco AWS 90.SI+, ktoré spĺňajú kritériá pre pasívne domy (Uw ≤ 0,8 W/m2K), aj nadštandardne tepelne aj zvukovo izolované dverné systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI s lícujúcimi dvernými krídlami. Tie spĺňajú najvyššie nároky na dizajn a majú zároveň vysokú odolnosť proti vniknutiu triedy RC 3. Okná boli osadené do roviny vonkajšej tepelnej izolácie montážnym systémom DAFE PUREX. Hlavné zasklené plochy okien sú orientované na juh, čo zlepšuje energetickú náročnosť domu, a sú doplnené predokennými hliníkovými roletami, ktoré okná zatieňujú v lete a v zime zvyšujú tepelno-izolačné schopnosti okien. „V lete sme v interiéri mali príjemných 23 stupňov,“ dopĺňa investor a spokojne dodáva, že by na dome nič nemenil.

 

Rodinný dom pri Českých Budějoviciach

Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký
Konštrukcia: Obvodové steny tehlový systém HELUZ – HELUZ FAMILY 2in1 50, HELUZ 25 FAMILY, priečky a preklady HELUZ.
Hliníkové systémy Schüco použité v tomto projekte:
Okenné systémy: Hliníkové systémy s trojitým izolačným sklom Schüco AWS 90.SI+ a Schüco AWS 75.SI+
Dverné systémy: Hliníkové dverné systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI
Výrobca hliníkových okenných a dverných systémov Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s. r. o.
Zastavaná plocha: 112 m2, prízemná časť 79 m2, terasy pod prístreškom 36 m2, sklad 6 m2, plocha prístrešku na parkovanie – 27 m2

 

Snímka obrazovky z 2020 04 07 12 21 35 

 

Viac informácií nájdete na TU.

 

 

Prečítajte si tiež:

Pobyt v prírode bez obmedzení požiadaviek na komfort 

glamping 3 stany luxus kemping priroda komfort

Pin It