HELUZ RD Myslkovice foto Tomáš Dittrich 01Keď stavia projektant, vznikne doslova vzorový pasívny dom - z tehál HELUZ FAMILY 50 2in1 teda z materiálu, ktorý aj bez dodatočného zateplenia dosahuje najlepšie tepelnoizolačné parametre na trhu. Samozrejmosťou boli aj roletové a žalúziové preklady HELUZ, aby vonkajšie tienenie, ďalší stavebný kameň (tehlového) pasívneho domu, nerušilo na fasáde.

 

„Páči sa mi jednoduchosť, symetria, farebná striedmosť, preto sme všetko smerovali do odtieňov sivej a bielej,“ opisuje koncepciu svojho návrhu Ing. Jakub Kratochvíl, investor aj projektant v jednej osobe. Strecha je preto antracitová, okná tiež a fasáda biela. Aj časť plotu bude z ťahokovu, prestrihávaného plechu v antracitovej farbe a pre terasu počíta s tmavosivou bridlicou. „Rovnaký farebný koncept platí aj pre interiér. Je rozumnejšie vymaľovať na bielo a napríklad na kuchynskú linku použiť materiály, ktoré sa tak rýchlo neznudia, ale dajú sa rozraziť rôznymi farebnými doplnkami, tie totiž časom vymeniť môžete. Zelené steny sa prerábajú horšie,“ pokračuje investor.

 

HELUZ RD Myslkovice foto Tomáš Dittrich 03

 

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L a dvoma pultovými strechami je orientovaný do priľahlých pozemkov, kde už nie je plánovaná ďalšia výstavba. Hlavný vstup je situovaný z južnej strany a priamo nadväzuje na komunikačnú chodbu vedenú stredom domu. Z nej sú sprístupnené jednotlivé obytné miestnosti a príslušenstvo na prízemí, a to vrátane schodiska do podkrovia. Z obývačky a pracovne je pomocou zasklenej konštrukcie a francúzskeho okna umožnený vstup a výhľad priamo do záhrady. Jednotlivé miestnosti a príslušenstvo na poschodí sú prístupné z chodby, ktorá nadväzuje na schodište z prízemia.

 

HELUZ RD Myslkovice průběh stavby 56

 

 

HELUZ RD Myslkovice průběh stavby 53  HELUZ RD Myslkovice průběh stavby 38

 

HELUZ RD Myslkovice průběh stavby 81

 

Obvodové konštrukcie z toho najlepšieho, tehál HELUZ FAMILY 50 2in1

V priebehu stavby občas investor zaváha, či niekde predsa len neušetriť, v tomto prípade mal investor jasno: „Hovoril som si, že ak na niečom ušetriť, tak na veciach, ktoré sa budú dať vymeniť bez búrania. Napríklad sme zvolili lacnejšie interiérové dvere, ktoré raz ľahko vysadíte a kúpite nové. Čo sa ukázalo ako rozumné, pretože máme malú dcéru a očakávam, že až začne jazdiť na odrážadle, tak dvere dostanú zabrať. Už to vidím na stenách, kde sú odtlačky ručičiek, otlčené rohy, predtým ma to trápilo, behal som so štetcom, teraz to už neriešim,“ pokračuje spokojne Ing. Jakub Kratochvíl.

 

Pokiaľ ide o stavebné konštrukcie, tam nepoľavil, naopak, vybral si to najlepšie. „V tomto som mal jasno. Robil som si porovnania, s klasickou nezateplenou tridsiatkou tehlou plus vonkajší polystyrén som sa dostával viac-menej na cenu zateplenej tehly HELUZ FAMILY 50 2in1. Navyše, pri jednovrstvovom murive sa mi páčilo, že dostávam bonus v podobe pevnej tvrdej fasády zvonku, do ktorej keď dieťa raz udrie kormidlom bicykla, tak sa nič nestane, pretože pod omietkou nie je mäkký polystyrénový podklad. Ďalšou výhodou jednovrstvovej konštrukcie je dlhšia životnosť než v prípade vonkajšieho zatepľovacieho systému, zdravší vzduch v interiéri, pretože murivo bez vonkajšieho zateplenia lepšie dýcha, takže to bola jasná voľba.“

 

Z ďalších konštrukčných prvkov si projektant pochvaľuje roletové preklady HELUZ: „Je to systémové riešenie, ktoré veľmi pomáha zabrániť prehrievaniu interiéru v lete. V keramo-betónovom preklade s vloženou izoláciou z polystyrénu je osadený návin na roletu, ktorá je potom v preklade skrytá a na fasáde ju nie je vidieť. Navyše je to systémový prvok, osadíte ho žeriavom a máte vyriešený preklad aj schránku,“ chváli investor. Jediné, čo dnes ľutuje, že v čase výstavby ešte neboli k dispozícii pre väčšie sklony striech keramické stropné panely od HELUZU, ktoré udržia komfortnejšiu teplotu v interiéri aj v letných horúčavách.

 

HELUZ RD Myslkovice foto Tomáš Dittrich 10

 

HELUZ RD Myslkovice foto Tomáš Dittrich 08 HELUZ RD Myslkovice foto Tomáš Dittrich 09

 

Obývačka so zaskleným rohom umožní výhľad na papagáje

Na druhej strane vďaka tomu mohol vytvoriť atypický obývací priestor, otvorený čiastočne do poschodia s priznaným krovom. „Nie je ‚falošný‘, je to naozaj nosná konštrukcia, krokvy aj väzné trámy sú z lepeného dreva a konštrukcia strechy je vytvorená nad tým. Obývací priestor je tak omnoho vzdušnejší,“ doplňuje investor. K vzdušnosti a hlavne presvetleniu prispieva aj zasklený roh obývačky. Ten je podobne ako veľa ďalších prvkov (tepelné čerpadlo s plošným kolektorom po záhrade, okno nad obývačkou kvôli jednoduchému prístupu na strechu bez potreby rebríka atď.) veľmi premysleným detailom hodným projektanta. „Chystám sa postaviť ešte domček pre svoj koníček – papagáje – a tým rohovým oknom na ne budem mať krásny výhľad. Chcem mať do desať voliér, aby som sa im dokázal venovať, je to pre mňa relax.“ Aj tento objekt bude najskôr murovaný a vykurovaný, aby sa v ňom teplomilnému vtáctvu darilo, ale s Blower door testom, ktorý by preukázal parametre pasívnej stavby a nárok na dotáciu ako pri rodinnom dome, už investor tentoraz nepočíta.

 

HELUZ RD Myslkovice foto Tomáš Dittrich 12

 

HELUZ RD Myslkovice foto Tomáš Dittrich 14 HELUZ RD Myslkovice foto Tomáš Dittrich 07 

 

O projekte:

  • Názov: Projektant si postavil vzorový pasívny dom zo systémov HELUZ
  • Projekt: Ing. Jakub Kratochvíl, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Pozemok: 1 700 m2
  • Zastavaná plocha domu: 156,60 m2
  • Úžitková plocha domu (1. NP) 119,12 m2
  • Úžitková plocha domu (2. NP): 90,88 m2
  • Konštrukcia: brúsené tehly HELUZ FAMILY 50 2in1, priečky HELUZ, roletové a žalúziové preklady HELUZ.

 

Spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. patrí medzi troch najväčších výrobcov murovacích systémov na našom trhu, ako jediná je rýdzo česká. Tradícia tejto rodinnej firmy spadá až do roku 1876, keď Jan Řehoř v Dolnom Bukovsku postavil prvú žiarovú pec a z vyťaženej hliny vypálil prvé tehly. Dnes má spoločnosť HELUZ výrobné závody okrem Dolného Bukovska ešte v Hevlíne a Libochoviciach, kde vyrába kompletný stavebný systém HELUZ zahrňujúci obvodové aj vnútorné tehlové bloky vrátane tehál s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na trhu radu HELUZ FAMILY 2in1 pre nízkoenergetické a pasívne domy. Spoločnosť HELUZ v roku 2017 na trh uviedla aj prvú kompaktnú brúsenú AKU tehlu sendvičovej skladby tehla-minerálna vlna-tehla so vzduchovou nepriezvučnosťou Rw = 57 dB pri celkovej hrúbke 21 cm pod názvom HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená. Revolučnou novinkou je tekutá, vopred pripravená silikátovo-disperzná malta HELUZ SIDI pre efektívnejšie murovanie, ktorá sa nanáša systémovým valčekom ako pri maľovaní. Novinkou roku 2020 je PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilným vnútorným priestorom na umiestnenie vonkajšej tieniacej techniky, ktorý je určený pre jednovrstvové murivo z tehál HELUZ FAMILY a HELUZ FAMILY 2in1. Sortiment ďalej tvoria ploché preklady, keramické stropy, komínové systémy a špeciálne tvarovky.

 

 

Pin It