ekologicka nemocnica 06

Ak by sme chceli hľadať inšpiráciu o tom, ako v 21. storočí stavať moderné zdravotnícke zariadenia efektívne a rýchlo, nemuseli by sme chodiť ďaleko. Iba 100 kilometrov západne od našich hraníc dokončili v roku 2018 prvú pasívnu nemocničnú budovu v Českej republike. Nový pavilón nemocnice v Olomouci je dôkazom toho, že sa dá súčasne myslieť na potreby pacientov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj životné prostredie. Projekt získal ocenenie v kategórii STAVBA v prestížnej súťaži E.ON Energy Globe Award.

 

Pavilón II. internej kliniky – gastroenterologickej a geriatrickej Fakultnej nemocnice Olomouc s piatimi nadzemnými a jedným podzemným podlažím s celkovou podlahovou plochou viac ako 8 000 štvorcových metrov – sa začal stavať vo februári 2017 a prví pacienti v ňom boli ošetrení o 19 mesiacov neskôr. Náklady na vybudovanie a vybavenie štyroch oddelení s kapacitou sto lôžok, jednotku intenzívnej starostlivosti, prednáškových miestností a priestorov pre vedenie nemocnice predstavovali spolu 15 miliónov eur. To je síce o niečo viac, než ako keby budova spĺňala len základné parametre, no náklady sa vrátia na prevádzkových úsporách už v priebehu šiestich rokov. Energetická náročnosť je v porovnaní s inými zdravotníckymi zariadeniami až desaťkrát nižšia.

 

ekologicka nemocnica 04

 

Hlavným nástrojom pri výstavbe pasívnych budov je minimalizovanie potreby vykurovania a chladenia. Znamená to použitie kvalitného opláštenia a okien, tepelnej izolácie stien a strechy. Vplyvom klimatickej zmeny dnes už potreba chladenia prevyšuje v energetickej bilancii potrebu vykurovania. V novom pavilóne olomouckej nemocnice bol použitý šetrný spôsob chladenia, tzv. chladené stropy, ktoré boli doteraz prevažne využívané v prémiových kancelárskych budovách. Táto budova je však navrhnutá a postavená tak, aby aj chladené stropy (s relatívne nízkym chladiacim výkonom) boli schopné zabezpečiť klimatickú pohodu v letných mesiacoch. Ročná spotreba na vykurovanie a chladenie je v prípade pasívnych budov do 15 kWh na štvorcový meter. Nemocnica má vetranie s rekuperáciou vzduchu. Súčasťou stavby je tiež zelená strecha s nádržou na zrážkovú vodu.

 

ekologicka nemocnica 03

 

Úspora vďaka oceli

Budova je takmer o dva a pol metra nižšia, a to vďaka použitiu jedinečného systému spriahnutých oceľovo-betónových nosníkov DELTABEAM®, vyrobených spoločnosťou Peikko Slovakia. Nosníky ukryté v stropnom systéme vytvárajú strop bez viditeľných prievlakov. Vďaka tomu je každé poschodie nižšie až o 40 centimetrov. Podlahová plocha ani svetlá výška jednotlivých podlaží sa pritom nezmenila. Obstavaný priestor predstavuje 32 600 m3, no ak by bola budova postavená klasickým spôsobom, bolo by to približne o 4 500 m3 viac. Táto úspora objemu predstavuje významnú úsporu na vykurovaní a chladení počas celého životného cyklu budovy. Nižšia budova s rovnakou podlahovou plochou prináša úspory aj pri výstavbe. Znamená to napríklad menšiu plochu opláštenia, kratšie vertikálne prvky ako stĺpy, schodiská, výťahové šachty a podobne.

 

ekologicka nemocnica 02

 

Použitie skrytých oceľových nosníkov DELTABEAM® prináša do nemocničného prostredia aj množstvo ďalších výhod. Rozvody elektriny, vody alebo technických plynov sa môžu bez problémov viesť zavesené priamo, bez obchádzania prievlakov. Konštrukcia umožňuje vytvárať veľké otvorené priestory, kde je vzdialenosť medzi zvislými nosnými prvkami oveľa väčšia ako v budovách postavených klasickým spôsobom. Vďaka tomu sa dá vnútorná dispozícia jednoducho prispôsobiť aktuálnym potrebám nemocnice: pridaním alebo odstránením ľahkých sadrokartónových priečok sa dajú vytvoriť malé izby pre karanténu alebo naopak veľké otvorené oddelenia na doliečenie pacientov.

 

ekologicka nemocnica 05

 

ekologicka nemocnica 08

 

ekologicka nemocnica 09

 

ekologicka nemocnica 10

 

 

 

 

Pin It