solarne panely

Ilustračná snímka: Unsplash


Peniaze vyčlenené pre domácnosti ako štátny príspevok na nákup obnoviteľných zdrojov sa míňajú a v niektorých prípadoch už je pre vyčerpanie prostriedkov podávanie ďalších žiadostí pozastavené. 

 

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR chce v programe pokračovať aj v nastávajúcom programovom období. Na projekt bolo vyčlenených z eurofondov 37 miliónov eur, aktuálne je voľných už iba necelých 1,5 milióna eur.
"Ministerstvo hospodárstva plánuje pokračovanie programu Zelená domácnostiam prostredníctvom SIEA aj v novom programovom období 2021 – 2027 z prostriedkov Európskych štrukturálnych fondov," uviedol pre TASR rezort hospodárstva.


Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá projekt zastrešuje, doplnila vo februári do zásobníkov 10,8 milióna eur, čo boli všetky voľné prostriedky, ktoré vtedy mala agentúra v projekte k dispozícii. SIEA na svojej internetovej stránke uviedla, že podávanie ďalších žiadostí o poukážky na zakúpenie tepelných čerpadiel je v súčasnosti pozastavené. Z celkovej čiastky pritom vo februári na tepelné čerpadlá vyčlenila až šesť miliónov eur.


Záujem je aj o príspevok na fotovoltické panely, kde zostalo na rozdelenie posledných približne 90.000 eur. Väčšie prostriedky ešte zostali pre záujemcov o príspevok na nákup kotlov na biomasu, a to necelých 600.000 eur, viac ako 800.000 eur má ešte SIEA k dispozícii na poukážky na slnečné kolektory. Aktuálne sumy sa však môžu zvýšiť, pokiaľ niektorý zo záujemcov svoju poukážku neuplatní, alebo projekt nestihne zrealizovať. "Všetky voľné prostriedky, ktoré vzniknú z nevyužitých poukážok, ktoré sú v súčasnosti rezervované, dá SIEA opätovne do zásobníkov," zdôraznil vedúci oddelenia komunikácie agentúry Stanislav Jurikovič.


Zaregistrovaní záujemcovia o dotáciu môžu poradie svojej žiadosti sledovať v zásobníku projektov a na inštaláciu sa pripraviť. Do vydania poukážky môžu v zaregistrovanej žiadosti zmeniť napríklad výrobcu zariadenia. Na inštaláciu zariadení majú domácnosti tento rok predĺženú lehotu až päť mesiacov od vydania poukážky. Výška podpory závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1750 eur a po 1500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

Pin It