The Courtyard Non Residential

Foto: BoysPlayNice

 

V súťaži Baumit Life Challenge 2020/21 uspel aj projekt z Trnavy.

 

Tridsaťšesť finalistov, šesť víťazov v jednotlivých kategóriách a jedna hlavná cena. Vo štvrtok 22. apríla vybrala odborná porota medzinárodnej súťaže Baumit Life Challenge sedem najkrajších fasád v Európe.

Life Challenge Award 2020/21

Hlavná cena putuje do Litvy. Získala ju fasáda Mo Museum vo Vilniuse od architektov zo Studio Libeskind a Do Architects. Stavba má jedinečnú fasádu – bez lesklých prvkov a s farbou omietky v odtieňoch bielej podľa nového vzorkovníka Baumit Shades of White. Dekoratívne lineárne prvky rozkladajú fasádu a vytvárajú dojem hĺbky a ich meniace sa tiene pôsobia dynamicky.

 

MO Museum LC21 Award

Foto: Norbert Tukaj

 

Najkrajšiu fasádu má i Trnava

V kategórii Nebytová stavba zvíťazil projekt Nádvorie Trnava z dielne Vallo Sadovsky Architects. Ide o  kultúrny priestor v centre mesta, ktorý prepojil parcely historických meštianskych domov a ich nádvoria. 

 

The Courtyard Non Residential

Foto: BoysPlayNice

 

Zaujali slovinské apartmány aj viedenská secesia

V kategórii Rodinný dom porotu najviac oslovil maďarský Longitudinal-Axis-Home. Ako prezrádza jeho názov, pozdĺžne línie našli svoje uplatnenie nielen v umiestnení jednotlivých funkcií domu, ale aj na fasáde.

 

Longitudial Axis Home Single Family

Foto: Benedek Bognár

 

V kategórii Bytový dom zvíťazili slovinské Murgle Apartments. K dispozícii je 98 apartmánov rôznych veľkostí, wellness centrum s bazénom, saunami, fitnescentrom a malou klinikou na prízemí. Všetky apartmány majú lodžie, uzavreté átria alebo väčšie terasy.

 

Murgle Apartments Multi Family

Foto: Žiga Lovšin

 

Renovácia historických objektov sa podľa poroty najviac vydarila v prípade objektu Secession vo Viedni. Ide o klasickú secesnú stavbu, ktorej renovácia dodala dávku novej energie.

 

Secession Historical Renovation

Foto: Baumit

 

Cena v kategórii Zateplená budova smerovala do Španielska pre dom s názvom Vivienda Alcoba. Ide o vydarenú rekonštrukciu zanedbanej starej stavby na dom, ktorého vzhľad odráža miestny kolorit. Kombinuje starodávne kamenné steny s novým, nerovnomerným povrchom reflektujúcim prirodzenú drsnosť okolia.

 

Vivienda Alcoba Thermal Renovation

Foto: Rubén Bescos

 

V špeciálnej kategórii Štruktúra podporuje dizajn si víťazstvo odniesla stavba Rue Curial v Paríži.

 

Rue Curial Stunned by TextureFoto: FABPICTURE

 

Rekordná účasť

Plánované odovzdávanie cien Baumit Life Challenge 2020 vo Valencii bolo kvôli aktuálnej korona-pandémii viackrát preložené. Keďže aj po roku sa situácia výrazne nezlepšovala, presunulo sa odovzdanie ocenení najkrajších európskych fasád do online priestoru prostredníctvom živého live streamu.

„Baumit Life Challenge 2020/21 napriek tomu zaznamenal nový rekord. Do súťaže sa prihlásilo 385 projektov z 26 krajín. Vďaka patrí všetkým účastníkom, Baumit partnerom a spolupracovníkom, ako aj medzinárodnej odbornej porote. Vy všetci ste sa pričinili, aby sa tento jedinečný projekt mohol vôbec zrealizovať“, uviedol Robert Schmid, konateľ skupiny Baumit.

 

Viac informácií:  lifechallenge.baumit.com

    

Pin It