RD Ledenice

Foto: Petr Zikmund

 

Všetko sa to začalo investorovým výberovým konaním s troma veľmi odlišnými štúdiami. Návrh tehlového a veľkoryso zaskleného domu z dielne Ateliéru Vostracký zvíťazil praktickosťou a dokonalým pochopením potrieb a želaní budúceho majiteľa. 

 

Na svahovitom pozemku s plochou 1 281 m² vyrástla tehlová stavba s prevetrávanou fasádou obloženou smrekovcovými latami a fasádnymi doskami a s veľkými zasklenými plochami. Pozemok pri príjazdovej komunikácii je na dlhšej strane orientovaný na juhozápad a ponúka výhľad na pôvodne ranogotický kostol sv. Vavrinca a priľahlú faru. „V našom návrhu sme sa zamerali na maximálne využitie pozemku. Pôdorys stavby má podobu skráteného ihlana a atypické tvary domu k nemu ladia. Plocha záhrady pred domom je maximálna. Pred garážou je priestor na voľné parkovanie až troch áut,“ predstavuje svoje riešenie architekt Ing. Josef Vostracký. 

 

RD Ledenice

Foto: Petr Zikmund

 

Dom je rozdelený na dve časti prepojené terasou. Jednu časť objektu tvorí spomínané podzemné podlažie s garážou, nad ním je priestor využívaný na pracovné schôdzky alebo stretnutia s priateľmi a nachádza sa tu aj malá kúpeľňa a sauna. Z garáže schodisko stúpa na krytú terasu, ktorá je na úrovni prízemia. Terasa prepája prvú časť domu s druhou, kde sa nachádza rodinné zázemie.

 

RD Ledenice terasa

Foto: Petr Zikmund

 

Z terasy sa vstupuje do súkromnej časti domu. V nej je zádverie, obývacia izba s jedálenským kútom orientovaným do záhrady, kuchyňa s priamym vstupom na terasu a spálňa. Z obývacej izby vedie interiérové schodisko na poschodie, kde sa nachádza pracovňa, detská izba, kúpeľňa a šatňa. 

Tehlová konštrukcia s hliníkovými oknami pomohla získať dotácie

Aby mohol dom získať dotácie z programu Zelená úsporám, použili sa na obvodové steny s fasádnym obkladom tehly HELUZ FAMILY 25 a hliníkové okenné systémy s trojitým izolačným sklom Schüco AWS 90.SI+. Podzemné podlažie je murované zo šalovacích vybetónovaných tvárnic, strop je železobetónový. Strecha je spádovaná na sever, pozostáva z drevených KVH nosníkov a je zateplená fúkanou izoláciou s hrúbkou 400 mm.

 

RD Ledenice

Foto: Petr Zikmund

 

Pod ňou je ešte inštalačný podhľad s 80 mm minerálnou rohožou. Fasádu tvoria materiály s prírodným dizajnom – smrekovcové laty a fasádne dosky Cembrit. Dom úspešne absolvoval meranie vzduchotesnosti (neprievzdušnosti), tzv. Blower door test, k čomu okrem muriva prispeli aj kvalitné hliníkové okná a dvere. 

Inteligentné riadenie domácnosti

Dom sa vykuruje tepelným čerpadlom s vrtom a podlahovým vykurovaním. Rekuperácia zlepšuje vnútornú mikroklímu a pocitovo sa vyššie letné teploty zdajú prijateľnejšie aj bez klimatizácie, ktorú v dome nahrádza podlahové chladenie. Inteligentná elektroinštalácia, ktorá ovláda žalúzie, osvetlenie, kúrenie aj zabezpečenie domu a dokonca aj hudba je rozvedená tak, aby vytvárala rôznu atmosféru. 

 

RD Ledenice

Foto: Petr Zikmund

 

O projekte

Názov: Dom úspešne na prvýkrát

Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký

Konštrukcia: Obvodové steny tehlový systém HELUZ – HELUZ FAMILY 25, priečky a preklady HELUZ.

Zastavaná plocha: rodinná časť 132 m², spoločenská časť 61 m², garáž 61 m², zastrešená terasa 38 m²

 

www.heluz.sk

Pin It