zelena domacnostiam

Foto: SSE

 

Fotovoltické panely sa aj na Slovensku každým rokom tešia čoraz väčšej obľube, najmä pre ich bezúdržbovú prevádzku a citeľné zníženie nákladov na energie.

 

Najviac elektrickej energie vyrábajú fotovoltické panely počas dňa, keď sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Pomerne veľká časť spotreby elektriny je však stále viazaná na prítomnosť človeka. Varenie, sledovanie televízie, hranie videohier, svietenie, to všetko sú činnosti, ktoré vykonávate až po návrate z práce. 

Domácnosti štandardne spotrebúvajú najviac energie ráno a vo večerných hodinách, keď fotovoltika nedosahuje takú vysokú účinnosť. Ako sa s týmto problémom vyrovnať? Riešením je ukladanie prebytočnej energie z fotovoltických panelov počas dňa, aby ste ju mohli využívať večer alebo v noci. V tomto prípade máte dve možnosti. Môžete si zadovážiť veľké batérie, ktoré sú však drahé a investícia do nich sa mnohých domácnostiam neoplatí. 

Jednoduchším a podstatne lacnejším riešením je virtuálna batéria, vďaka ktorej si dokážete uložiť prebytočnú elektrinu z fotovoltiky a v čase najväčšieho odberu môžete tak bez starostí využívať svoju vlastnú uloženú elektrinu. Energiu, ktorú počas dňa neminiete, budete môcť spotrebovať večer alebo kedykoľvek budete potrebovať. Hlavnou výhodou Virtuálnej batérie od SSE je, že nevyžaduje veľkú vstupnú investíciu – za jej využívanie zaplatíte iba mesačný poplatok dve eurá. Nemusíte využívať drahšiu elektrinu zo siete a urýchlite návratnosť investície do fotovoltiky. 

www.sse.sk/virtualnabateria

Pin It