Loxone Smart Home Better Living

Foto: Loxone

 

Európska zelená dohoda – či už sme jej zástancovia, odporcovia, alebo je nám tak nejako jedno, v nasledujúcich rokoch a desaťročiach sa budeme učiť žiť s jej opatreniami. Ako s tým súvisí automatizácia budov? Asi ako voda s hasením požiaru. Ide to o aj bez nej, ale...

Práve budovy budú pod drobnohľadom úradov. Budovy teraz spotrebúvajú 40 % energie v Európe a z 36 % sa podieľajú na produkcii CO2 v EÚ. Cieľom je ich dekarbonizácia, ktorá má významne prispieť klimatickej neutralite do roku 2050.

 

Loxone grafika 1

Infografika: Loxone

 

Zmena klímy a zhoršovanie životného prostredia sú existenčnými hrozbami pre Európu a svet. Európska únia sa preto prostredníctvom „Európskej zelenej dohody“ zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Cieľom Európskej zelenej dohody je znížiť čisté emisie skleníkových plynov do roku 2033 (v porovnaní s rokom 1990) najmenej o 55 % a do roku 2050 ich znížiť až na nulu. Vďaka tomu by bola Európa prvým kontinentom, ktorý bude klimaticky neutrálny.

Opatrenia sa premietnu do poľnohospodárstva, energetiky, dopravy, potravinárstva, priemyslu, inovácií… a renovácií a výstavby budov tak, aby boli energeticky čo najúčinnejšie.

Kde majú budovy problém?

Dve tretiny európskych budov teraz nie sú energeticky účinné. Jednou z príčin vysokej spotreby budov je ich prehrievanie a tým pádom nutnosť optimalizácie vnútorných teplôt. To je často dosahované aktívnym chladením – klimatizácia, ventilátory, chladenie s rekuperáciou…

Tienenie ako dôležitý pomocník

Dnes je ešte stále podceňovaný význam tienenia, ktoré samo o sebe dokáže vnútorné priestory budov výrazne ochladiť za zlomok nákladov. Záleží však na druhu tienenia a (ako zistíme neskôr) aj jeho ovládaní. Najlepšie dokáže interiér odtieniť vonkajšie tienenie, ktoré teplo odráža von. Ideálnym riešením sú predokenné žalúzie, ktoré na rozdiel od roliet alebo markíz umožňujú naklápanie lamiel a môžu tak zároveň odrážať teplo a pri tom dovnútra pustiť dostatok svetla.

Ovládanie vonkajšieho tienenia je dnes hlavne elektrické – nie je potreba šnúrok a kľučiek. A práve ovládanie často výhody tieniacej techniky zráža. Len málo kde vedie manuálne ovládanie tieniacej techniky k vysokej efektivite a energetickej účinnosti. Vo veľkej (napríklad administratívnej) budove, kde sa pohybuje mnoho ľudí, niektorí nechcú mať s ovládaním zložitých tlačidiel nič spoločné, iní sa naopak striedajú v náhodnej regulácii. Kľudne pustia klimatizáciu a zároveň otvoria okno. Nie sú nonstop v pohotovosti a preto s riadením tienenia pomáha automatizácia.

Znížiť spotrebu až o 60 %

Podľa nedávneho vedeckého výskumu Guidehouse, môže inteligentná tieniaca technika do roku 2050 znížiť spotrebu energie na chladenie v európskych budovách až o 60 %, napriek zmene klímy a rastúcim teplotám. Má potenciál zabrániť až 100 miliónom ton emisií CO2 a ušetriť až 285 miliárd eur.

 

Loxone grafika 2

Infografika: Loxone

 

Loxone – jedinečné a komplexné riadenie energie

Loxone spája všetky komponenty v inteligentnej budove, podobne ako ľudský nervový systém. Všetky vlákna vedú spoločne k centrálnemu riadeniu – Loxone Miniserveru. Vďaka mnohým otvoreným rozhraniam je systém nekonečne flexibilný. To umožňuje globálne jedinečné a komplexné riadenie energie a otvára množstvo príležitostí pre úsporu energie – tiež v zmysle Európskej zelenej dohody.

Automatizácia domov a budov od Loxone dokáže zaviesť komplexný systém energetického managementu, bez straty komfortu (skôr naopak) s nízkymi vstupnými investíciami, s minimálnou dobou na implementáciu a rýchlou návratnosťou. Nechajte si nezáväzne poradiť ohľadom vášho projektu od jednotky na trhu v oblasti automatizácie.

Urobme spolu život o niečo energeticky účinnejším a udržateľnejším. Budúcnosť sveta závisí od zdravej planéty.

 

Pin It