×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/galeria/tahokov-nov-11
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/tahokov-nov-11

thumb_tahokov_13

Ťahokov prešiel výrazným vývojom a vďaka mnohostrannému využitiu a peknému vzhľadu je obľúbeným materiálom v architektúre, stavebníctve, dizajne i v úžitkovej priemyselnej výrobe. V súčasnosti ponúka vďaka rôznym typom spracovania neuveriteľné možnosti využitia pri návrhoch jedinečných exteriérov a interiérov.

 

 

Ide o kovovú mrežovinu (sieťovinu), ktorá sa vyrába tak, že sa plný plech (tabuľa, zvitok) presekne matricou a vytvorí sa rad otvorov, čím vznikne jeho nastrihnutie. Po zhvihnutí nožov sa nastrihnutý plech naťahuje podľa požadovaného druhu a technických parametrov ôk. Potom sa nôž s matricou posunie pod uhlom oka a proces sa opakuje. Vďaka tomuto postupu sú oká vždy v radoch posunuté. To sa opakuje do konečnej podoby výrobku. Pri ťahaní sa plech vertikálne trochu pootočí a treba ho vyrovnať. Povrch takto vyrobeného ťahokovu je zvlnený a na dosiahnutie rovného povrchu treba ťahokov dodatočne prevalcovať. V konečnej podobe môže byť vyhotovenie valcované alebo nevalcované. V celej ploche má ťahokov výrezy, vznikajúce vzájomne presadeným rezaním bez straty materiálu. Výsledný ťahokov má oká vždy v radoch presadené. Oká ťahokovu teda nevznikajú zváraním, ani splietaním. Ide o bezodpadovú technológiu, preto je i cena ťahokovu výhodná.

tahokov_12Využitie ťahokovu
Ťahokov je materiál s bohatým využitím nielen v architektúre, stavebníctve, úžitkovom dizajne, ale aj v strojárstve, poľnohospodárstve, doprave a v automobilovom priemysle. Používa sa v sériovej výrobe aj v individuálnych riešeniach, využívajúcich jeho úžitkový a estetický potenciál. Rôznosť rozmerov ôk, šírka a dĺžka ich posuvu, umožňujú dosiahnuť rozličnú priepustnosť svetla, závislú od uhla pohľadu na ťahokov. Ťahokov možno použiť temer kdekoľvek, kde je potrebná ľahká, vzdušná a odolná výplň. Podľa veľkosti ôk sa delí na ťahokov s minimálnymi rozmermi, tzv. mikroťahokov (mriežky, filtre, sitká, bytové doplnky...), ťahokov so strednými rozmermi (zábradlia, podhľady, výťahové šachty...) a ťahokov s maximálnymi rozmermi, tzv. hrubý ťahokov (slnolamy, schodiská, lávky, mreže, ploty, obklady fasád...) Z ťahokovu sa robia najrôznejšie produkty: originálne fasádne prvky, kazetové stropné podhľady, výplne zábradlí schodísk a balkónov, zábrany, ploty, brány, tubusy schodísk, pochôdzne plochy, plošiny, lávky, rampy, rošty, interiérové steny, kovový nábytok, bytové a kancelárske doplnky, ochranné a bezpečnostné kryty, ozdobné kryty, filtre, sitá či mriežky.

Vlastnosti a výhody ťahokovu
K prednostiam a výhodám ťahokovu patria kompaktnosť a pevnosť materiálu (nie je zváraný, ani splietaný), priestorová tvarovateľnosť, vzdušnosť, vysoká nosnosť (schody, rošty, pochôdzne lávky), rôzny stupeň transparentnosti, nepriehľadnosť určitých druhov (poskytujú vyššiu mieru súkromia), bezpečnosť, moderný dizajn s dekoratívnym účinkom. Pri fasádach sú to najmä premenlivosť fasády, založená na optickom efekte vnímania z rôznej vzdialenosti a s rôznym dopadom svetla, široká škála typov a veľkostí prvkoov, jednoduchá konečná úprava a inštalácia, nenáročná údržba, dlhá životnosť, nízke nadobúdacie náklady (bezodpadová technológia výroby).

Materiál pre ťahokov
Na výrobu ťahokovu sa používajú kovy s dobrou ťažnosťou – ocele určené na ťahanie. Ide najmä o čiernu oceľ, nehrdzavejúcu antikoróznu oceľ, pozinkovanú oceľ a hliník. Na žiadosť zákazníka možno ťahokov vyrobiť aj z neštandardných materiálov, ako sú mosadz, bronz, meď alebo titán. Výrobky z bežnej ocele sa povrchovo upravujú farbením, žiarovým zinkovaním či pomocou komaxitu. Tým zlepší vzhľad povrchu a predĺži sa životnosť. Ťahokov z nehrzavejúcej ocele je efektným materiálom pre tvorbu originálnych exteriérov a interiérov.

 

Typy a rozmery ťahokovu
Štandardne sa vyrábajú štyri základné typy ťahokovu: ťahokov s kosoštvorcovými, so šesťhrannými a štvorcovými okami, resp. s kruhovými otvormi či oblými okami. Výsledkom je rôzna priepustnosť ôk. Možno vyrobiť aj iné, napríklad ornamentálne otvory. Najčastejšie využívaným typom ťahokovu v exteriéri aj v interiéri je ťahokov s kosoštvorcovými otvormi. Mikroťahokov sa vyrába len s kosoštorcovými okami. Štandardné rozmery tabúľ ťahokovu sú 1 x 2 m. Bežne dostupné sú i formáty s rozmermi 1 x 2 m, 1,25 x 2 m, 1,25 x 2,5 m, 1,5 x 2 m. Na požiadavku zákazníka možno vyrobiť aj iné nastrihané formáty. Štandardná hrúbka plechu je 0,5 – 4 mm. Hrubšie plechy sa využívajú na výplne zábradlí, pochôdzne lávky, schody či rampy, menšie hrúbky na podhľady, sitá a filtre. Pre špecifikáciu výrobku treba uviesť druh materiálu, hrúbku plechu, šírku a dĺžku ôk, posuv, šírku, dĺžku a výšku ťahokovu.

 

Viac o použití ťahokovu sa dočítate v SaB december 2011.

 

{gallery}galeria/tahokov-nov-11{/gallery}

 

TEXT a FOTO Ing. arch. Katarína Kujanová, PhD., Fakulta architektúry STU, Bratislava

 

 

 

Pin It