Loxone svetelne nalady si lahko nastavite v aplikaci

Foto: Loxone

 

Jeden luster uprostred miestnosti? Dnešné moderné byty a domy sú vybavené viacerými svetlami na vytvorenie dokonalej atmosféry pre každú príležitosť. Kombinujú osvetlenie bodovými svetlami, závesným osvetlením nad stolom, či LED pásmi v kútoch alebo pod nábytkom… Ako ovládať všetko osvetlenie a pritom zachovať jedno tlačidlo na stene, ako sme boli vždy zvyknutí?

 

Oproti minulosti dnes bežne využívame stmievané svietidlá. Práve tie vytvárajú spomínanú atmosféru podľa našich predstáv. S nimi môžeme nastavovať večerné a nočné režimy, aby nás pri nočnej ceste po dome neoslnilo svetlo v plnej intenzite. Stmievateľné svetlo je vhodné aj do izby, aby dieťa malo vždy vhodné svetlo potrebné na písanie úloh, hranie sa alebo zaspávanie v miernom osvetlení.

Skutočné „svetelné nálady“ zaisťujú farebné svetlá, ktoré sú dnes veľmi obľúbené. Prečo? Pretože doslova premenia každú miestnosť, ak už sa chystáme usporiadať rodinnú oslavu, filmový večer či romantickú večeru. Komplexné osvetlenie s možnosťou zmeny intenzity a farby dokáže ovplyvniť nielen našu náladu, ale dokáže podporiť koncentráciu pri práci, prípadne nás naopak utlmiť a pripraviť na spánok.

 

Loxone Showroom BA

Foto: Loxone

 

Ovládanie nemusí byť zápas

Zložitejšie koncepty osvetlenia však komplikujú ovládanie. Na jedno svietidlo v miestnosti kedysi stačilo jedno tlačidlo. Dnešné osvetlenie vyžaduje viac tlačidiel, prípadne ďalšie ovládače, mobilné aplikácie a podobne. Nastavovať svetelné nálady zakaždým je zdĺhavé a pracné. Jednotlivé tlačidlá a ovládače kvôli svojej jednoúčelovosti spolu nekomunikujú, ovládacie prvky sa v každej izbe líšia čo znamená zmätok v ovládaní. 

Množstvo rozdielnych tlačidiel na stene nevyzerá dobre a môže pokaziť dojem z pekného interiérového dizajnu. Vo finále je takéto riešenie aj pomerne drahé a potenciál nakúpených tlačidiel nevyužívame na maximum. Ovládanie je jednoducho zložité a hranie sa s nimi omrzí.

Existuje aj iné, jednoduchšie riešenie? Áno! Jedno jediné tlačidlo dokáže v celej miestnosti ovládať svetelné nálady.

 

Loxone Touch pure 37

Foto: Loxone

 

Stačí sa na začiatku rozhodnúť, aké nálady budeme pre danú miestnosť používať a jednorazovo ich nastaviť v mobilnej aplikácii. Môžeme nastaviť režim štandardného plného osvetlenia a dať ho ako prvý v poradí. Ďalšia nálada môže intenzitu svetiel mierne znížiť a naopak naplno rozsvietiť závesné svetlá nad jedálenským stolom. Potom si nastavíme večernú náladu s tlmeným svetlom a farebným podsvietením na sledovanie televízie. A na štvrté miesto dáme niečo, čo využijeme len nárazovo – napríklad farebnú náladu na párty. A je to! Nálady potom prepíname jednoduchým dotykom na jedno tlačidlo.

Čas na zmenu? Žiadny problém

Ovládanie osvetlenia je razom rýchle a intuitívne. Pokiaľ vás niektorá z nálad omrzí, môžete ju v aplikácii ľahko zmeniť, prípadne pridať úplne novú. Podľa skúseností však stačia dve až tri najčastejšie používané nálady pre spokojnosť. Tento prístup ponúka napríklad Loxone, najrozšírenejší systém inteligentnej elektroinštalácie.

Naozaj stačí jedno elegantné tlačidlo v miestnosti. Nepotrebuje k sebe ďalšie vypínače či ďalší ovládač večne zapadnutý za vankúšmi.

Ako bonus:

  • Systém počíta aj s nočným režimom. Pri nočnej ceste na toaletu sa rozsvieti len tlmené svetlo dostatočné na orientáciu a pre rozospaté oči.
  • Ovládať osvetlenie je možné kedykoľvek z jednej mobilnej aplikácie. Konkrétna miestnosť alebo centrálne osvetlenie v celom dome.
  • V 90% sa však o tlačidlo ani aplikáciu nemusíte starať, so senzormi prítomnosti sa svetlo rozsvieti samo, po vašom odchode z miestnosti sa svetlá samé zhasnú. V noci sa vám takto automaticky rozsvieti nočný režim, akonáhle vykročíte nohou z postele. Tlačidlá nie je potrebné po tme nahmatávať.
  • Svetlá môžete využívať aj ako vizuálny zvonček (keď dieťa spí), alarm (svetlá sa rozblikajú, aby na seba dom upozornil) alebo budík (svetlo voľne naberá na intenzite).
  • S inteligentným osvetlením ste do budúcnosti pripravení na ďalšie funkcie inteligentnej domácnosti – rozšírenie o inteligentné tienenie, vykurovanie, alarm, audio a pod.

Zaujalo vás toto riešenie a chceli by ste sa o systéme Loxone dozvedieť viac? Môžete sa zúčastniť osobnej alebo online prehliadky alebo využiť bezplatnú konzultáciu s našimi odborníkmi.

Pin It