Loxone iPad na stene

Foto: Loxone

 

Ovládanie rôznych funkcií domácnosti z mobilu je už pomerne rozšírené. Niekomu to príde cool, iný to považuje za zbytočnosť. Aké sú možnosti a je aplikácia pre dom skutočne niečo, čo potrebujete?

 

Čo sa týka ovládania domácnosti, v podstate máte tri možnosti, kadiaľ sa vydať.

Po prvé – všetkým aplikáciám poviete zásadné NIE. Pokiaľ si v priebehu večera chcete zmeniť osvetlenie v izbe, zdvihnete sa a dôjdete k vypínačom. A podobne s tienením. Svieti  slnko do detskej izby na poschodí? Jednoducho vybehnete po schodoch a zatiahnete. Pokiaľ už sedíte v lietadle na dovolenku a spomeniete si, že ste nezahasli v kúpeľni, nestlmili kúrenie alebo zabudli zapnúť alarm, po prílete zavoláte susedovi a poprosíte ho, aby dal veci do poriadku.

Teraz rovnaké situácie, len na všetko máte jednoúčelové aplikácie. Na internetovej tržnici ste si kúpili farebné „smart“ žiarovky a teraz sa v aplikácii hráte s farbami zakaždým, keď si chcete osvetlenie zmeniť. Napríklad na gauči, než pustíte film. Ďalšiu aplikáciu spúšťate kvôli tieneniu, aby ste zatiahli detskú izbu. Inú aplikáciu v mobile máte napríklad na kúrenie, dostali ste ju k termostatu a teraz otáčate virtuálnym kolieskom priamo na displeji mobilu. Každá aplikácia je iná, niektorá funguje lepšie, iná má zlú odozvu, ďalšia je prehľadná, naopak niektorú by ste najradšej odinštalovali, pretože vám hrá na nervy sotva ju zapnete.

A nakoniec sa môžete vydať treťou cestou – na všetko spomínané máte iba jednu aplikáciu, z ktorej ovládate všetko. Osvetlenie, kúrenie, žalúzie, prístup do domu, audio, ventiláciu, ale napríklad aj zavlažovanie záhrady. Na pár dotykov ste schopní spustiť prednastavenú svetelnú náladu, hore v dome všetky žalúzie zatiahnuť… A napríklad z pláže si skontrolujete, či je doma všade zhasnuté, zbytočne sa neprekuruje a či je dom chránený proti zlodejom.

 

Loxone iPhone iPad MacBook

Foto: Loxone

 

Dnes sa pozrieme na tento tretí variant, ktorý je aktuálne najmodernejším a najpohodlnejším riešením. Je totiž oveľa komfortnejšie mať všetky funkcie na jednom mieste, v jednej aplikácii. V takom prípade máte vašu domácnosť skutočne „vo vrecku“.

Nech ste kdekoľvek, len jednoduchšie

Výraz „vo vrecku“ nie je nadprirodzenosť. Práve to je najväčšia výhoda inteligentnej aplikácie – ovládať domácnosť môžete kdekoľvek a kedykoľvek. Na gauči, v práci, z dovolenky na druhej strane zemegule. Ďalším plusom je jednoduchosť, ovládanie domácnosti je interaktívne a oveľa jednoduchšie, než manuálne nastavovanie tlačidiel, ovládačov, koliesok, hlavíc… To všetko je doplnené štatistikami. Viete, na koľko práve kúrite a na koľko ste kúrili pred týždňom.

Nič vám neunikne

Užívatelia takejto aplikácie si pochvaľujú aj notifikácie. Akákoľvek mimoriadnosť sa v domácnosti stane, okamžite to viete. Napríklad keď vytečie pod umývačkou voda alebo kúrenie prestane správne fungovať. Ale informácie môžete dostávať aj o celkom bežných, napriek tomu dôležitých udalostiach. Doprala práčka, deti dorazili domov zo školy alebo zazvonil poštár – to všetko viete vďaka jednej a tej istej aplikácii.

Môžete nastavovať rôzne práva prístupu členom domácnosti i pani na stráženie. Funkcií, o ktoré bez aplikácie prídete, je veľa a ešte sa k nim bližšie dostaneme.

V porovnaní s klasickým ovládaním domu šetrí ovládanie v aplikácii čas. Nemusíte chodiť po všetkých miestnostiach a kontrolovať, či je zhasnuté a zamračené. Jedným kliknutím zapnete režim neprítomnosti a dom sa podľa toho zachová. 

 

Loxone Energeticky monitor v App

Foto: Loxone

 

Už sa vám určite niekedy stalo, že ste mali pripravené pohostenie na stole, film nastavený, sedeli ste, stačilo stlačiť play a užiť si večernú pohodu. Ale počkať, zhasli ste v kuchyni? Nie? Musíte sa rýchlo zdvihnúť a ešte bežať zhasnúť. Potom si znova sadnete a zistíte, že nemáte zatiahnuté žalúzie a za chvíľu budete v obývačke ako vo vitríne…

Možno to znie banálne a hocikto by vám povedal, nech nie ste leniví, ale aplikácia skutočne dokáže odbúrať rad týchto malých nepríjemností a zaistiť vám skutočný komfort. Čo si budeme rozprávať, mobil máme pri sebe prakticky stále, tak prečo si ním nepomôcť.

Čo všetko je možné ovládať s aplikáciou?

Prakticky na čo si spomeniete. Môžete si napríklad ľubovoľne vytvoriť farebnú svetelnú náladu miestnosti a uložiť si ju na pravidelné použitie. Žalúzie môžete ovládať buď po jednej, alebo všetky centrálne. Môžete aktivovať zabezpečenie a ak sa spustí alarm, v aplikácii nahlásite planý poplach a deaktivujete alarm, prípadne alarm kvitujete. O problémoch viete, hoci ste práve v práci.

 

Mockup iPhone 13 Pro 1 jpg

Foto: Loxone

 

 

Môžete sledovať stav ventilácie a na akú intenzitu beží, prenastavovať ju či zapnúť časovač vetrania. Vedľa vidíte aktuálnu vlhkosť vzduchu v danej miestnosti. Aplikácia ďalej zobrazuje aj monitoring energií a aktuálnu spotrebu vášho domu, prípadne vidíte aj množstvo prebytkov z fotovoltiky alebo stav nabíjania elektromobilu.

Ovládate hudbu a prepínate playlisty. Môžete mať aktuálnu predpoveď počasia priamo pre lokalitu vášho domu. Teplotu miestnosti si môžete kedykoľvek prenastaviť, nastavovať rôzne režimy a kalendáre vykurovania. Dokonca sa pozriete, ktoré okná sú zatvorené a na ktoré ste zabudli. A pokiaľ sa blíži búrka, aplikácia vás na otvorené strešné okno sama upozorní.

Dobrým príkladom z praxe je otvorenie kuriérovi, hoci ste v práci. Pokiaľ vám zavolá a práve nie je nikto doma, jedným kliknutím mu otvoríte bránku alebo garáž, kde môže zásielku nechať. Potom garáž opäť zatvorte a bránku zamknete.

Je to bezpečné?

Ak sa pýtate, či niekto nemôže ovládanie mobilom zneužiť, upokojí vás, že takéto riešenie neposiela vaše dáta a informácie o nastavení do žiadneho vzdialeného cloudu. Zostávajú pod vašou strechou lokálne v riadiacej jednotke domácnosti, ktorá má navyše sama o sebe vlastné bezpečnostné mechanizmy proti neoprávnenému prístupu. A ak dáte na štandardné odporúčané pravidlá ohľadom stráženia si vlastných prihlasovacích údajov a ich pevnosti, váš dom je chránený.

Akú aplikáciu na ovládanie domácnosti zvoliť?

Možnosť skutočne komplexného ovládania z jednej aplikácie ponúka napríklad inteligentný systém Loxone. Pozrite sa na web a zistite viac informácií o možnostiach.

Hračka alebo štandard?

Dostávame sa teda k zásadnej otázke z úvodu článku. Je ovládanie aplikácií len hračka do ruky, bez ktorej sa zaobídeme? 

 

Loxone iPhone v ruke

Foto: Loxone

 

 

Zatiaľ sme schopní sa bez aplikácie zaobísť, každopádne stále viac novostavieb volia inteligentné systémy. Ponúkajú iné možnosti a sú dôležitým doplnkom moderného bývania. Možno je teda lepšia otázka, či chceme ovládať všetky tieto technológie radšej pomocou rôznych škatuliek a ovládačov, alebo pomocou grafického rozhrania.

O hračke je reč vo chvíli, keď máte v mobile niekoľko aplikácií, každá vyzerá inak a ovláda niečo iné. V tej chvíli sa skutočne viac hráte s mobilom, než ovládate domácnosť. Pokiaľ však máte jednu aplikáciu na všetko, prakticky naplno ťažíte z toho, čo vám inteligentná domácnosť ponúka.

Pin It