Foto: HELUZ

 

Každý stavebník čelí už pri plánovaní projektu základnej otázke: zvoliť si stavebný materiál s dodatočným zateplením, alebo siahnuť po jednovrstvovom murive? Rýchlosť a presnosť stavby, eliminácia chybovosti či stabilita – to všetko hovorí v prospech druhej možnosti.

 

... a potom je tu ešte jeden veľmi silný argument: Životnosť samotného zatepľovacieho systému je podstatne kratšia ako životnosť tehál. Ak sa vám zunuje sedačka, nie je až taký problém vymeniť ju. Ak sa rozhodnete pre iný model vodovodnej batérie, ľahko ju nahradíte novou. Čo však v prípade obvodového muriva? Tu platí staré známe – dvakrát meraj a raz rež – dvojnásobne.

Odolné, trvácne, rýchle 

Existuje mnoho ekonomických, ekologických i zdravotných dôvodov, prečo siahnuť po jednovrstvovom murive, a špeciálne po variante z tehál. Práve tehla je totiž pre tento druh stavieb najvhodnejším materiálom. 

Uveďme aspoň tie najpodstatnejšie argumenty: stavba z jednovrstvového muriva z tehál HELUZ FAMILY má dlhšiu životnosť. Ďalej, ak berieme do úvahy cenu celej zateplenej konštrukcie (tehly, zateplenie, kotvenie, práca), výsledná suma je porovnateľná s realizáciou jednovrstvového muriva. V druhom prípade však proces prebieha rýchlejšie až o dva mesiace a bez rizika technologických vád pri inštalácii dodatočného zateplenia. Jednovrstvové murivo je zároveň difúzne priepustnejšie, pretože má 4 – 6-krát lepšie difúzne vlastnosti ako EPS (čiže polystyrén) používaný pre zatepľovacie systémy. 

Dôležitou témou je aj mechanická odolnosť. Ľahko si porovnáte, ako sa pri silnejšom údere napríklad lopty zachová polystyrén a ako omietnutá tehla. Tá je tiež omnoho menej náchylná voči poškodeniu biologickými faktormi, akými sú napríklad riasy či plesne.

 

Heluz zateplene tehly2

Foto: HELUZ

 

Tehly vyplnené polystyrénom

Pre jednovrstvové konštrukcie sú ideálnou voľbou tehly HELUZ FAMILY od šírky 44 cm. Tie spĺňajú požiadavky normy NZEB (Nearly Zero Energy Building), teda domy s takmer nulovou spotrebou energie. Vyjadrené v konkrétnych číslach to znamená, že napríklad tehly HELUZ FAMILY 44 samy osebe dosahujú súčiniteľ prestupu tepla U = 0,17 W/m2K, čo je pri nízkoenergetickej výstavbe nadštandard. 

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 plnené polystyrénovým granulátom sú vhodné pre budovy s ešte vyššími nárokmi: napríklad pre pasívne domy. Faktorom, ktorý sa rovnako oplatí mať na zreteli, je paropriepustnosť. Pri nesprávnej či prirýchlej aplikácii zatepľovacieho systému môže vlhkosť kondenzovať v murive. Dom, skrátka, „nedýcha“ a dochádza v ňom k vzniku nebezpečných plesní. Ničoho takého sa nemusíte obávať pri tehlách HELUZ, ktoré sú paropriepustné a vytvárajú tak v interiéri zdravšiu a príjemnejšiu klímu.

 

Heluz family 50 1 Heluz family 50 2in1 1

 

Foto: HELUZ

 

Top vlastnosti

Vyplnenie dutín tehál polystyrénovými guličkami sa ukázalo ako veľmi vydarená inovácia. Brúsené tehly HELUZ FAMILY 2IN1 majú v porovnaní s ostatnými materiálmi pre jednovrstvové murivo najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti na trhu. Bez problémov nahradia až 36 cm tepelnej izolácie. Ďalšia zaujímavosť: tehla HELUZ Family 2in1 (500 mm) dosahuje rovnaké tepelnoizolačné parametre ako sedem metrov široká stena z plných tehál! A to už sú fakty, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. Pri jednovrstvovej konštrukcii od firmy HELUZ nemôžete šliapnuť vedľa. Celý proces murovania je rýchly, spoľahlivý a ekonomicky výhodný. Výsledkom je masívna a bezpečná konštrukcia, ktorá pretrvá desaťročia, je odolná a vhodná aj pre nulové a pasívne domy.

Desaťročný náskok

Od 1. januára 2021 musia všetky novostavby spadať do energetickej triedy A0. Hospodárnosť budov je tak veľmi aktuálnou témou. Odborníci zo spoločnosti HELUZ sa však touto problematikou zaoberali už pred desiatimi rokmi. „Z pohľadu tepelnej techniky sme splnili dnešné požiadavky už o desať rokov skôr, keď sme postavili v Českých Budějoviciach dom Triumf, ktorý spĺňa hodnoty pasívneho domu. Tzv. strašiak roka 2020 v podobe požiadavky na budovy s takmer nulovou spotrebou energie (NZEB = Nearly Zero Energy Building), spĺňajú svojimi tepelnoizolačnými parametrami všetky tehly HELUZ FAMILY od šírok 38 cm už od roku 2010,“ potvrdzuje Ing. Filip Bosák, manažér technického poradenstva spoločnosti HELUZ. Tam, kde sa iní obávali prísnych nových pravidiel, HELUZ ponúkol už rokmi overené riešenie.

Veľkým bonusom tejto značky je aj fakt, že ponúka nielen samotné murivo, ale všetky stavebné komponenty pre celú hrubú stavbu: okrem tehál a prekladov aj stropy, strechy či komíny. Všetko je vzájomne kompatibilné, funguje a dopĺňa sa. Samotný proces stavby je s HELUZom príjemný, nenáročný a predovšetkým – spoľahlivý. 

www.heluz.sk

Pin It