septik 1

Foto:  Kinek00/Shutterstock.com 

 

Pri rozhodovaní o výbere septika sa do popredia dostáva množstvo dôležitých otázok týkajúcich sa účinnosti, dlhodobej spoľahlivosti a udržateľnosti systému. Dôvod je logický. Septik je neoddeliteľnou súčasťou spracovania odpadových vôd, a preto je nesmierne dôležité mať na pamäti viacero faktorov, ktoré budú mať vplyv na jeho správne využitie. Tu sú kľúčové kritériá, ktoré rozhodujú o efektívnom využití septika.

 

Kapacita a veľkosť septika

Jedným z prvých a najdôležitejších kritérií je kapacita a veľkosť septika. Firma TopŽumpy ponúka dvojkomorové žumpy rôznych veľkostí, ktoré si môžete zvoliť podľa počtu obyvateľov domácnosti a objemu odpadových vôd, ktorý produkujete. Správne dimenzovaný septik zabezpečí, že bude dostatočný pre vaše potreby a minimalizuje riziko preťaženia.

Kvalita a materiál

Pre dlhodobú spoľahlivosť septika je rozhodujúca aj jeho kvalita a použitý materiál. Dajte si preto na tieto dôležité detaily pri výbere pozor.

Septiky od TopŽumpy sú vyrobené z materiálov, ktoré sú nielen kvalitné, ale aj odolné voči chemikáliám a korózii. Takáto voľba zabezpečuje, že septik bude dlhodobo odolný voči vplyvom prostredia a bude si schopný aj po rokoch udržať svoju štruktúru a funkčnosť.

 

septik 2

Foto: Natalia Kokhanova/Shutterstock.com

 

Ekologickosť a udržateľnosť

Efektívne využitie septika zahŕňa aj jeho ekologický dopad. Výber septika, ktorý rešpektuje životné prostredie a má nízky ekologický odtlačok, je teda ďalším dôležitým kritériom, ktoré by ste mali zohľadniť.

Septiky od TopŽumpy sú navrhnuté s ohľadom na ekologickosť, čo znamená, že ich prevádzka bude zaťažovať životné prostredie menej.

Kvalita náhradných dielov

Pre dlhodobú spoľahlivosť septika je dôležité mať tiež jednoduchý prístup ku kvalitným náhradným dielom. Prečo? Ak sa vplyvom vypovedania služby jedného diela práčka pokazí a bude dôvodom zvýšenej tvorby tekutého odpadu v septiku, zvýšia sa aj náklady na čistenie a údržbu zariadenia.

Ak sa preto chcete vyhnúť nekontrolovanej spotrebe vzácnej pitnej vody a jej zbytočnému plytvaniu, oplatí sa mať po ruke kontakt na spoločnosť, ktorá vám nový náhradný diel Bosch dodá rýchlo a v tej najlepšej kvalite.

Možnosti prepojenia so záhradou

Ďalším vplyvným faktorom pri výbere septika je jeho možnosť prepojenia s pozemkom v blízkosti domu. Väčšinou ide o záhradu, ktorá by mala vytvárať s týmto systémom vzájomnú harmóniu. Nie je to však také jednoduché. Treba si uvedomiť, že inštalácia septika podlieha určitým normám a nariadeniam, takže svojvoľný postup nie je možný.

V prvom rade je dobré vedieť, že septik alebo žumpu môžete inštalovať podľa zákona iba na miestach, kde nie je prístup ku kanalizácii. Systém by mal byť tiež umiestnený v dostatočnej vzdialenosti od zdroja pitnej, úžitkovej a podzemnej vody či stavieb. Rovnako treba myslieť na charakter oblasti, veľkosť septika a jeho správne vybavenie. Ak sa teda rozhodujete pre výber septika alebo žumpy, dobre si všetko zvážte a premyslite, aké miesto v jeho okolí tiež nájdete pohodlným záhradným zostavám.

Správne využitie septika je kľúčom k udržateľnému a efektívnemu spracovaniu odpadových vôd. Aj kombinácia spomínaných riešení a tipov môže viesť k optimálnemu využitiu tohto zariadenia pri minimalizácii jeho negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Pin It