Strecha dodáva symbolizuje domov a poskytuje pocit bezpečia. Chráni dom i jeho obyvateľov pred nepriazňou počasia a tvorí vizuálnu dominantu domu. Tvar strešnej konštrukcie prechádza vývinom a zodpovedá aktuálnym architektonickým trendom.


Odborníci za šikmé považujú strechy so sklonom nad 10° a tvrdia, že v najbližších rokoch budú opäť zažívať svoj boom. Ich formy sú variabilné – od jednoduchej konštrukcie až k zložitej streche s vikiermi a dokonca s pergolami. Výrazným trendom dneška sú energeticky úsporné stavby, ktoré na svoju prevádzku potrebujú minimálne množstvo energií a moderné technológie im pomáhajú získavať energiu bez zbytočného zaťažovania životného prostredia. K týmto technológiám patria i solárne panely, ktoré sa podieľajú na výrobe tepla a elektrickej energie. Moderní výrobcovia ich integrujú do strešného plášťa, takže neovplyvňujú formu strechy.
V súčasnosti sa objavujú i ploché a pultové strechy. Samozrejme, v oblastiach s drsnejšou klímou sú šikmé strechy nevyhnutné.

 

inst3



253_4039_Dach_VuB

 

Krása spočíva v jednoduchosti

 

V individuálnej výstavbe sa trendy posúvajú k jednoduchým formám, k striedmemu až minimalistickému štýlu. S tým súvisí aj trend znižovania sklonu šikmých striech a návrat k plochým strechám, s čím súvisí aj snaha o zníženie energetických požiadaviek stavieb. Aktuálnu podobu šikmých striech v prevažnej miere určujú „bežné“ sedlové a valbové tvary. Mnohí stavebníci v ostatných dvoch desaťročiach však pochopili, že v jednoduchosti je krása. Navyše, strechy jednoduchých tvarov sú i lacnejšie a spoľahlivejšie.
Tvar strešnej konštrukcie do značnej miery ovplyvňuje aj oblasť, v ktorej dom bude stáť, okolie a umiestnenie stavby na pozemku. Moderné stavby sú väčšinou riešené s plochou strechou, no vo výstavbe klasických rodinných domov prevládajú sedlové strechy so zabudovanými podkroviami. Domy typu bungalov majú zväčša valbové strechy. Zvyšuje sa i podiel prefabrikovaných, hotových strešných prvkov z materiálov, kde nehrozí riziko vzniku tepelných mostov, pripravených mimo staveniska.

 

Solarhaus_hi

 

Basf_House_2215

 

Strešný plášť a energetická bilancia

Materiál strešnej krytiny sa má podieľať na znižovaní energetickej náročnosti budovy. Keramický strešný systém s nekeramickými doplnkami (kvalitná strešná fólia) stoja v prvej línii v boji proti energetickej náročnosti budovy. Kvalitná strešná fólia s doplnkami a dokonale zvládnutými detailmi dokáže aj samostatne vytvoriť vetrotesnú strechu. Keramická krytina aktívne dýcha, prepúšťa vodnú paru, ľahko sa vysúša, je nenasiakavá, tlmí hluk a pri silných nárazoch vetra nevibruje. Na rozdiel od iných materiálov možno keramickú krytinu vďaka tvárnosti ílu vyrobiť aj v tvaroch s členitým reliéfom. Kvalitná keramická strešná krytina pomáha znižovať náklady za energie. Tvar škridiel má totiž aj fyzikálny význam a spolu s farebnosťou povrchu sa podieľa na schopnosti odrážať slnečné tepelné žiarenie. To umožňuje v zime udržať teplo pod strechou a v lete chráni dom pred prehriatím.

Vývoj smeruje k tomu, aby sa budovy stali nielen spotrebiteľmi, ale priamo výrobcami energie. Na to sa využíva solárna technika, pričom najvhodnejším miestom na jej umiestnenie je práve strecha. Preto šikmé strechy musia mať účinnú tepelnú izoláciu s plochami orientovanými na svetové strany, ktoré umožnia takéto inštalácie. V blízkej budúcnosti sa na plochých aj šikmých strechách môžu objaviť fotovoltické typy krytín, ktoré nahradia klasické. Tieto riešenia už existujú a určite sa uplatnia aj v širšom meradle.

 

Megaterm_Aktive_Solar-Haus

 

Streche sa oplatí venovať pozornosť

V celkovom koncepte stavby strecha zohráva dôležitú úlohu – požiadavky na tepelný odpor striech sú čoraz vyššie. Najjednoduchším riešením je zvyšovať hrúbku tepelnej izolácie, ktorá sa v súčasnosti už navrhuje v hrúbkach 30 – 50 cm. Takáto hrúbka však výrazne ovplyvňuje architektúru strechy i celej stavby. Preto sa čoraz viac uplatňuje tvrdý polyuretán – PUREN, ktorý umožňuje navrhovať oveľa nižšie hrúbky tepelnej izolácie a znižovať investičné náklady. Tento systém sa zvyčajne realizuje ako nadkrokvové zateplenie a je výhodný aj z hľadiska spoľahlivého vyhotovenia detailov parozábrany.
Snahy v rámci EÚ smerujú k vytvoreniu pravidiel, ktoré budú už o niekoľko rokov vyžadovať výstavbu nových budov s takmer nulovou spotrebou energie. Takéto budovy budú potrebovať dokonalé tepelnoizolačné materiály na vonkajších plášťoch, vrátane strechy.
Strecha, obvodové steny a výplne otvorov na fasáde budú vždy dôležitými prvkami systému energetickej bilancie budov. Strešný plášť je pevnou súčasťou strešnej konštrukcie, preto pri jeho výbere treba brať do úvahy strešnú konštrukciu ako celok a venovať jej primeranú pozornosť.


 

Reder_constructions_Inc._solar_panels_on_a_roof

Za šikmé sa považujú strechy so sklonom nad 10°. Vďaka moderným technológiám sa solárne kolektory bežne inštalujú i na strechy s plechovou krytinou a prudkým sklonom.


ustile.com-solar-shingles-zoom

Keramická strešná krytina aktívne dýcha, prepúšťa vodnú paru, ľahko sa vysúša, je nenasiakavá, tlmí hluk a ani pri silných nárazoch vetra nevibruje.


225_15th_Street_Solar_Pictures_6

Atypické riešenie – špeciálne solárne panely inštalované na povrch strechy pokrytej kanadským šindľom.


solar-panels

Solárne panely sa často inštalujú na strechy rekonštruovaných domov, kde je primárnym zámerom zníženie celkovej energetickej náročnosti prevádzky domu.

 

 

 

Text: Barbara Turčíková

Foto: archív firiem a redakcie

Pin It