Sample ImagePod pojmom „pohľadový betón“ sa myslí betón, ktorý vytvára určitú štruktúru, poznačenú debnením a už viac neupravovanú. Dôraz sa kladie na dôkladné vyrobenie debnenia, ktoré sa musí opatriť olejovým náterom, lakovým filmom alebo vloženou fóliou PVC proti prilepeniu k betónu.

 

Na výrobu pohľadových betónov sa používa jemná zmes rovnakej štruktúry a farby, aby odtlačky debnenia dosahovali plánovanú štruktúru. Štruktúra povrchu sa dosahuje zvýraznením povrchu dreva debnenia - vypaľovaním, vzorkovaním z plastických tabúľ a kovovými formami.

O pohľadovom betóne, jeho vlastnostiach i využití v modernej architektúre a interiérovej tvorbe, sme sa zhovárali s majiteľom firmy Renit, s. r. o. M. Kaszom.

* Betón ako základný stavebný materiál si v súvislosti s obytnými budovami spájame najmä s výrobou nosných prvkov budovy alebo konštrukcií schodísk. Prečo sa podľa vás, v ostatnom čase stretávame s betónom ako s architektonickým prvkom?

- V poslednej dobe betón prešiel radikálnymi zmenami, najmä z hľadiska jeho zloženia. Už nejde o troj či štvor-zložkový betón, ale o vysoko kvalitný pohľadový betón 21. storočia, pozostávajúci z viacerých účelovo pridávaných komponentov. Tie v konečnom dôsledku zabezpečujú jeho vynikajúce technologické i optické vlastnosti. Preto sú prívlastky ako chlad, sivosť či obrovská hmotnosť už dnes neaktuálne. Vhodne opracovaný betón sa v súčasnej architektúre s obľubou využíva aj pri tvorbe moderných minimalistických interiérov, ktorým dodáva punc harmónie, jednoduchosti a prirodzenosti.

image2

* Vaša spoločnosť je držiteľom úžitkového vzoru „Zmes na výrobu pohľadového betónu“. Čo to znamená v praxi?

  • Našou prioritou je kvalita nami realizovaných stavieb i výrobkov. Preto sa za dnešnou podobou a úžitkovými vlastnosťami pohľadového betónu skrývajú dlhé roky práce a snahy dosiahnuť čo najvyššiu dokonalosť technologických vlastností povrchových úprav. Tieto skúsenosti sme si, samozrejme, ochránili. Preto máme na pohľadový betón ochrannú známku.

* Niekomu však môže prekážať sivý vzhľad fasády či nábytku z pohľadového betónu. Môže si investor pri realizácii fasády vybrať farbu alebo povrchovú úpravu?

- V dnešnej dobe už nie je problémom dosiahnuť rôznu farebnosť betónu. Využívajú sa na to rozličné farebné pigmenty alebo povrchové nátery, rovnako, ako sa dajú vytvárať rôzne povrchové úpravy a štruktúry. Vysoko kvalitný pohľadový betón sa v súčasnosti čoraz výraznejšie uplatňuje v moderne riešených interiéroch, kde preberá aj estetickú funkciu.

* V exteriéri si na holý betón pomaly zvykáme, ale čoraz častejšie sa uplatňuje v moderných interiéroch. Vzhľad betónového nábytku a bytových doplnkov je na pohľad studený. Dá sa nejakým spôsobom tento pocit chladu eliminovať?

- Úlohou betónu v interiéri však nie je vytvárať pocity tepla, skôr naopak. Má vyniknúť jeho strohý vzhľad a drsný povrch

interier3

. Ide tu o vytvorenie či zdôraznenie tvaru a štruktúry, o dosiahnutie harmónie, ale skôr chladnej. Dojem tepla a pohody v interiéri sa vytvoríme s použitím iných materiálov. No ak chceme zmeniť prirodzený sivý vzhľad betónu, môžeme to urobiť pomocou spomenutých farebných pigmentov.

* Kde najčastejšie podľa vašich skúseností nachádza pohľadový betón uplatnenie?

- Pohľadový betón nájdete všade okolo nás, jeho použitiu sa medze nekladú. Využíva sa nielen v exteriéri, pri výstavbe administratívnych, obchodných a priemyselných objektov či rodinných domov, ale aj v interiéri. Vyrábajú sa z neho napríklad rôzne kusy nábytku, doplnky, v exteriéri sa objavuje v podobe veľko formátovej dlažby, obkladov, záhradných kvetináčov, lavičiek, dokonca sa z neho vyrábajú i smetné koše.

* Čo považujete za najväčšie výhody pohľadového betónu?

- Určite je to jeho vysoká pevnosť v tlaku (do 150 N / mm2), opticky stály hutný povrch, odolnosť voči mrazu i agresívnym soliam, Ohňovzdornosť a odolnosť voči pôsobeniu vody a vlhkosti. Z hľadiska využitia v modernej architektúre je to zasa vynikajúca formovateľnosť, ohraničená len možnosťami zhotovenia formy (debnenia) i rôznorodé farebné úpravy pomocou špeciálnych pigmentov. Z hľadiska kvality životného prostredia je to zasa fakt, že betón je 100-percentne recyklovateľný a ekologicky čistý materiál.

 

Vydavateľstvo: Media/ST

 

 

 

Pin It