Pin It

 

15.5.2013

 

Jedným z najvýznamnejších ocenení v rámci európskej architektury je Cena Miesa van der Roha. Tohto roku ju získali dánski a islandskí architekti za objekt koncertnej siene Harpa v Reykjavíku.

 

Harpa 01

 

Cena Miesa van der Roha, ktorú vyhlasuje Európska kultúrna komisia, je dotovaná sumou 60-tisíc eur a udeľuje sa raz za dva roky, toho roku už po trinástykrát. Stavba, ocenená za tento rok, Koncertná sieň spojená s konferenčným centrom Harpa, bola otvorená v roku 2011 a je súčasťou veľkorysého plánu rozvoja východného prístavu v Reykjavíku, hlavnom meste Islandu. Na projekte sa podieľala dánska architektonická kancelária Henning Larsen spolu s islandským ateliérom Batteríiö a umelcom Olafurom Elíassonom. Vo vnútri stavby sa nachádza koncertná sieň pre 1 800 ľudí, tri menšie sály a konferenčné centrum. „Harpa je akousi ikonickou, priehľadnou a priepustnou kvázi kockou, ktorá sa javí ako večne premenlivá hra farebného svetla a vyzýva na dialóg medzi mestom a životom vo vnútri budovy," povedal o stavbe predseda poroty Wiel Arets.

 

Harpa 02

 

 

Harpa 03

 

Sklenená geometria
Budovu vysokú 43 metrov tvoria dva veľké geometrické objekty s plochou 28-tisíc m2, neprehliadnuteľné vďaka sklenenej fasáde. Južná časť fasády sa skladá z vyše 1 000 stohovateľných modulov zo skla a ocele, ktoré Olafur Eliasson nazval „kvázi tehlami". Ostatné časti fasády tvoria trojrozmerné štruktúry, tvarom pripomínajúce čadičové kryštály. Podľa počasia a dennej doby vznikajú na fasádach i na vode prístavu mimoriadne pútavé odrazy. Priehľadnosť fasád a vplyv denného svetla ovplyvňujú dojmy z vnímania budovy vo vnútri aj v exteriéri. Stavbu možno oceniť aj kvôli odvahe: Island sa do náročnej realizácie pustil v čase ekonomickej krízy, asi aj preto, aby ukázal, ako dokáže zvládnuť problémy. „Harpa mala vysoké architektonické a umelecké ambície už od začiatku, je prísľubom do budúcnosti," povedala Mette Kynne Frandsen, generálna riaediteľka štúdia Henning Larsen Architects. Ďalší z autorov, Olafur Eliasson, považuje projekt za dôležité posolstvo svetu a islandském ľudu o napĺňaní jeho dlho očakávaného sna.

 

Harpa 04 Harpa 05

 

Ocenenie najlepších
V porote sa tento rok stretli Wiel Arets (predseda), Pedro Gadanho, Antón García-Abril, Louisa Huttonová, Kent Martinussen, Frédéric Migayrou, Ewa Porebska (členovia) a Giovanna Carnevaliová (tajomníčka). Nominovaných bolo 335 stavieb z 37 európskych krajín. Zvláštnu cenu získal projekt Red Bull Music Academy od Víctora Navarra a Maríe Langarity. Cenu víťazom odovzdajú v Barcelone 7. júna. V predchádzajúcich ročníkoch zvíťazil napríklad projekt berlínskeho Neues múzea od britského architekta Davida Chipperfielda, či budova nórskej opery v Osle.

 

Harpa 06

 

Do finále postúpilo päť stavieb, ktoré si môžete pozrieť tu.

 

text: Barbara Turčíková
foto: Nic Lehoux

 

 

 

Pin It