Pin It

 

10.6.2013

 

Pritzker Toyo Ito 00 Profile

 


„Nobelovku architektúry", prestížnu Pritzkerovu cenu za architektúru získal v ostatnom ročníku japonský architekt Toyo Ito, ktorého diela sú spojením skvelého dizajnu, duchovného rozmeru a poézie.

 

 

 

Pritzker Toyo Ito 01 Museum

Svoje skúsenosti si nenecháva iba pre seba, naopak. Jeho pracovňa pripomína školu, kde sa chodia učiť mladí architekti z Japonska i zo sveta, dokonca založil múzeum, kde sa pravidelne konajú workshopy a prednášky o súčasnej architektúre.

 

Ešte ako študent pomýšľal i na športovú dráhu, ale napokon zvíťazila architektúra. V roku 1971 navrhol svoj dom, neskôr dom v tvare písmena U pre svoju sestru a založil prvé architektonické štúdio Urban Robot (Urobot). Dnes je o štyridsať rokov starší a v marci sa stal už šiestym laureátom najvýznamnejšej ceny za architektúru z Krajiny vychádzajúceho slnka.

 

Pritzker Toyo Ito 02 Funeral House
Vyzdvihuje vzťahy – medzi interiérom a exteriérom, medzi budovou a jej okolím. Jeho Dom smútku v meste Gifu pôsobí tak pokojne a prívetivo, že by ste v ňom chceli nielen smútiť, ale aj oslavovať.

 

Porota pri hodnotení jeho diela najčastejšie pripomínala zmysel pre formálnu čistotu štruktúr a línií, schopnosť rozširovať hranice architektúry, racionalitu aj výrazný zmysel pre poéziu, ktorý Toyo čerpá najmä v prírode. Sám o tom hovorí: „Príroda je nesmierne komplikovaná a rôznorodá, architektúra sa ju vlastne vždy snažila akosi skrotiť, vytvoriť systém. Ten systém sa vo svete ujal, lebo zrazu mohlo za krátky čas vzniknúť veľa stavieb. Mestá sa však stali jednoliatymi a postupne sa aj ľudia, ktorí v nich žijú a pracujú, začali správať jednoliato. Ja sa snažím nájsť spôsob, ako obnoviť vzťahy, spôsob, ako by sa budovy mohli priblížiť späť k svojmu pôvodnému prostrediu." Podľa slov poroty „Toyo rozumie ľuďom i tomu, čo chcú v jeho budovách robiť."

 

Pritzker Toyo Ito 03 Sendai
Budovu obchodu s topánkami v Tokiu navrhol tak, že vyzerá, akoby ju celú obopínali konáre stromov, ktoré sú zároveň základnou stavebnou jednotkou.

 

Keď porota oznámila meno držiteľa Pritzkerovej ceny, mnohí sa čudovali, že ju dostal až teraz. Veď Toyo Ito patrí medzi špičkových architektov a aktívne pôsobí viac ako štyridsať rokov. Ocenenie však zaskočilo aj jeho. „Vôbec som to nepredpokladal," povedal. Vlani totiž Pritzkerovu cenu získal Číňan, pred tromi rokmi tím japonských architektov známych pod značkou Sanaa.

 

Pritzker Toyo Ito 04 Pavilon
V zozname jeho stavieb sú knižnice, divadlá, letný pavilón v parku, dom smútku, športový štadión, administratívne priestory, múzeá i galérie po celom svete.

 

Toyo Ito je presvedčený, že architektúra nemá spĺňať len fyzické potreby, ale aj uspokojovať zmysly. Inšpiruje sa prírodou. Od začiatku tvrdí, že sa usiluje do architektúry vniesť ľahkosť podobnú vzduchu či vetru.

 

text: Barbara Turčíková
foto: Koji Sasahara/AP, Daici Ano, Nacasa & Partners INC.

 

 

 

 

Pin It