23.12.2012

 

Piateho decembra, vo veku 104 rokov, nás navždy opustil Oscar Niemeyer, brazílsky architekt a jeden z najplodnejších tvorcov modernej éry.

 

Niemeyer profile

Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares sa narodil 15. decembra 1907 v Rio de Janeiru a jeho život naplnila intenzívna tvorivá práca. Architektúre sa venoval prakticky až do poslednej chvíle. Svoju kanceláriu v Copacabane založil bezmála pred 50 rokmi a viedol ju spolu so svojím blízkym priateľom Jairom Valerom a vnučkou Anou Elisou. Svet stavieb a projektov ovplyvnil najmä svojím odlišným pohľadom, narušil stereotyp priamočiarosti a vydal sa na cestu objavovania organických tvarov. „Vedome som ignoroval pravé uhly a racionálnu architektúru pravítok a trojuholníkov, lebo som sa chcel celým srdcom oddať svetu kriviek," vyznal sa Oscar Niemeyer, ktorý v roku 1988 získal Pritzkerovu cenu za architektúru.

 

Niemeyer Art Museum Niteroi

 

Viac občan než architekt
V rodnej krajine sa stal žijúcou legendou. Možno aj preto, že sa na prvom mieste považoval za občana než za architekta. „Je veľmi dôležité, aby architekt nerozmýšľal iba nad architektúrou, ale predovšetkým nad tým, ako môže architektúra riešiť problémy sveta. Úlohou architekta je bojovať za lepší svet – taký, v ktorom môže produkovať diela slúžiace každému, a nie iba skupine privilegovaných ľudí," zvykol hovoriť Oscar Niemeyer. Jeho kreatívnu prácu ovplyvnila invencia, čo sa badateľne odrazilo aj v jeho projektoch (na obrázku vpravo Art Museum Niteroi). V jeho architektonických dielach majú svoje miesto expresívne, úplne nové a prekvapujúce riešenia, ktoré akoby zachytávali zábery z inej planéty. Medzi jeho kľúčové diela sa zaraďujú sídlo Spojených národov v New Yorku, ale aj novodobé architektonicko-urbanistické riešenie mesta Brazília.

 

Niemeyer Alvorada Palace

Alvorada Palace

 

Sme na palube fantastickej lode
„Povedal mi, že architektúra je dôležitá, ale život má väčší význam," napísal v nekrológu sir Norman Foster, jeden z najvplyvnejších architektov dneška, ktorý priznal svoj veľký obdiv k tomuto brazílskemu architektovi. Ako ďalej uvádza, aj po 50 rokoch má architektúra Oscara Niemeyera stále silu ohromiť svet. „Minulý rok som sa s ním stretol a počas dlhého rozhovoru mi dal množstvo rád. Možno to bude znieť absurdne, keď opíšem 104-ročného človeka ako mladíka, ale jeho energia a kreativita sú nesmierne inšpiratívne. Jeho zápal a obrovská vášeň pre vedecké objavy vás nenechajú chladnými – chcel poznať svet, v ktorom žijeme, ale aj vesmír. Navždy si zapamätám jeho slová: Sme na palube fantastickej lode," opisuje svoje dojmy Norman Foster.

 

Niemeyer Brasil Catedral

Interiér Brazílskej katedrály

 

Čítať, čítať, čítať...
A ako znie rada Oscara Niemeyera mladým začínajúcim architektom? „Nemali by sme dovoliť, aby kreatívnu intuíciu študentov oslabili alebo negatívne ovplyvnili technické disciplíny. Nikdy nepodceňujte význam literatúry vo vašom živote. Je dôležité neustále čítať, a to najmä veci, ktoré vôbec nesúvisia s vašou profesiou. Pre mňa je čítanie základom."

 

Niemeyer brazilian national congress

Komplex Národného kongresu v hlavnom meste Brazília

 

Niemeyer United Nations

Budova Spojených národov v New Yorku

 

pripravila: Anna Salvová
foto: Arch Daily, Mimoa, Pinterest, © Iñigo Bujedo-Aguirre, Madeinhouse.com

 

 

Pin It