Pin It

 

28.12.2012

 

Metro v talianskom Neapole sa stalo kreatívnym centrom viacerých významných umelcov aj architektov, ktorých poverili, aby dali podzemným linkám tejto metropoly originálnu tvár.

 

Bisazza metro Toledo 01

 

Bisazza metro Toledo 04Najväčšiu pozornosť si právom vyslúžila stanica Toledo, ktorá vedie priamo na námestie Quartieri Spagnoli. Denník Daily Telegraph ju vyhlásil za najpôsobivejšiu stanicu metra v Európe. Nesmierne atraktívnym prvkom je obrovský "kráter", ktorý presvetľuje stanicu, nachádzajúcu sa v hĺbke 38 metrov pod námestím.

 

Neopakovateľné pocity však zanecháva najmä rozsiahla mozaika na stenách aj podlahe (vyhotovená firmou Bisazza, expertom na mozaiky). Premenlivé modré odtiene kamienkov majú cestujúcim navodzovať dojem, akoby ste kráčali pod morskou hladinou. Riešenie má na svedomí katalánsky architekt Oscar Tusquets Blanca. Na projekte nového metra sa však podieľali ďalšie osobnosti ako William Kentridge, Bob Wilson, Oliviero Toscani alebo Achille Cevoli. Stanicu otvorili v septembri 2012 počas Európskeho týždňa udržateľnej mobility.

 

 

 

Bisazza metro Toledo 05

 

Bisazza metro Toledo 02

 

Bisazza metro Toledo 03

 

pripravila: Anna Salvová

foto: Designboom/Bisazza

 

 

 

Pin It