Pin It

 

3.1.2013

 

Predstavte si, že musíte vtesnať 12 000 fliaš vína na plochu 70 štvorcových metrov... Takéto zadanie dostalo štúdio Furch Gestaltung + Production od renomovanej someliérskej a vinárskej spoločnosti v nemeckom Stuttgarte. Dizajnéri sa však úlohy zhostili vynikajúco a vytvorili typ novodobej vinárne.

 

Vinaren 01

 

Vinaren 03Viac vína než nábytku
Háčikom zadania bolo, že dizajnéri mali vytvoriť predajňu, zónu pre degustáciu (tasting bar) a zároveň sklad, ale priestor pre zásobovanie na takej malej ploche jednoducho nezostával. Autorom riešenia teda bolo jasné, že s tradičnými drevenými policami ďaleko nezájdu, ale celý priestor sa musí optimalizovať tak, aby z neho profitoval samotný produkt. Police preto zmizli a obchod prevzal súčasne funkciu skladu. Základnou zložkou predajne sa nestal nábytok, ale víno. Idealizovanú romantickú vinársku estetiku - dubové police a zemité tóny - nahradil dizajn, ktorý zodpovedá duchu mladej a modernej vinárskej generácie.

 

Vínne fľaše plávajúce "vo vzduchu"
Vinaren 04Dizajnéri svoje riešenie prirovnávajú ku klasickej tabuľke, ktorá je plná dát, ale zároveň šetrí priestorom. Vyvinuli nenápadný regálový systém, ktorý sa skladá z 386 rovnakých policových elementov, vytvorených tenkým, ale pevným pletivom. Každý policový diel má rozmery 520 x 520 x 350 mm a pojme spolu 25 fliaš. Obvod jednotlivých elementov má zahnuté hrany, vďaka čomu pôsobia držiaky na víno ešte štýlovejšie a ľahšie. Diely sa dajú ľahko spájať voľne do priestoru či stohovať do výšky. Ich farebnú škálu vytvára až 21rozličných odtieňov, ktoré majú ozvláštňovať strohý priestor predajne, ale zároveň pomáhajú v orientácii a rozlišovaní jednotlivých vín. Na prednej hrane možno upevniť tenučké kovové držiaky, na ktoré sa umiestňujú vzorové vínne fľaše. Vyzerajú, akoby sa vznášali v popredí pred regálmi. Farebný prášok jednak chráni police pred koróziou, jednak zjemňuje vibrácie a cengot. Tasting bar je inštalovaný pri výkladnej skrini, zákazníkom to umožňuje vychutnať si dúšky vína či miestne "tapas" na lavici, ktorá je zabudovaná priamo vo výkladnom okne. V originálnej stuttgartskej predajni, otvorenej od augusta 2012, môžete vďaka pestrofarebnej atmosfére doslova "piť ako dúha". :-)

 

Vinaren 02

 

Vinaren 05

 

Vinaren 06

 

Vinaren 08 Vinaren 09

 

Vinaren 07

 

pripravila: Anna Salvová

foto: Zooey Braun

 

 

Pin It