Pin It

 

20.2.2013

 

Do Luhačovíc lákajú Slovákov aj zachované diela najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorého 145. výročie narodenia si tento rok pripomíname. Súbor stavieb Jurkovičov dom, Vila Chalúpka, Vila Jastrabie, Vodoliečebné kúpele, Riečne a slnečné kúpele a Hudobný pavilón stále slúžia verejnosti a sú vo vynikajúcom stave.

 

Jurkovic 01Jurkovičov dom, letecký pohľad

 

Jurkovič vytvoril jedinečnú atmosféru veľkorysého uvoľneného urbanizmu v priaznivom meradle bez rušivých zásahov. Jeho nasledovníci citlivo dotvorili areál Luhačovických kúpeľov dielami secesie, rannej moderny a funkcionalizmu tak, že zachovali čaro výnimočných kúpeľov.

 

Jurkovic 02Zlatá vaňa v Jurkovičovom dome

Vrátite sa do minulosti
Hlavný kúpeľný objekt (pôvodne Janov dom podľa Jana Nepomuka Serényiho) bol vybudovaný v klasicistickej podobe v roku 1822. Dušan Jurkovič ho v roku 1902 prestaval. Objekt zvýšil o hrazdené poschodie, navrhol nové zastrešenie a dispozíciu upravil okolo dvoch nádvorí a vstupnej dvojpodlažnej haly. Funkcia objektu sa pritom nezmenila - bola vždy kombináciou vaňových kúpeľov a ubytovania kúpeľných hostí. V rokoch 2000 - 2002 sa uskutočnila generálna oprava budovy. Pôvodný kúpeľný dom je zachovaný a doplnený o reštauračnú časť a bazén. Exteriér i vnútorné priestory boli obnovené na základe reštaurátorských prieskumov a dobových fotografií. Najviac pôvodných funkčných prvkov mobiliára, ktoré navrhol Dušan Jurkovič, je zachovaných v balneočasti. Nachádzajú sa tu originálne ležadlá, zrkadlá, vešiaky, sedačky, stoličky, stôl, lavice, kvetinové podstavce, toaletky so zrkadlom a stolíky s keramickými doskami. Po viac než sto rokoch, si hostia Jurkovičovho domu môžu vyskúšať aj blahodarné účinky prírodných minerálnych kúpeľov v pôvodných „zlatých" vaniach, ktoré sa nachádzajú v obnovených miestnostiach s originálnym funkčným sanitárnym vybavením.

 

Jurkovic 03Vodoliečebné kúpele Jurkovic 04Vila Jastrabie

 

Jurkovic 05   Hudobný pavilón

História a súčasnosť
Veľa ľudí ani netuší, že pôsobenie Dušana Jurkoviča v Luhačoviciach súvisí s tým, že začiatkom 20. storočia českí a slovenskí buditelia hľadali protipól Karlových Varov, kde sa stretávali najvýznamnejšie osobnosti nemeckého spoločenské života v Nemeckom salóne. Preto pozvali do Luhačovíc Jurkoviča, ktorý mal navrhnúť Slovanský salón - symbol tradície stretávania sa Slovanov v Luhačoviciach. Slovákov popri histórii určite osloví aj geografická poloha mesta. Luhačovice sú iba 27 km od hraničného prechodu Drietoma - Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. Patria k lukratívnym liečebným kúpeľom v ČR a sú lokalizované v prostredí štedrých prírodných zdrojov. Pritom produktová rôznorodosť ponúkaných pobytov umožňuje využiť ich blahodarné účinky rôznym cieľovým skupinám. Ubytovanie a služby uspokoja tak milovníkov luxusu, ako aj klientov uprednostňujúcich cenovo dostupný štandard. Lákadlom pre návštevníkov Luhačovíc je nepochybne aj jedinečnosť Luhačovických minerálnych vôd a 16 liečivých prameňov. Najznámejšie sú Vincentka, Ottovka, Aloiska a prameň Dr. Šťastný. Vyhľadávajú ich pacienti s ochorením dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), obehového ústrojenstva i onkologickí pacienti. Kúpeľná liečba je založená na využití prírodných liečivých zdrojov, v kombinácii s najmodernejšími liečebnými a rehabilitačnými metódami. Kúpele ponúkajú aj zaujímavé relaxačné wellness pobyty.

 

Jurkovic 06Pôvodný nábytok od Dušana Jurkoviča

 

zdroj a foto: Agentúra Paper Life

spracovala: Ivona Partmanová

 

 

 

Pin It