Kedysi kasíno pre cisárskych vojakov, dnes miesto na top podujatia. Dôstojnícky pavilón prechádza obnovou Foto: beautifulslovakia.sk

Dôstojnícky pavilón v Komárne má zaujímavú históriu. Postavili ho v polovici 19. storočia, aby bolo kde ubytovať dôstojníkov kráľovskej a cisárskej armády. Jeho múry boli tiež svedkami zábavy, hier a stávok v dobovom kasíne. Tento rok sa budova dočkala rekonštrukcie, ktorej celková hodnota dosiahne 200-tisíc eur.

 

Na historickej budove, ktorá patrí k najkrajším v Komárne, na prvý pohľad upúta nápis Viribus unitis. V preklade to znamená V jednote je sila a ide o heslo cisára Františka Jozefa I. Práve v období jeho vlády vznikol Dôstojnícky pavilón, miesto na ubytovanie jeho vojakov a ich rodín. Po rekonštrukcii fasády, ktorú mesto ukončilo v týchto dňoch, je aj spomínaný latinský nápis o niečo zreteľnejší. Tiež sa mierne zmenila farba strednej časti pavilónu a tento odtieň postupne získa celá budova. „Počas tejto renovácie sa uskutočnili nielen maliarske, ale aj reštaurátorské práce, viaceré cimburie na bašte sú jedinečné,“ vyjadrili sa zástupcovia mesta.

 

dostojnicky pavilon komarno5

Fasáda pred rekonštrukciou a po nej. Foto: FB mesta Komárno 

 

 

Do konca roka chcú opraviť aj druhú baštu

Dôstojnícky pavilón je inšpirovaný anglickým neogotickým slohom. V priestoroch prízemia sa nachádzalo kasíno pre cisárskych vojakov – dnes tieto priestory slúžia na reprezentačné účely. Stavba si pamätá aj časy, keď sa tu hrávalo divadlo: v období medzi dvoma svetovými vojnami tu fungovalo mestské divadlo.  
Pred dvadsiatimi rokmi na nádvorí tejto národnej kultúrnej pamiatky potom vybudovali amfiteáter, ktorý sa stal miestom konania mnohých kultúrnych akcií. Dnes sa v priestoroch budovy dajú nájsť viaceré inštitúcie – od univerzity či knižnica až po reštauráciu a bar.

Podľa vyjadrenia mesta by do konca tohto roka mali byť hotové práce aj na druhej bašte. Celkový rozpočet na obnovu Dôstojníckeho pavilónu dosiahol 200-tisíc eur, mesto ich hradí z vlastného rozpočtu.

 

Kedysi kasíno pre cisárskych vojakov, dnes miesto na top podujatia. Dôstojnícky pavilón prechádza obnovou

Foto: FB mesta Komárno

Strategická poloha vytvorila predpoklad na stavbu jedinečných opevnení

Táto historická budova má pôdorys v tvare písmena U. Výraznými prvkami sú dve oktagonálne veže. Práve na nich sa nachádza vzácne dekoratívne cimburie. Pavilón nájdete vedľa Námestia generála Klapku, smerom k Novej a Starej pevnosti. 
Dôstojnícky pavilón pritom nie je jedinou zaujímavou stavbou mesta, Komárno sa z architektonického aj historického hľadiska má čím pýšiť. Keďže leží na sútoku Dunaja a Váhu, bol v minulosti strategickým miestom. Aj z tohto dôvodu tu vybudovali unikátny systém dodnes zachovaných pevností, bášt a opevnení.    

Kedysi kasíno pre cisárskych vojakov, dnes miesto na top podujatia. Dôstojnícky pavilón prechádza obnovou

Pin It