Merenkulkijanranta 300x200

 

25.2.2013

 

Výstavba bytových domov je nekonečne diskutovanou problematikou, v ktorej sa zväčša bije kvalita s kvantitou. V hlavnom meste Fínska však development, našťastie, sleduje aj vyššie princípy než profit. Hlavnými menovateľmi výstavby sa tu stali energetická efektívnosť, premyslený urbanistický koncept a kvalitná architektúra. To všetko v sebe nesie aj projekt s krkolomným názvom - Merenkulkijanranta.

 

Merenkulkijanranta 01

 

Rozvoj rezidenčnej výstavby v Helsinkách po roku 2000 vo veľkej miere ovplyvnili sociologické zmeny v krajine. Nová bytová kultúra, ktorú poznamenala zmena životného štýlu a rodinných vzťahov, sa naplno odráža v typológii domov, ale aj v celkovej skladbe a spôsobe urbanistického riešenia rezidenčných komplexov.

 

Merenkulkijanranta 02

 

Industriálne zóny v popredí
Okolo roku 2010 sa centrom záujmu stali najmä dlho nepovšimnuté územia ako prístav, staré sklady či industriálne pozemky. Niektoré z nových štruktúr zasahujú do centra mesta, vďaka čomu nadobudli skôr typický mestský charakter než bytové celky vybudované v skoršom období. K takýmto patrí napríklad nová rezidenčná a komerčná zóna Jätkäsaari, ktorá rozširuje a rozvíja mestské centrum. Nový východný obvod Helsínk, Kalasatama, zasa vnáša do urbanistickej štruktúry nekonvenčné inšpirácie, nasledujúc koncept mnohých úspešných projektov, ktoré vznikli v rámci nordických krajín. Do ropného prístavu na východe mesta zasahuje aj druhý nový dištrikt Kruunuvoerenranta. Z hľadiska rezidenčného developmentu je však zaujímavý najmä vývoj v západnej pobrežnej časti, ktorá je neodmysliteľné spätá s lodiarskym priemyslom. Pre novú lokalitu Koivusaari sú síce charakteristické projekty menšieho rozsahu, na druhej strane však výrazne pretvárajú siluetu pobrežia Baltského mora. Práve tu, na východnom brehu ostrova Lauttasaari, kde malo predtým sídlo školiace stredisko pre námorníkov, vyrastá nízkoenergetický projekt Merenkulkijanranta.

 

Merenkulkijanranta 03 Merenkulkijanranta 04

 

Merenkulkijanranta 05

 

Novodobé hausboaty
Komplex Merenkulkijanranta už svojím názvom, ktorý vo voľnom preklade značí "námornícky breh", zachováva vernosť historickému odkazu. Lodiarsku minulosť lokality tlmočí aj prostredníctvom riešenia, ktoré vzišlo z architektonickej súťaže spoluorganizovanej mestom Helsinki v roku 2000. Miestna kancelária Arkkitehdit NRT Oy koncipovala bývanie ako lodné paluby, pripomínajúce moderné hausboaty s otvoreným výhľadom na more. Veľká časť komplexu je totiž situovaná priamo nad vodnou hladinou. Tento odvážny koncept je vôbec prvým vo Fínsku, ktorý umožnil umiestniť rezidenčné bývanie priamo na more. Architekti sa vo svojom riešení snažili poskytnúť výhľad a optimálnu slnečnú orientáciu čo najväčšiemu počtu bytov. Ďalšou podmienkou však bolo, aby nový obytný blok nezakrýval výhľady existujúcim budovám. Aj preto nakoniec zvíťazilo terasovité rozloženie hmoty, pričom počet podlaží stúpa smerom od pobrežia. Tri najnižšie objekty sčasti podopierajú pilóty zasadené do mora, vďaka čomu pripomínajú atmosféru mól a rybárskych domov. Jeden z nich sa bude nad hladinou mora "vznášať" v dĺžke až 40 metrov, jeho dokončenie je v pláne v nasledujúcich rokoch. Stupňovité riešenie zároveň reflektuje prirodzené stúpanie pobrežia. Komplex je podľa toho rozdelený na jednotlivé zóny aj v exteriéri - drevené oddychové plošiny pod pilótami ako vychádzkové móla, zelené plochy v kombinácii s dláždenými a nakoniec uličná zóna. Pod pochôdznymi plochami sa nachádza garáž s kapacitou 272 parkovacích miest. V pláne je tiež výstavba malého prístavu, ktorý by umožňoval prístup k objektom aj po vode.

 

Merenkulkijanranta 06 Merenkulkijanranta 07

 

Voda a mráz - strašiak aj výzva
Výstavba odštartovala v roku 2007 a v súčasnosti sú dokončené tri obytné budovy. Kolaudácia celého komplexu sa plánuje v roku 2015. Projekt pozostáva z desiatich budov a približne 250 apartmánov so saunou a s rozlohou od 48 do 206 štvorcových metrov. Kľúčovými aspektmi pri navrhovaní interiéru boli svetlo, priestor a výhľad, ktoré podporujú veľké zasklené balkóny a terasy, obložené drevom. Tie hrajú dominantnú úlohu aj v celkovom vzhľade budov. Zasklenie možno v prípade potreby otvoriť a rozšíriť tak obývaciu plochu do exteriéru. Nosné steny objektov vyrobili z betónových prefabrikátov, fasády sú murované. Ich povrchovú úpravu tvorí buď omietka vo svetlých odtieňoch, alebo meď. Najväčšiu výzvu pre architektov aj projektantov však predstavovala zima, ktorá vo Fínsku vládne silnými mrazmi. V dôsledku toho sa na morskej hladine vytvárajú pevné vrstvy ľadu. Betón, ktorý sa použil na stavbe, musel byť z toho dôvodu veľmi pevný. Mechanické namáhanie ľadom je totiž väčším problémom ako samotné zakladanie stavby pod hladinou vody. Bolo treba počítať s tým, že narážanie krýh môže spôsobovať vibrácie, ktoré však nemali ovplyvniť pohodu obyvateľov. Základy pilierov sú preto od seba oddelené ložiskami. Bytové bloky nachádzajúce sa nad morom sa v podstate stavali rovnakou technológiou ako mosty, pričom v priebehu výstavby sa vybudovala provizórna priehrada, ktorú po dokončení komplexu odstránia.

 

Merenkulkijanranta 08 Merenkulkijanranta 09

 

Merenkulkijanranta 10

 

Merenkulkijanranta 11 Merenkulkijanranta 12

 

Základné fakty o projekte
Projekt: 2002
Začiatok výstavby: 2007
Ukončenie výstavby: 2015
Zhotoviteľ: YIT Construction Ltd
Autor a projektant: Arkkitehdit NRT Oy
Konštrukčné riešenie: Engineering & Ylimäki Tinkanen Oy
Vykurovanie, ventilácia, chladenie a elektroinštalácie: Tubular Oy, YIT Building

 

text: Anna Salvová
foto: YIT Group

 

Článok bol uverejnený v ročenke Top trendy v bývaní 2013.

 

 

 

Pin It