Foto: M. Clayton
Život za sklom môže byť aj príjemný. Dokazuje to prístavba londýnskeho domu, ktorá sa stala centrom rodinného života. S dvojpodlažnou prístavbou zmenila pôvodné vnútorné členenie priestoru a upriamila pozornosť na príjemnú malú záhradu v zadnom dvore.
Rodina bývajúca v pamiatkovo chránenej časti Tufnell Park v Londýne sa rozrástla o tretie dieťa. Táto zmena v živote ich zároveň prinútila zamyslieť sa nad tým, ako by sa dalo v dome lepšie fungovať a ako by mohli získať viac priestoru a usporiadať ho tak, aby vyhovoval všetkým členom. Architektonické štúdio Rhodes Architecture + Interiors im pomohlo dať odpovede na tieto otázky. Dvojposchodový dom prešiel rekonštrukciou, ktorá zahŕňala bočnú prístavbu a rozšírenie v časti smerujúcej do zadného dvora. Štíhla dvojpodlažná prístavba využíva existujúci bočný priechod a spája spodnú úroveň priamo s ulicou, čím umožnila lepšie využiť horné poschodie. Architekti ju umiestnili na úzku časť pozemku z jednej strany budovy. Vstupné priestory rovnako ako technické miestnosti sa tak ocitli mimo domu. Pozornosť sa upriamila na úroveň záhrady a poschodie nad týmto podlažím mohlo poskytnúť dostatok súkromných priestorov na spálne a detské izby.
Foto: M. Clayton
Prístup cez skryté dvere
Na prvom poschodí nájdeme hlavnú spálňu so šatníkom a sprchou, prístupnú cez skryté dvere, ktoré v stene pôsobia ako neviditeľné. Zo starej prednej izby sa stala pracovňa s komorou na odkladanie vecí, takisto prístupnou cez skryté dvere. Vďaka renovácii sa prízemie premenilo na otvorený priestor spájajúci kuchyňu, obývačku a jedáleň. Stalo sa akýmsi veľkým a presvetleným rodinným centrom domu. Od nového koridora ho oddeľuje priečka s úložnými priestormi. „Tento dom mal príliš veľa obývacích izieb. V prípade radových domov je to bežný problém.
Foto: M. Clayton
Vchod z prednej časti domu sa nachádzal na úrovni vyvýšeného prízemia, takže sme tu mali celé dve poschodia zle využitých izieb. Aj v troj- alebo dokonca štvorposchodovom dome by to bolo príliš veľa. Tak sme si povedali, prečo neurobiť ďalší vchod do domu? Taký, ktorý vás privedie priamo do stredu prízemia – do kuchyne a obývačky,“ vysvetľujú architekti netradičné riešenie.
![]() |
![]() |
Foto: M. Clayton
Z chodby priamo do záhrady
Staré od nového vizuálne oddeľuje aj sedemmetrový sklenený pás v hornej časti. Do chodby zároveň privádza svetlo. Fasáda novej hmoty je však prispôsobená pôvodnému tehlovému domu. Chodbu prístavby lemujú skrine ukrývajúce kabáty, topánky, ale aj skútre, skejtbordy, tenisové rakety a iné pomôcky, ktoré sú súčasťou rodiny života. Za dverami je tu dokonca ukrytá toaleta s umývadlom dostatočne veľkým na vykúpanie psa či umytie malého dieťaťa. „Nová chodba tiež umožňuje prístup priamo do záhrady z ulice v prípade, že chcete ísť spredu do zadnej časti bez toho, aby ste vošli do domu. Majitelia to ocenia napríklad v prípade, že budú mať so sebou zablateného, mokrého psa. Alebo bicykel. Alebo dieťa. Alebo všetko naraz,“ dopĺňajú architekti, ktorí svojím vkladom zmenili život majiteľom domu presne tak, ako dúfali.