spaci vak

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

 

Pre turistov, cestovateľov aj dobrodruhov. Spací vak je ideálnym spoločníkom pre všetkých vetroplachov, ktorí nezvyknú spávať vo svojej vlastnej posteli. Moderné spacáky vás dokážu udržať v bezpečí a ochrániť aj pred extrémnym počasím.

 

Spací vak sa využíva najčastejšie pri nocovaní v stanoch, kempoch, často aj pod holým nebom alebo všade tam, kde nemáte pohodlnú posteľ alebo ideálne tepelné podmienky. Spacáky sa delia predovšetkým podľa svojej výplne. Každý typ má iné vlastnosti a hodí sa na iné použitie.

 

Páperový spacák

Spací vak naplnený husím perím je veľmi ľahký, dá sa maximálne stlačiť, takže je aj skladný a disponuje výbornými izolačnými vlastnosťami, preto je vhodný do chladného počasia. Mal by sa však používať výlučne v suchom prostredí, pretože je veľmi citlivý na vlhkosť. Keď sa totiž perie dostane do styku s vlhkosťou, stráca svoje izolačné vlastnosti.

 

Spacák zo syntetických materiálov

Syntetické materiály sú na rozdiel od páperia odolné voči vlhkosti, takže tento spací vak môžete použiť takmer všade. Má o niečo menšie izolačné vlastnosti ako páperový, je však antialergický. Zároveň je v porovnaní s páperovými spacákmi lacnejší.

 

Spacák s mikrovláknami

Tieto spacie vaky sú podstatne tenšie, ľahšie a skladnejšie. Napriek tomu majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, tie sa však časom môžu strácať. Keďže ide o syntetickú výplň, tiež sú vhodné pre alergikov.

 

Spacák podľa teploty

Podľa izolačných vlastností a teda podľa toho, do akých teplôt sú spacie vaky určené, sa delia do troch základných skupín:

  • letný spacák je tenký a určený výlučne pri teplotách nad 10 °C
  • zimný spacák určený do chladných dní a mesiacov vás udrží v teple aj pri vonkajšej teplote - 30 °C
  • trojsezónny spacák je univerzálna verzia a akýsi zlatý stred, takže ho v zime môžete využiť až pri teplote do - 10 °C a v lete sa v ňom určite nebudete prehrievať, ak teplota nepresiahne +20 °C

 

Pri výbere správneho spacáka napokon rozhodujú, samozrejme, aj rozmery, pohlavie a vek. Vyšší ľudia sa do priemerného vaku nezmestia, mužské, ženské a detské môžu mať okrem veľkosti aj rozdielny dizajn a farbu. V ponuke sú k spacákom aj rôzne doplnky ako vankúše, vložky, karimatky a pod.

 

Pin It