55_MG_9632Musíte svoje deti ťahať od počítača alebo televízie, aby aspoň na chvíľku vystrčili svoje tváričky na slniečko? Alebo sa chcú hrať iba s kamarátmi na sídlisku a vy ich potrebujete vziať zo sebou na záhradku? Nalákajte ich, zabavte ich, vymyslite im program, aby sa vaše ratolesti mali vždycky na čo tešiť a záhradu si obľúbili.

 

 

Záhradkárčenie


Ten pravý čas na založenie samostatnej detskej záhrady je, keď má dieťa minimálne 6 rokov, predevšetkým ak už predtým na záhrade pomáhalo. Ak si nechcete narušiť vzhľad záhrady samostatným detským záhonom, potom môžete použit kvetináče, ktoré môžete podľa potreby premiestňovať. Deťom pomáhajte len vtedy, ak vás o radu či pomoc požiadajú, ale inak sa radšej držte bokom. A nezabudnite, že mladí záhradníci potrebujú aj vhodné náradie. Ak máte problém dostať do vašeho dieťaťa zeleninu, prípadne ovocie, možno tomu bude inak, ak si veci na tanieri samo dopestuje.
Deti mladšie ako šesť rokov nenechávajte v záhrade bez dozoru, ale určite im môžete dovoliť, aby vám pri práci v nej pomáhali. Od malička sa tak naučia rozpoznávať zeleninu a ovocie, tiež si osvoja základné prírodné zákonitosti a kolobeh. Pomáhať môžu pri polievaní, vytrhávaní buriny. Deti staršie ako štyri roky môžu začať aj so sadením, veľké semená sú pre detské rúčky najlepšie. Popri tom im môžete povedať niečo aj o zvieratách v záhrade, o dôležitosti hmyzu či vtákov.

 

55-dominantka

 

Hry


Urobte deťom radosť a zariaďte časť záhrady špeciálne pre ne, prihliadajte pri tom hlavne na hravosť detí a rozvoj ich fantázie. Základom detského kútika musí byť dostatočne veľký a dokonale udržiavaný trávnik. Je mäkký, bezpečný a zabezpečuje bezprašné prostredie.
Pieskovisko tvorí najdôležitejšiu čast detského ihriska. Hra s pieskom, rovnako ako aj s vodou je pre deti, hlavne v predškolskom veku, veľmi dôležitá. Majú totiž nestály tvar a deti môžu tento tvar určovať. Je to pre nich prvý stavebný materiál. Tvar pieskoviska môže byt ľubovolný. Vhodné je obrubník ukončiť drevenou doskou, ktorú možno potom využívať na sedenie alebo ako lavičku na hranie. Pozornosť treba venovat aj kvalite piesku, ktorý má byt jemnozrnný a hlavne čistý. Piesok treba aspoň jedenkrát za sezónu vymieňať, najlepšie hneď na začiatku.
Takmer v žiadnej záhrade s deťmi by nemali chýbať hojdačky. Hojdanie im dáva pocit voľnosti a rozletu, ktoré sú pre detský vek velmi príznačné. Na konštrukciu hojdačky sa tiež môže zavesit lano na šplhanie zakončené uzlom alebo lanový rebrík. Pohyb detí je na takomto náradí rýchlejší, intenzívnejší a rozmanitejší, preto je pre deti prospešný a zaujímavý.
Dlhšie kĺzačky by mali byť zvlnené, aby sa rýchlost pohybu, ktorá pri kĺzaní vzniká menila. Na vyhotovenie sa najčastejšie v dnešnej dobe používajú nezávadné farebné syntetické materiály, kombinované s drevom.
Veľkým hitom nielen mestských parkov, ale aj súkromných záhrad sa stali kombinované hracie zostavy. Všetky prvky detského ihriska by mali mať oblé tvary, aby sa zamedzilo prípadným rizikám úrazu. Dbajte i na to, aby tu bol dostatočný tieň. Najlepšie ho zabezpečí strom na juhozápadnej strane ihriska. Vďaka nemu bude v detskom kútiku ráno svietiť slnko a vysuší piesok aj rosu z preliezok a poobede sa tu deti budú môcť hrať v blahodárnom tieni

 

 

55-forest-lodge-climbing-frame-set-with-playhouse-and-slide

 

 

Udržujte mimo dosah detí


Zdravie a bezpečnosť detí by mali byť vždy na prvnom mieste. V záhrade sa ale nabezpečenstvo skrývá na mnohých miestach. Nebezpečné rastliny, bazén, stavebné a dekorativne prvky sa jednoducho musia pobytu malého dieťaťa v záhrade prispôsobiť.
Chemikálie
Niekto používa chemické prostriedky v záhrade viac, iný menej, v každom prípade patria po zámok. Môže sa stať, že batoľa dostane chuť na lákavé granulky alebo farebný prášok. Hnojivá, postreky, farby, laky a hlavne herbicídy patria jedine tam, kam deti nedočiahnu.
Výšky
Sú pre deti, hlavne chlapcov veľmi lákavé. Vysoké stromy, strechy, susedova kôlňa alebo garáž... priamo zvádzajú výhľadom a ak stojí blízko ešte rebrík, nic není neprekonateľné. Takých lákadiel je záhrada plná. Preto veľký pozor.
Náradie
Ak vám chcú deti pomáhať pri práci a vyskúšať záhradné náradie môžu, ale pod dozorom. Kladivo, ručná pilka, krompáč, to všetko býva v strede ich pozornosti. Ešte nebezpečnejšie sú potom sekera, kosa – tie nikdy nenechávajte na očiach alebo zabudnuté niekde v kúte záhrady. Záhradné elektrické a motorové náradie, ako je píla a kosačka sú potom vôbec jednou z nejstrašnejších vecí, keď sa k ním dieťa nečakane primotá.

Jedovaté rastliny
Ak vám rastú na záhrade rastliny, o ktorých neviete, či sú jedlé, nejedlé alebo dokonce jedovaté, je najvyšší čas to zjstiť. Rôznofarebné bobule, pripomínajúce lentilky či iné dobroty, sú priamo magnetem pro detské oči. Mezi nebezpečné rostliny napríklad patrí: lykovec, bršlen, brečtan, skalník, borievky i krušpán. Prudko jedovatý je tiež tis, cesmína ostrolistá, poniklec a štedrec. Do rovnakej skupiny patrí i nežná a krásna snežienka, bleduľa, sasanka, čemerica narcis, hyacint, oleander, Imelovník biely a tulipán. Pozor by ste mali dávať i na veľmi rozšírené tuje, ktoré v záhradách tvoria prevažnú časť živých plotov. Týmto ale zoznam nevhodných rastlín rozhodne nekončí.
Priateľským riešením môže byť náhrada jedovatých a nejedlých rastlín bylinkami a rastlinami liečivými. Záhrada potom bude nie len bezpečnejšia, ale zároveň urobíte něco aj pre svoje zdravie. Vyberať môžete hlavne z rastlín, ktoré majú dekoratívne plody či listy. Zkúste napríklad rakytník obyčajný, ktorého oranžové plody pridajú záhrade na kráse a vám i deťom prinesú vitamíny a minerály. Medzi ďalšie užitočné a chutné rastliny patrí Mišpuľa obyčajná, ktorej plody sú veľmi dobré. Chuťou pripomínajú džem, sú sladké a voňavé.

 

55-529828911

 

 

Ak náhodou dieťa zje jedovatú rastlinu, kontaktujte telefonicky Národné toxikologické informačné centrum (02/5477 4166), kde funguje pri akútnych intoxikáciách 24-hodinová konzultačná služba .

 

 

Pin It