PORTRET krajinni architekti

Krajinní architekti Ivana a Peter Paseční aj o tom, ako vytvoriť kvalitné exteriérové prostredie okolo nás.

 

Pravá podstata záhrady – verejného priestoru – a exteriérového priestoru bola vďaka pandemickej situácii, akoby oprášená. Ako pristupujete k tvorbe kvalitného prostredia a na čom si dávate najviac záležať? 

I: Dramatickú situáciu treba brať ako príležitosť. Vo svete pracujú kreatívne ateliéry na novinkách, ktoré bojujú proti vírusu, objavujú sa zásahy do verejných priestorov v podobe rozšírených cyklotrás či definovaných rozostupov. V privátom priestore – doma, sa to veľmi nemení, intimita zostáva zachovaná, je tu husto a často ,,dusno‘‘,  a tak závidíme tým, čo majú záhradu. Záhrada sa stáva luxusom, ktorý by dnes ocenili aj tí, ktorí boli predtým skôr ,,mestskými typmi‘‘. Pri tvorbe záhrady je dôležité kvalitné zadanie, ktoré vypracujeme v spolupráci s investorom. Aby záhrada mala špecifickú identitu, usilujeme sa v nej nájsť niečo jedinečné; jej príbeh, okolitý kontext, jedinečný prvok v záhrade, zamestnanie klienta,  vzťah k umeniu. Na identite priestoru vystaviame príbeh. Znamená to pre mňa viac, ako špeciálne kultivary drevín v záhrade, keď sa klient so záhradou zžije vytvorí si s ňou vzťah a potom o tom rozpráva svojim návštevám. Teší ma trpezlivý klient, ktorý vie prehryznúť peripetie spojené s procesom realizácie záhrady, pretože sa úprimne teší z výsledku, cieľa, produktu, ktorý sme spoločne naplánovali. 

 

ZAHRADA ZAHORSKA BYSTRICA

Záhrada v Záhorskej Bystrici. 

 

P: Najviac si dávame záležať na autentickosti, na tom, aby sme s minimálnymi vstupmi vytvorili kvalitné, súčasné, efektné, ale čo najviac naturálne ,,citlivo ľudské’’, emociálne, neanonymné, ale zároveň flexibilné prostredie. Pretože priestor ovplyvňuje našu náladu, dokáže povzbudiť. Vždy je to výzva…

I: A zábava, ako to vybalansovať. Samozrejme, v primeranom čase. Musí to byť krátky proces. Baví nás byť influencermi v reálnom priestore.

Ako konkrétne môžete klientovi pomôcť? Kedy je najlepší čas, aby vás oslovil? Ste schopní  zabezpečiť mu návrh, realizáciu i servis počas celého roka? 

I: Sme kreatívci v duchu ,,yes we can’'. Dokážeme zabezpečiť kompletný návrh záhrady a sprostredkovať realizáciu. Kedykoľvek. Samozrejme, s vedomím, že nie je možné za dva týždne navrhnúť priestor, ktorý bude klient užívať roky. Je to proces.

 

krajinni architektiAko pracuje krajinný architekt? 

P: Ráno si dáme spoločný brainstorming a kávu. 

I: Máme dve malé deti, takže ja vybavím logistické presuny. Keďže pracujeme z domu, život je jednoduchší, nestrácame čas dochádzaním, prichádzajú do práce kolegyne, vybavujeme online stretnutia. Prostredie je intímne, priateľské, máme vľúdne vzťahy, a to má veľký vplyv na naše produkty. Profesia nám dáva pocit slobody, máme však veľkú zodpovednosť. Naše povolanie nemá u nás také postavenie, ako napríklad v USA, v súčasnosti však získava na význame a je veľmi významné, priam esenciálne vzhľadom na budúcnosť.

 

Terasa v Karlovej Vsi

 

To, čo navrhnem, môžem obdivovať v plnej kráse najskôr o päť rokov. Rada by som ukázala na terapeutický aspekt záhrad; všetko sa mení, nič nie je isté, príroda tu zatiaľ je, záhrada je naše útočisko, vejúce trávy vo vetre s množstvom motýľov dokonca v depresívnom človeku s nehybnou mysľou dokážu rozkmitať emócie. Záhrada urýchli ozdravné procesy v organizme – jej vplyv na zdravie človeka je citeľný. Na druhej strane, klimatické zmeny – environment a vplyv záhrad na cestovný ruch či cenu nehnuteľností – to už sme pri ekonómii. Moje zamestnanie má význam, inak by som sa mu už  dávno nevenovala. 

Je fascinujúce, ako poznáte správanie záhrady počas roka, zmeny jej  farieb, rastu kvetín... Predpokladám, že vytvoriť takú záhradu nie je jednoduché a vyžaduje si množstvo poznatkov, ktoré sú doslova na „nezaplatenie“. 

I: Je to komplexná práca, profesia je to nesmierne zložitá, iba jedna ,,mäkká‘‘ zložka z našej tvorby musí spĺňať množstvo faktorov, aby sa darilo rastlinám: pôda a jej fyzikálne i chemické vlastnosti, voda, svetlo, tieň atď... Tých prvkov je v krajinnej architektúre veľa. Musíme sa stále vzdelávať, chodiť na konferencie (naozajstné skúsenosti sú nevygúgliteľné a s každým živým organizmom – záhradou neprenosné), navyše, klíma sa mení, musíme ľudí ,,ochladzovať‘‘ niektoré kultivary rastlín pribúdajú, podmienky v mestách vplývajú dramaticky napr. na životnosť stromov...vizáž záhrady sa mení tiež, záhrada starne, dozrieva, treba jej venovať pozornosť, nie je to uzavretá kapitola. Keď to klient pochopí, naša práca má zmysel.

 

Digital park

Digital park.

 

Ste krajinní architekti. No vaším bonusom je i to, že pracujete vlastne s prostredím, pracujete i s architektúrou, i keď v trošku inej podobe, ale ste s ňou veľmi úzko spätí. Pracujete s priestorom, hmotou, pocitom v danom priestore... Ako pristupujete k tvorbe harmonického exteriéru? 

I: V architektúre sa objavujú určité trendy tak, ako aj v krajinnej architektúre. Na navrhovanie  sú potrebné viaceré zručnosti, okrem iného je dôležitý cit v kombinovaní materiálov, cit pre detail, puntičkárstvo či odvaha alebo rebélia. Mix rôznych vlastností vytvára charakter osoby krajinného architekta, ako tvorcu záhrady a odráža sa v záhrade ako určitý štýl. Áno, pracujem s priestorom, kontextom – výrezom z krajiny, aj s architektúrou domu... krajinná architektúra je menej uchopiteľná, na rozdiel od architektúry má namiesto stropu oblohu. Ak nám klient i krajina poodhalí čo to zo svojho súkromia, vieme ich precítiť a ,,spojiť‘‘ tak, aby sa spolu cítili harmonicky. Kľúčom k harmonickému produktu je rešpekt k prírode aj k architektúre – s heslom menej je viac. 

Prečo je podľa vás dôležité prizvať si na tvorbu záhrady či exteriéru  práve krajinného architekta? 

I: Lebo je to efektívne a efektné a... ťažké. Máme inšpiráciu, skúsenosti, vy máte predstavy, želania, my nadhľad, rozpoznáme rýchlejšie možnosti pozemku – pozeráme sa na vašu záhradu inou optikou.  Sledujeme trendy, disponujeme dôvtipnými riešeniami, šetríme váš priestor, sme vašimi psychológmi, režisérmi krajiny. Nie sme doktori a vieme liečiť – upokojiť či rozihrať dušu. Rovnako, ako je dôležité, že človek ide s boľavým zubom k zubárovi, nie ku kováčovi alebo s deravou topánkou k obuvníkovi, tak i pri kúpe domu so záhradou by si ju mal dať navrhnúť krajinným architektom.

Tak ako v architektúre inklinujú klienti k určitej architektúre, architektom, nech si teda vyberú aj kvalitného krajinného architekta, ktorého  práca ich oslovila. Oslovením krajinného architekta pristúpite múdro k riešeniu vašej záhrady, lebo sa spoľahnete na jeho zdravý úsudok. Má schopnosť predvídať pravdepodobné následky (dobré aj zlé) plánovaného postupu, v priebehu rokov sa môže stať vaším poradcom, pretože záhrada je do určitej miery predvídateľná, ale má aj vlastné ,,muchy‘‘. So svojim krajinným architektom ich viete  korigovať, hľadať náhradné riešenia. Pretože je záhrada živý organizmus, z času na čas treba niečo dosadiť, doplniť. A nakoniec, ak chcete dekorovať, môžete sami, ale ak chcete k záhrade pristúpiť komplexne, nájsť to pravé, čo odbor krajinnej architektúry ponúka, je obohacujúce nechať si poradiť.  

 

2ka/ 

Aká je DVOJKA? Presvedčivá, v súkromí vtipná a profesijne výkonná, prísne nastavená na kvalitu. Naše štúdio sa už viac ako 10 rokov zaoberá kompletnou projektovou činnosťou v oblasti priestorového plánovania a krajinnej architektúry. Ivana a Peter tvoria dvojku aj v súkromí, spoločne pôsobili v renomovaných zahraničných ateliéroch vo Švajčiarsku, CZ, či v Barcelone. 2 + 2 = 4, k Ivane a Petrovi sa hlásia Lucia a Anička, spolu tvoria ten pravý kreatívny tím.

www.2ka.sk

Pin It