Pin It

 

TwinsonAj vy snívate o drevenej terase, príjemnej na dotyk a pohľad? Po návšteve predajne ste však zostali zo širokej ponuky zmätení? Na prvý pohľad rovnaké terasy môžu byť z úplne rozličných materiálov s úplne rozdielnym pôvodom.

 

 

 

 

Exotické dreviny

Exteriérové terasy z exotických drevín sú výnimočne trvácne. Toto drevo má vysokú hustotu, odolnosť voči vlhkosti, hnilobe, termitom a červom napádajúcim suché drevo, čo zaručujú dostatočne dlhú živostnosť. Drevo nie je chemicky ošetrené. Pre udržanie sviežej farby sa odporúča 1 – 2 krát ročne impregnácia olejom.
K najznámejším patrí drevina Bangkirai (odroda teaku). Je veľmi vhodná na výrobu podláh, roštov, obkladov, konštrukcií, záhradného nábytku a s tým spojených doplnkov. Výrobky z nej sú určené pre použitie vo vonkajšom i vnútornom prostredí. Majú životnosť 20 až 30 rokov i za predpokladu, že budú vystavené poveternostným vplyvom celoročne bez akéhokoľvek ošetrenia. Dlhodobejším pôsobením týchto vplyvov dochádza, ako u akejkoľvek inej dreviny, k postupnému šednutiu materiálu až do striebornej farby. Tento proces je prirodzený a v žiadnom prípade nezhoršuje vlastnosti dreva. Zabrániť tomu môžete pravidelným ošetrovaním teakovými olejmi.

 

Ipe

 

Ešte vyššiu hustotu má drevina Cumaru, ktorá je na rozdiel od Bangkirai bez otvorov po škodcoch a dokonca ako jediná drevina sa dodáva predsušená. Je teda veľmi stabilná.
Vhodným a navyše veľmi odolným proti napadnutiu hubami a hmyzom, vrátane termitov, je drevo Ipe. Prejavuje aj neobyčajnú odolnosť voči ohňu. Ipe má nádherné prírodné odtiene, často získava tmavočervený odtieň, s ktorým sa človek nestretne u drevín z mierneho pásma.

 

Thermowood

Thermowood je netoxický, k prírode šetrný materiál, ktorý sa vyrába tepelnou úpravou reziva. Pri tejto úprave získa severský smrek či borovica vlastnosti porovnateľné s tropickými drevinami. Behom tepelnej úpravy sa používa iba teplo a para, žiadne chemické látky. Povrch ThermoWoodu je teplý a príjemný na dotyk. Pri zmenách vlhkosti je omnoho stabilnejší ako mnohé tropické dreviny. Odolnosť proti hnilobe a jeho rozmerová stálosť je podstatne zvýšená oproti neupravenému drevu. Termowood má zníženú tepelnú vodivosť, takže je výborným materiálom pre obklad fasád.

 

Thermowood

 

 

Kompozitné materiály

Ponuka terás z kompozitných materiálov je široká, ide o výrobky z dreva a PVC. Spojením výhod oboch materiálov v jeden docielili výrobcovia prírodný vzhľad, hrejivý pocit z dreva a trvanlivosť PVC spolu s jeho minimálnou údržbou.
Dosky vynikajú dlhou životnosťou, neštepia sa, nekrútia a odolávajú parazitom a vode. Kompozitné materiály sú stopercentne recyklovateľné, sú teda alternatívou k tvrdému drevu a navyše šetria životné prostredie. Zatiaľ čo tvrdé drevo sa ťaží v dažďových pralesoch, kompozitné dosky, ako je napríklad Twinson, obsahujú drevo borovice, ktorá vyrastá v lesoch, ktoré sú priebežne doplňované novou výsadbou.
Cena terasy z kompozitu je úplne porovnateľná s cenami kvalitného exotického dreva a môžete pri nej zabudnúť na dodatočné penetračné a ochranné oleje a nátery.

 

Twinson

 

Pripravila: Jana Zajasenská v spolupráci so spoločnosťou PMP stav a Deceuninck

Pin It