Pin It

 

14.2.2013

 

Zimne zahrady 01Slnečné lúče sú jednou z vecí, ktoré by väčšina z nás v zimnom období zaradila do kategórie „na nezaplatenie". Áno, chvíle strávené na slnkom zaliatej terase patria k tým príjemne stráveným. Čo však robiť v zime, keď si záhradu nemôžete užívať naplno? Riešením môžu byť čiastočne alebo úplne zasklené obytné priestory a zimné záhrady.

 

Pri pohľade na zimné záhrady a veľké zasklené steny domov sa väčšina ľudí rozdeľuje na dva tábory. Jedny tvrdia, že ide o zbytočné tepelné straty, druhí sú nadšení presvetleným interiérom a pasívnymi solárnymi ziskami. Obe strany môžu mať pravdu, všetko záleží na konkrétnych podmienkach, lokalite, orientácii, technických parametroch, vyhotovení, materiáli... V každom prípade, dobre naplánovaná a vyhotovená zimná záhrada môže predstavovať nádherné a plnohodnotné rozšírenie obytného priestoru a umožní vám väčší kontakt s prírodou.

 

Technické riešenie
Je veľmi dôležité, aby zimná záhrada tvorila s domom logický optický celok, preto by ste mali na ňu myslieť už pri návrhu a stavbe domu. Jej dostavba býva značne komplikovaná. Z konštrukčného hľadiska ponúka celý rad riešení. Ak hovoríme o prípade, kedy by mala slúžiť ako oáza plná rastlín počas celého roka a jej prevádzka by sa nemala príliš predražiť, je nutné zobrať do úvahy niekoľko aspektov – orientáciu, izoláciu a tienenie.

 

Zimne zahrady 02

 

Zimne zahrady 04Orientácia
Základný vplyv na využitie, ako aj na potrebu vykurovania zimnej záhrady má svetová strana, na ktorú je orientovaná. Jednoznačne najvýhodnejší je juh, pretože interiér aj v zime zohrejú slnečné lúče. Ak je otočená na západ, môžete si vychutnávať príjemnú atmosféru slnečných podvečerov. Vďaka dostatku svetla sa na týchto stranách najlepšie darí aj rastlinám. Kto dáva prednosť slnku na začiatku dňa, môže zvoliť orientáciu na východ. Absolútne nevhodná je zimná záhrada na severnej strane domu.

 

Izolácia a bezpečnosť
Dobrá izolácia je nevyhnutná a obyčajné sklá sú z tohto hľadiska nedostatočné. Odporúčame vám vybrať si buď dvojité alebo trojité izolačné sklá plnené plynom. Aj zimné slnko môže výrazne prispieť k tepelnej pohode, na steny je preto výhodné použiť sklá priepustnejšie a na strechu nepriepustné. Keďže veľké zasklené plochy sú krehké, používajú sa multifunkčné izolačné sklá, ktoré sú odolné aj voči mechanickému poškodeniu. Strešné výplne musia byť najbezpečnejšie, používa sa napríklad takzvané združené bezpečnostné sklo, ktoré pri rozbití nezanecháva ostré črepy.

 

Vetranie
Vďaka kvalitným izolačným sklám sa dá teplota v zimných záhradách udržať pomerne dlho aj po letnej sezóne. Aby sa vám aj rastlinám dobre dýchalo a zo zimnej záhrady sa nestávala sauna, je nutné dobre vyriešiť systém vetrania. Efektívne sú výklopné strešné okná, ktoré obmedzujú nepríjemný prievan. Ďalšou možnosťou je elektronicky ovládaná posuvná strecha, ktorá mení polohu na základe údajov zo snímačov. Zatvorí sa, ak napríklad vnútorná teplota poklesne pod určenú hranicu alebo ak zosilnie vietor či začne pršať. Ak je záhrada vysoká a úzka, sklenená plocha vyhrieva len malé množstvo vzduchu. V takom prípade možno na vetranie využiť komínový efekt – dole sa nasáva chladnejší vzduch, ktorý zohrievajú prenikajúce slnečné lúče. Ohriaty vzduch stúpa nahor a hornými prieduchmi sa vytláča von. Nezabudnite ani na interiérové žalúzie a rolety, v lete vám doprajú potrebný tieň.

 

Zimne zahrady 05

 

Zelená oáza
Najväčšie možnosti pre využitie a pestovanie rastlín ponúka takzvaná tropická zimná záhrada, v ktorej sa teplota pohybuje v rozmedzí 15 – 25 °C. Tieto typy zimných záhrad sú ideálne na celoročné obývanie, problémom však môže byť vysoká vlhkosť vzduchu. Tá práve mnohým rastlinám vyhovuje a v iných častiach domu chýba, no nevyhnutnou súčasťou týchto záhrad je tienenie a vetranie. Čím je teplota v zimnej záhrade vyššia, tým viac svetla pestované rastliny vyžadujú. Rastlinám prospieva najmä svetlo dopadajúce zhora, no mali by sa rozmiestniť aj podľa individuálnych nárokov. Dôležité je aj to, aby sa listy tropických rastlín nedotýkali skla a nenachádzali sa v blízkosti vykurovacích telies. Paleta rastlín, vhodných do tohto typu zimnej záhrady, je naozaj široká.

 

text: Jana Zajasenská
foto: Solarlux, Ikea, Oknoplast

 

 

 

Pin It