Sample Image

 

Hornaté časti Slovenska sú úzko spojené s tradíciou výstavby drevených domov. Niektoré pôvodné drevostavby dodnes harmonicky dotvárajú prírodnú scenériu krajiny a tvoria súčasť nášho kultúrneho dedičstva.

 

 

Využívanie dreva ako stavebného materiálu podmienila jeho pevnosť, pružnosť, nízka objemová hmotnosť, jednoduché opracovanie i dobrá dostupnosť. Navyše, človek odpradávna vie, že drevo pohlcuje negatívne energie a vyžaruje očistenú a transformovanú energiu zeme, vody, vzduchu a slnka, ktorú absorbovalo za svojho života.

Drevené domy z podhorských oblastí postupne vytlačili murované stavby, ktoré mnohí ľudia považujú za trvanlivejšie a hodnotnejšie. Dnes sa po takmer storočnej prestávke drevené a zrubové domy opäť dostávajú do pozornosti. Rastúci záujem o tieto stavby súvisí aj s potrebou hľadať environmentálne priateľské riešenia stavieb. Drevo má všetky požadované kvality: je to prirodzene obnoviteľný, dokonale recyklovateľný materiál a energia potrebná na jeho ťažbu tvorí len zlomok v porovnaní s ťažbou či produkciou iných druhov materiálov.
Z hľadiska technológie výroby, zrubové domy patria medzi montované stavby. Na rodiel od  klasických panelových či skeletových stavieb na báze dreva sa však zruby stavajú z masívneho dreva, zvyčajne bez dodatočnej vrstvy izolácie. Tepelnoizolačné vlastnosti zaručuje dostatočná hrúbka trámu cca 30 cm a dobrá tesnosť medzi jednotlivými trámami, ktoré do seba zapadajú na pero a drážku. V dosadacej ploche medzi radmi guľatiny je vložený tepelnoizolačný materiál.

Sample ImageSample ImageVykurovanie drevených domov
Zrubové stavby nemožno z hľadiska energetickej bilancie porovnávať s nízkoenergetickými či pasívnymi domami. Ich ambíciou nie je dosiahnuť dokonalú neprievzdušnosť, ktorá by zamedzila akémukoľvek úniku tepelnej energie cez obvodový plášť, ale ponúknuť zdravé, príjemné a pre človeka prirodzené bývanie.
„Hoci celodrevené stavby nedosahujú také tepelnoizolačné vlastnosti, ako napríklad  sendvičové konštrukcie, na ich vykúrenie stačí oveľa menšie množstvo energie ako pri iných stavbách, takže ich celková energetická bilancia je prekvapivo nízka“, uvádza Ing. Miloš Bronček zo spoločnosti Drevodom Rajec.
Tajomstvo nespočíva v akumulačnej schopnosti dreva, ako napríklad pri tehlových stavbách, ale v jeho schopnosti udržať si stabilnú teplotu a svojim vyžarovaním vytvárať útulnú a hrejivú atmosféru. Skúsenosti ukazujú, že na dosiahnutie príjemnej tepelnej pohody je dôležitejšia teplota povrchov ako teplota vzduchu. V lete aj v zime drevo korešponduje s teplotou vo vnútri miestnosti, preto je veľmi príjemne teplé na dotyk. To znamená, že steny domu sa neprehrejú ani v najhorúcejšom lete a v zime nevychladnú ako kameň.  
Drevené domy sa veľmi rýchlo vykúria, na druhej strane však o niečo rýchlejšie vychladnú. Pozitívne vlastnosti keramiky možno v drevenom dome využiť veľmi jednoducho – stavbou kozuba či kachlí, ktoré v mnohých prípadoch úplne stačia na vykúrenie celého domu.
Tieto prvky interiér zútulňujú nielen vďaka sálavému spôsobu ohrevu, ale i vďaka svojmu tradičnému vzhľadu. Kvôli efektívnosti spaľovania dreva i kvôli vyššej bezpečnosti, sa v súčasnosti štandardne používajú liatinové kozubové, resp. kachľové vložky. Vo väčších domoch možno tieto vykurovacie telesá využiť aj na teplovzdušné vykurovanie vzdialenejších miestností. Ako doplnok ku kozubu, ktorý vykuruje otvorenú obytnú halu, sa v kúpeľniach a v spálňach často používa podlahové vykurovanie.

Požiarna odolnosť

Za zmienku stojí, že zrubové domy vybudované z guľatiny, odolávajú ohňu oveľa lepšie ako domy z orezaných hranolov. Za menšiu horľavosť vďačia zrubové domy uzavretým prierezom kmeňov bez narušenia letokruhov, ktoré neposkytujú ohňu dostatok kyslíka na horenie, takže po odklonení priameho plameňa oheň rýchlo hasne. Na zvýšenie požiarnej bezpečnosti sa konštrukcie drevených domov ošetrujú impregnačnými látkami, ktoré predlžujú dobu, počas ktorej drevo dokáže odolávať ohňu. Ekologickým riešením sú roztoky prírodných minerálnych solí.

Sample ImageZdravá mikroklíma
Celodrevené stavby poskytujú človeku mimoriadne priaznivú mikroklímu. Už pár minút po vstupe do miestnosti pocítite, ako drevo do seba vťahuje všetok stres a napätie. Človek sa tu každé ráno zobudí s dobrou náladou a znovuobjaveným pocitom vnútornej harmónie. „Klíma v zrubových domoch je celkom iná ako v klasických murovaných stavbách“, tvrdí Miloš Bronček, ktorý sa výstavbe zrubov venuje už viac ako 10 rokov. „Dochádza v nich k  prirodzenej výmene vzduchu medzi interiérom a exteriérom. Masívne drevo pritom pôsobí antistaticky, antibakteriálne, pohlcuje pachy, žiarenie i negatívne energie – či už tie zo zemského jadra alebo z okolitých vplyvov. To znamená, že drevený dom pôsobí na ľudský organizmus tým najpríjemnejším a najprirodzenejším spôsobom. Dokonca aj alergici a astmatici po niekoľkých dňoch zabudnú, že mali nejaké zdravotné problémy.“

Prírodné oázy zdravia
Vlastnosťami dreva, ktoré sa podieľajú na tvorbe zdravej mikroklímy v interiéri sú najmä jeho prievzdušnosť, hydroskopické a absorpčné schopnosti. Počas infiltrácie sa vzduch prenikajúci drevom zároveň prefiltruje a nasýti vôňou živice, ktorá má okrem príjemnej vône aj dokázateľné antibakteriálne účinky a ďalšie blahodarné vplyvy na ľudský organizmus. Vzduch vo vnútri celodreveného domu si preto udržiava vysokú kvalitu a primeranú hladinu vlhkosti medzi 40 – 60 percentami, ktorú drevo prirodzene reguluje. Výhodou dreva je aj fakt, že sa nenabíja statickou elektrinou, takže sa v miestnosti nevíri prach, čo ocenia najmä alergici.
Zdravotne neškodné obytné prostredie v drevodomoch vzniká vďaka využívaniu prírodných materiálov i v najmenších detailoch. „Staviame z čisto prírodných materiálov.“ vysvetľuje M. Bronček „Aj pri tepelnej izolácii sme prešli na ovčie rúno. Na zvýšenie odolnosti voči poveternostným vplyvom, plesniam, hubám a škodcom stačí drevo ošetriť roztokom prírodnými minerálnych solí, voskom či rastlinnými olejmi.“
Organická štruktúra dreva pohlcuje a eliminuje rôzne vlnenia a žiarenia – zvuk,  elektromagnetický smog, negatívne zemské žiarenia a rádioaktívne žiarenie, vďaka čomu sa drevodomy v dnešnom svete plnom rôznych žiaričov považujú za skutočné oázy zdravého bývania.
www.zruby.sk

 

TEXT Ing. arch. Anna Palfiová
FOTO Drevodom Rajec

 

 

Pin It